Śmierdzące kichnięcia mówią wiele o zdrowiu. Kiedy są powodem do niepokoju?

2023-02-07 14:03

Śmierdzące kichnięcia mogą zdarzyć się każdemu i nie powinny być powodem do wstydu. Te, które powtarzają się często i długotrwale mogą wiele powiedzieć o człowieku i jego zdrowiu. O czym świadczy kwaśny, a o czym słodki zapach kichnięcia?

Śmierdzące kichnięcia mówią wiele o zdrowiu. Kiedy są powodem do niepokoju?
Autor: Getty Images Śmierdzące kichnięcia mówią wiele o zdrowiu. Kiedy są powodem do niepokoju?

Cuchnące kichnięcia nie powinny budzić obaw, jeśli zdarzają się "od czasu do czasu". W przypadku, gdy są one długotrwałe, może to być sygnał, że warto skonsultować się z lekarzem.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 10, Cukrzyca

Zapach kichnięcia mówi wiele o chorobie

1. Słodko pachnące kichnięcia

Słodko pachnące kichnięcia mogą być spowodowane nagromadzeniem się różnego rodzaju "odpadków" wytwarzanych przez bakterie w zatokach. Ponadto, może także świadczyć o podwyższonym poziomie ketonów. Wątroba wytwarza ketony, gdy w organizmie nie ma wystarczającej ilości insuliny. 

Może się to zdarzyć na przykład u osób będących na diecie ketogenicznej. Podwyższony poziom ketonów może być także objawem cukrzycowej kwasicy ketonowej, będącej niebezpiecznym powikłaniem związanym z cukrzycą.

2. Cuchnące kichnięcia

Okropnie pachnące kichnięcie może być wynikiem infekcji zatok, w przebiegu których bardzo często w ich wnętrzu dochodzi do nagromadzenia się płynu. Ten z kolei jest doskonałym środowiskiem do rozwoju zarazków, wirusów i niektórych bakterii.

Charakterystycznymi objawami infekcji zatok są nieświeży oddech i śluz spływający do gardła. To one mogą przyczynić się do nieprzyjemnego zapachu kichnięcia.  

Jeśli te objawy utrzymują się dłużej niż 10 dni i towarzyszą im silne bóle głowy i gorączka utrzymująca się dłużej niż 3-4 dni, należy skontaktować się z lekarzem.

3. Kichnięcia o kwaśnym zapachu 

Kichnięcie o kwaśnym zapachu wskazuje na nieświeży oddech. Jeśli po dokładnym szczotkowaniu, nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej objaw ten nie ustępuje, być może zmagasz się z chorobą dziąseł.

4. Kichnięcia o zapachu amoniaku 

Jeśli w czasie kichnięcia pojawi się zapach amoniaku, warto udać się do lekarza, ponieważ objaw ten może wskazywać na poważny problem związany z nerkami lub wątrobą.

Jeśli problem dotyczy nerek, może to oznaczać, że amoniak nie jest skutecznie wydalany z organizmu, co powoduje gromadzenie się amoniaku w wydychanym powietrzu.