Skąd się bierze obrzęk twarzy o poranku? To może być sygnał tych schorzeń
Opuchnięta twarz o poranku może sygnalizować nam kilka różnych problemów ze zdrowiem. Dlatego nie należy traktować zmiany w wyglądzie wyłącznie jako defekt kosmetyczny. Na liście jest kilka chorób, a część z nich rozwija się po cichu.
Wykonywanie badań krwi może sporo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Przykładem jest choćby sprawdzanie poziomu cukru. Choć część z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, to kiedy mamy podwyższony cukier na czczo, nasza twarz może być bardziej okrągła niż zwykle, a o poranku zawsze spuchnięta. To nie jedyny powód, dla którego pojawiają się obrzęki.
Spuchnięta twarz to oznaka choroby? Obrzęki mogą mieć wiele przyczyn
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że opuchlizna, którą widzimy po przebudzeniu, jest niczym innym jak nagromadzeniem się płynu w poszczególnych tkankach. Powodów zaś może być wiele. Pomijając oczywiście sytuację kiedy wystąpi miejscowy stan zapalny np. w okolicach oka, jęczmień etc.
A zatem mówiąc o spuchniętej twarzy, należy rozważyć czy w organizmie nie występują choroby ogólnoustrojowe takie jak choroby tarczycy, czy choroby nerek. Niemniej pojawienie się obrzęku twarzy może być wynikiem stanu przedrzucawkowego, który dotyka kobiet w trakcie ciąży, kiedy nagle rozwija się wysokie ciśnienie. Niemniej wówczas poza opuchniętą twarzą obrzęki pojawiają się także na nogach i ramionach.
Innymi objawami stanu przedrzucawkowego są:
- białkomocz,
- ból głowy,
- niewyraźne widzenie,
- ból brzucha,
- nudności i wymioty.
Dlatego, jeżeli poza obrzękiem twarzy zauważymy tego rodzaju symptomy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W przeciwnym razie może dojść do groźnych powikłań, w tym zagrażających życiu drgawek, zakrzepów i niewydolność nerek. Choć stan przedrzucwkowy głównie diagnozuje się u kobiet po 20. tygodniu ciąży, to może on wystąpić wcześniej, a nawet po porodzie.
Co może oznaczać obrzęk na twarzy? 2 różne choroby
Kolejnym przykładem tego, że obrzęk na twarzy może stanowić jeden z objawów choroby, jest promienica. To przewlekła choroba zakaźna skóry spotykana zarówno u zwierząt jak i u ludzi. Wywołuje ją jednocześnie od 5 do 10 bakterii. Niemniej uważana jest za dość rzadkie schorzenie.
Poza obrzękiem innymi objawami promienicy są:
- owrzodzenia,
- ropnie,
- podwyższona temperatura.
Innym schorzeniem, które może odpowiadać za poranną opuchliznę, może być obrzęk naczynioruchowy Quinckego. To choroba obejmująca błony śluzowe oraz skórę. Objawy obrzęku mają charakter przemijający, a przyczyną mogą być pasożyty, alergie lub zakażenia.
Do obrzęku naczyniopochodnego dochodzi na skutek rozszerzenia, a co za tym idzie, zwiększenia przepuszczalności w naczyniach krwionośnych. Opuchlizna może pojawić się w ciągu kilku godzin. Zmiany obejmują twarz szczególnie w okolicach ust, powiek czy języka. Leczenie polega na podaniu środków antyhistaminowych, a w przypadku ostrych alergii podawany jest hydrokortyzon.
Jakie badania zrobić przy obrzęku twarzy?
Zakładając, że obrzęk nie jest spowodowany bólem zęba i toczącym się pobliskich tkankach stanem zapalnym jest kilka innych sytuacji, kiedy warto zrobić badania. Przede wszystkim pod lupę trzeba wziąć pracę nerek i tarczycy, wykluczyć insulinooporność, lub cukrzycę, a także zakażenia mnikrobiologiczne. W tym celu zalecamy wykonać takie badania jak:
- morfologia,
- poziom cukru we krwi na czczo,
- pomiar insuliny na czczo,
- OB,
- CRP,
- stężenie kreatyniny w surowicy krwi i w moczu,
- próby wątrobowe (ALAT, ASPAT),
- TSH, anty-TPO, anty-TG, FT3, FT4
- USG tarczycy,
- posiew treści ropnej jeśli poza obrzękiem pojawią się owrzodzenia i ropne zmiany.
Opuchnięta twarz nie musi oznaczać choroby. Zastosuj kobido
To, że o poranku budzimy się ze spuchniętą twarzą, może oznaczać, że w tkankach gromadzi się limfa. Tego rodzaju płyn tkankowy, zamiast powędrować do węzłów chłonnych, zatrzymał się w poszczególnych partiach twarzy i zmienił nasz wygląd.
Poza tym latem kiedy nie pijemy wystarczającej ilości wody, poza limfą może gromadzi się także woda. Brak aktywności fizycznej i zła dieta sprzyjają nagromadzeniu tkanki tłuszczowej i nasza twarz zyskuje inne rysy.
Dlatego poza zmianą nawyków na zdrowsze i piciem większej ilości wody warto codziennie zadać o wysiłek typu cardio. To on pobudza krążenie i pomaga pozbyć się nagromadzonej limfy, tkanki tłuszczowej czy wody, także z okolic twarzy.
Kolejną bardzo skuteczną metodą jest prosty, domowy masaż kobido. Wystarczy wieczorem, oglądając ulubiony film, wykonać masaż, który pomoże pozbyć się obrzęków. Poświęcając regularnie 3 minuty dziennie, pozbywamy się problemu nagromadzonej limfy. Warto masaż wykonywać także o poranku.