Może być pierwszym objawem raka trzustki. Jak wygląda stolec acholiczny?
Rak trzustki to jeden z nowotworów, które budzą największy strach. Dzieje się tak nie bez powodu - od lat jest liderem czarnych statystyk onkologicznych. Aby poprawić pesymistyczne prognozy, eksperci wciąż analizują objawy raka trzustki, by problemy można było wykryć na jak najwcześniejszym etapie. Tym razem pochylamy się nad jednym z pierwszych objawów raka trzustki, jakim jest stolec acholiczny. Co kryje się pod tym terminem?
Choć wypróżnianie może być wstydliwym tematem, to warto od czasu do czasu przyjrzeć się temu, co trafia do muszli klozetowej po naszej wizycie w toalecie. Prawidłowy stolec powinien być miękki i mieć brązowy kolor. Jakiekolwiek zmiany w jego wyglądzie, przede wszystkim zmiana zabarwienia, powinny zwrócić twoją uwagę. Zwłaszcza jeśli utrzymują się przez jakiś czas, a dodatkowo towarzyszą im (ale nie są konieczne) jakieś problemy żołądkowe lub bólowe. Takie nieprawidłowości mogą bowiem świadczyć o tym, że w organizmie toczy się proces chorobowy.
Co to jest stolec acholiczny?
Acholia to określenie na całkowitą lub częściową blokadę odpływu żółci przez drogi żółciowe do jelita cienkiego. Obecność żółci w kale nadaje mu brązowe lub brunatne zabarwienie - gdy jej brakuje, stolec jest odbarwiony.
Stolec acholiczny może być biały, bladożółty, żółtawy, jasnozielony czy bladobrązowy, a nawet pomarańczowy. Ponieważ w jego składzie jest dużo nieprzyswojonych przez organizm kwasów tłuszczowych, ma on gliniastą konsystencję - może przyklejać się do muszli klozetowej. Na jego powierzchni można też zaobserwować niekiedy tłusty film lub nawet pianę. Ma też bardzo nieprzyjemny zapach.
Na jakie choroby może wskazywać odbarwiony stolec?
Jasny, odbarwiony stolec może pojawić się na skutek diety, zwłaszcza bogatej w warzywa i owoce. Jednak jeśli pojawia się regularnie, trzeba to zbadać. Jedną z najczęstszych przyczyn odbarwienia stolca są choroby trzustki.
Trzustka jest głównym narządem produkującym enzymy rozkładające tłuszcze, a jej funkcje mogą zaburzać różne choroby, np. przewlekłe zapalenie trzustki.
Odbarwiony stolec może pojawić się w przypadku raka trzustki - jest on wtedy bardzo jasny, wręcz biały. W początkowej fazie choroby guz w głowie trzustki może uciskać na przewód żółciowy, zaburzając uwalnianie żółci do jelit, co powoduje zmiany w barwie stolca, ale również żółtaczkę, swędzenie skóry i zmiany w moczu, który w takim przypadku ciemnieje.
Jasne stolce mogą również świadczyć o:
- kamicy w drogach żółciowych
- kamicy przewodowej
- stanie zapalnym dróg żółciowych
- kamicy nerkowej
- chorobach wątroby
- cholestazie.
Gdy jasny stolec pojawia się regularnie bez względu na rodzaj diety, konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym. Po wywiadzie powinien od zlecić badania laboratoryjne określające parametry wątrobowe i enzymy tłuszczowe, a także analizę moczu. Badaniem, które warto w takiej sytuacji wykonać, jest również USG jamy brzusznej.