Strzelające kolana - co oznaczają?

2021-10-22 7:55

Czy strzykanie w stawie kolanowym to powód do niepokoju? A może stan chorobowy, który wymaga leczenia? Zobacz, co oznaczają strzelające kolana.

strzelające kolana
Autor: Getty Images

Strzelające kolana to problem pacjentów w każdym wieku, jednak do gabinetów ortopedycznych najczęściej zgłaszają się osoby starsze lub bardzo aktywne fizycznie. Zazwyczaj obserwują oni "chrupanie", odczuwają przeskoki stawu, a także słyszą charakterystyczne strzykanie przy zginaniu kolana. 

Strzelające kolana to zazwyczaj nie jest powód do niepokoju. Jeśli jednak towarzyszą im inne dolegliwości - ból, opuchlizna lub ograniczenie ruchu, to niewątpliwie sygnał, że trzeba wykonać odpowiednie badania stawu kolanowego. 

Spis treści

  1. Strzelające kolana - powody
  2. Strzelające kolana - co się dzieje w stawie?
  3. Strzelające kolana - pierwsza pomoc
  4. Strzelające kolana - ćwiczenia 
Ćwiczenia na ból kolan

Strzelające kolana - powody

Kolana strzelają na skutek uwolnienia się dwutlenku węgla, znajdującego się w mazi stawowej. Zazwyczaj uwalnia się on po dłuższym bezruchu. 

Jednak pojawienie się dolegliwości bólowych i opuchlizny mogą być sygnałem, że doszło do urazu w stawie kolanowym lub jego przeciążenia. 

Polecamy: Woda w kolanie - diagnoza i leczenie. Domowe sposoby na wodę w kolanie

Kolana mogą strzelać na skutek:

Strzelające kolana - co się dzieje w stawie?

Nasz organizm starzeje się, a wraz z tym procesem pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, powodujące degenerację chrząstki stawowej (tzw. chondromalację chrząstki). 

Kolana strzelają także z powodu wzmożonego napięcia mięśni i powięzi, mających wpływ na sposób i tor ustawiania się rzepki w czasie wykonywania takich ruchów jak zginanie i prostowanie kolana.

Strzelające kolana - pierwsza pomoc

W pierwszej kolejności należy zasięgnąć porady lekarza. Zazwyczaj ortopedzi na problemy w stawie kolanowym zalecają wiskosuplementację, czyli zastrzyki z kwasu hialuronowego w problematyczne miejsce. Jest to jednak proces długotrwały, a nie jednorazowy zastrzyk. Kwas hialuronowy nawilża i odżywia chrząstkę stawową. Kolagen i kwas hialuronowy warto także suplementować doustnie.

Do diety należy wprowadzić także odpowiednie produkty:

Ortopedzi zalecają także leki przeciwzapalne, które polepszają metabolizm chrząstki stawowej oraz zabiegi fizykoterapeutyczne:

Strzelające kolana - ćwiczenia 

Zaleca się rozciąganie mięśni łydki i uda oraz ćwiczenia rozluźniające staw kolanowy - przykładowo przysiady z obciążeniem. Jednak ważne jest, aby zawsze rozpoczęcie ćwiczeń skonsultować z rehabilitantem.

Nie wolno także pomijać rozgrzewki prze rozpoczęciem aktywności fizycznej.

Sonda
Masz tego rodzaju problem?