Spójrz na usta. Jeden szczegół może być objawem neuroboreliozy

2023-06-15 14:29

Ten objaw neuroboreliozy zobaczysz na swoich ustach. Do złudzenia przypomina inną groźną przypadłość, dlatego warto skonsultować ten stan z lekarzem.

Spójrz na usta. Jeden szczegół może być objawem neuroboreliozy
Autor: Getty Images Spójrz na usta. Jeden szczegół może być objawem neuroboreliozy

Neuroborelioza to rodzaj boreliozy atakujący układ nerwowy. Stan ten może być wywołany przez infekcję bakterią Borrelia burgdorferi, która jest przenoszona przez kleszcze.

Jak rozpoznać neuroboreliozę?

Bakteria powodująca neuroboreliozę jest przenoszona na ludzi przez ugryzienie zakażonego kleszcza. Gdy przedostaje się do organizmu, może rozprzestrzeniać się przez tkanki, powodując różne objawy. Jeśli bakterie dostaną się do układu nerwowego, mogą spowodować neuroboreliozę.

Objawy neuroboreliozy mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta, jednak najczęściej są to:

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które może prowadzić do bólu głowy, sztywności karku, gorączki, nudności i wymiotów;
  • zapalenie mózgu, które może powodować zmiany nastroju, problemy z pamięcią i koncentracją, dezorientację przestrzenną oraz drgawki;
  • zapalenie nerwów obwodowych, które może powodować mrowienie, osłabienie mięśni, zaburzenia czucia, trudności w chodzeniu, drżenie oraz problemy z równowagą.
Poradnik Zdrowie: Żyję z boreliozą

Ten objaw neuroboreliozy dostrzeżesz na ustach

Objaw neuroboreliozy może pojawić się na twoich ustach i do złudzenia przypominać objaw udaru mózgu. Chodzi o porażenie nerwu twarzowego, które uwidacznia się na zewnątrz opadającym kącikiem ust. To objaw, który może świadczyć o neuroboreliozie. W przypadku jego wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem. 

Warto wiedzieć, że bakteria Borrelia burgdorferi potrafi zaatakować po wielu latach od ukłucia przez kleszcza. To utrudnia postawienie diagnozy, ponieważ chory może nie skojarzyć tego objawu z ugryzieniem przez kleszcza w przeszłości. Z tego powodu niezwykle ważna jest interwencja lekarska, w trakcie której lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem i zleci badania neurologiczne oraz testy serologiczne na obecność przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi.

Leczenie neuroboreliozy polega na podawaniu antybiotyków, takich jak doksycyklina, amoksycylina lub ceftriakson, a w niektórych przypadkach może być konieczna hospitalizacja.