Stawy bolą, gdy idzie deszcz? Lepiej zrób badania, bo to może być reumatyzm
Choroby reumatyczne należą do chorób autoimmunologicznych. Organizm w takiej sytuacji „walczy” z własną tkanką łączną. Efekt? Ból, sztywność stawów, opuchlizna, zaczerwienienie, podwyższona ciepłota... to dopiero początek długa lista nieprzyjemnych dolegliwości. Po czym poznać, że mamy problem z chorobą reumatyczną? Te badania pozwolą sprawdzić, czy zmagamy się z problemem o reumatoidalnym podłożu.
Jak sprawdzić, czy mam reumatyzm?
Diagnostyką chorób reumatycznych zajmuje się reumatolog. To właśnie do niego warto się udać, podejrzewając, że u podłoża naszych dolegliwości leży właśnie reumatyzm.
Wśród badań, które może zlecić lekarz, są m.in. badania krwi, a także badania obrazowe, jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy USG.
W przypadku autoimmunologicznych chorób reumatycznych badane są różnego typu przeciwciała, np. RF, ACPA, ANA, a także anty-Mi2, anty-SPR, anty-MDA, celem ustalenia, z jakim schorzeniem pacjent lub pacjentka się zmaga.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Na czczo czy po posiłku? Wyjaśniamy, jak najlepiej przyjmować kolagen
Czy choroby reumatyczne wyjdą w morfologii?
Badania, od których zwykle zaczynana jest diagnostyka, to morfologia krwi. Jakie wyniki mogą wskazywać na choroby reumatyczne?
Wymienia się tu m.in. leukocytozę, czyli zwiększony odsetek leukocytów, ale też nadpłytkowość, a więc zwiększoną liczbę płytek krwi, jak również podwyższone OB i podwyższone CRP – po wykluczeniu innych przyczyn takiego wyniku, gdyż na poziom CRP mogą rzutować też inne czynniki. U pacjentów z chorobami reumatycznymi może się również zdarzać niedokrwistość lub inne niespecyficzne wyniki morfologii.
Jakie badania przy chorobach reumatycznych?
W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów weryfikuje się stężenie RF (rheumatoid factor). Jest to czynnik reumatologiczny, a więc przeciwciało klasy IgM, skierowane przeciwko naszym własnym przeciwciałom.
Wyniki jednak mogą być niejednoznaczne, gdyż omawiany czynnik może być podwyższony także w przebiegu innych chorób autoimmunologicznych.
CZYTAJ TEŻ: Jak radzić sobie z bólem stawów przy zmianie pogody? Kilka prostych sposobów
Oprócz tego wykonuje się badania przeciwciał ACPA, czyli przeciwciała przeciw peptydom cytrulinowanym. Cytrulinizacja to proces modyfikacji białek, który toczy się w zmienionych zapalnie stawach. Wynik tego badania jest pomocny w diagnostyce RZS.
Jak wygląda reumatoidalne zapalenie stawów?
Z kolei w przypadku toczenia zaleca się wykonanie badań pod kątem przeciwciał ANA. Dokładniejsze (i droższe) badania ANA II mogą wskazywać na obecność innych schorzeń autoimmunologicznych lub reumatycznych, jak np. twardzina układowa.