Ślinisz się przez sen? To problem nie tylko estetyczny, sprawdź o czym świadczy
Chociaż widok osoby, która ślini się przez sen, może wydawać się niekiedy nieapetyczny, a innym razem zabawny, w rzeczywistości jest to dolegliwość, która może świadczyć o szeregu poważnych schorzeń. Dlaczego ślinienie się przez sen to sygnał alarmowy ze strony organizmu i nie należy go bagatelizować?
Ślinisz się przez sen? Sprawdź, co to oznacza
Ślady śliny na poduszce? A może zwrócenie uwagi przez osobę, która widziała, jak śpisz? O tym, że ślinimy się przez sen, możemy się dowiedzieć w różny sposób. Niezależnie od okoliczności, warto mieć na uwadze, że jest to nie tylko krępujący problem, ale przede wszystkim dolegliwość, która wymaga pogłębionej diagnostyki. Oto przegląd schorzeń, które mogą objawiać się ślinieniem przez sen.
Jakie choroby mogą powodować, że ślinisz się przez sen
Zacznijmy od bardziej błahych powodów ślinienia we śnie. Niekiedy ten problem może być po prostu skutkiem złej pozycji w łóżku, spania z otwartymi ustami albo odwodnienia, o co nietrudno podczas gorących nocy. To najbardziej optymistyczne z wersji. Jakie są te bardziej pesymistyczne?
Ślina na poduszce może być też skutkiem ubocznym niektórych leków. Zdarza się tak również u pacjentów chorych na schorzenia neurologiczne, jak choroba Parkinsona albo jako konsekwencja po przebytym udarze mózgu.
Jak spać lepiej? 9 wskazówek na dobry sen
Co powoduje, że ślinisz się przez sen
Jedną z przyczyn śliny wydzielanej w nadmiarze we śnie może być bezdech senny. Ta dolegliwość może towarzyszyć niektórym jednostkom chorobowym, jak również przyczyniać się do kolejnych komplikacji ze zdrowiem. W razie podejrzenia bezdechu sennego, należy omówić z lekarzem możliwe terapie, aby zminimalizować ryzyko związane z tym schorzeniem.
Refluks żołądkowy może być jedną z przyczyn ślinienia w nocy. Rozwiązania na początek to m.in. jedzenie lżejszej kolacji, spożywanie ostatniego posiłku możliwie wcześnie, a nie tuż przed snem, oraz zmiana diety. W niektórych przypadkach pomocna może być farmakoterapia lub zmiana ustawienia łóżka. Praktykuje się to np. u nadmiernie ulewających małych dzieci – ustawienie łóżka w pozycji antyrefluksowej, czyli część, w której leży głowa, powinna być nieco wyżej.
Nocne ślinienie może też towarzyszyć osobom, które zmagają się z infekcją dróg oddechowych. Jeśli taki problem pojawia się sezonowo, może świadczyć o alergii, która objawiać się może m.in. nieżytem nosa. Przyczyną ślinienia przez sen w takiej sytuacji może być zatkany nos, a co za tym idzie - oddychanie ustami w nocy. Niekiedy z otwartymi ustami sypiają też osoby, u których są wskazania do operacji migdałków.
Co zrobić, jeśli ślinisz się przez sen?
Jeśli zauważysz, że ślinisz się przez sen, warto podjąć kilka kroków, aby zrozumieć przyczynę tego zjawiska i zadbać o swoje zdrowie. Po pierwsze, zadbaj o właściwą pozycję snu i komfort wypoczynku.
Jeśli to za mało, żeby przestać się ślinić przez sen, na początek warto udać się do lekarza rodzinnego, który pomoże ocenić sytuację i skierować do odpowiedniego specjalisty.
Przede wszystkim nie miej obaw przed wizytą lekarską. Ślinienie się przez sen jest powszechnym problemem, który dotyka wielu ludzi, więc nie ma powodu do wstydu. Lekarze są przyzwyczajeni do zajmowania się różnymi dolegliwościami, a zdrowie jest najważniejsze.