Stolec jest tak obfity, że zatyka toaletę? To ważny znak od organizmu
Obfite stolce to odczucie subiektywne - jednak jeśli są one wyraźnie większe, niż wcześniej, warto skonsultować się z lekarzem. Zwiększenie objętości stolca może być bowiem oznaką określonych problemów ze zdrowiem. Zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne niepokojące objawy.
Wygląd stolca - jego kolor, kształt, konsystencja, a nawet zapach - to ważny wyznacznik stanu zdrowia. Na jego podstawie można podejrzewać m.in. choroby układu pokarmowego, w tym tak groźne, jak rak jelita grubego.
W praktyce gastroenterologicznej często wykorzystywana jest Bristolska skala uformowania stolca (Bristol Stool Form Scale – BSFS), która pozwala lekarzowi ocenić pasaż jelitowy i prawidłowość wypróżniania. Skala ta dzieli stolce na siedem podstawowych typów - zarówno stolce normalne, z prawidłowym pasażem treści pokarmowych, jak i zaparcia oraz biegunki.
Nie ma natomiast norm, które określałyby długość stolca, a tym samym jego objętość. W tym przypadku można polegać jedynie na subiektywnych odczuciach.
Możliwe przyczyny obfitych stolców
To, jak obfity jest stolec, zależy od różnych czynników - i od wielkości posiłków, i od tego, kiedy miało miejsce poprzednie wypróżnienie. To normalne, że po dłuższym niż zwykle okresie między wypróżnieniami następny stolec będzie większy. Obfite stolce obserwowane są np. przy przewlekłych zaparciach.
Gdy jednak wypróżniasz się regularnie, a mimo normalnej diety stolce wydają się być znacznie większe niż kiedyś (mogą nawet zatykać toaletę), warto skontaktować się z lekarzem - zwłaszcza jeśli dołączą się inne niepokojące objawy.
Powodem obfitych stolców mogą być m.in. problemy z przyswajaniem składników odżywczych, dieta uboga w błonnik, zbyt szybki pasaż jelitowy, przyjmowanie niektórych leków, a nawet nieswoiste zapalenia jelit.
Co może pomóc? Sprawdzone sposoby
Jeśli poza obfitym stolcem nie masz żadnych innych objawów takich jak ból brzucha, zmęczenie, podwyższona temperatura czy krwawienie z odbytu, warto spróbować unormować częstość wypróżnień. Można to osiągnąć za pomocą domowych sposobów.
Te najskuteczniejsze to:
- wzbogacenie diety w produkty bogate w błonnik - np. warzywa czy pełnoziarniste pieczywo. Błonnik zapobiega zaparciom i ułatwia regularne wypróżnienia.
- większa aktywność fizyczna - codzienny ruch pomaga stymulować pasaż jelitowy.
- rozłożenie dużych posiłków na nieco mniejsze. To pomaga zmniejszyć objętość pokarmu, który w jednym czasie jest przetwarzana w jelitach.
- picie dużej ilości wody - to rozluźnia stolec i pomaga zapobiec zaparciom.
- korzystanie z toalety codziennie o podobnej porze - na przykład od razu po powrocie do domu z pracy. To również może pomóc unormować częstość wypróżnień.
Polecany artykuł: