Pulsujący szum w uszach? Może świadczyć nawet o chorobie serca

2022-12-30 13:53

Czasem tylko irytuje, czasem zaś utrudnia życie i nie pozwala w nocy usnąć. To pulsujący, dudniący lub świszczący dźwięk, przypominający rytmiczne bicie serca. Zazwyczaj można go usłyszeć dopiero leżąc wieczorem w łóżku, bo wtedy nie maskują go inne dźwięki. Nie należy go ignorować, gdyż może świadczyć m.in. o problemach z układem sercowo-naczyniowym.

Pulsujący szum w uszach? Może świadczyć nawet o chorobie serca
Autor: Getty Images Pulsujący szum w uszach? Może świadczyć nawet o chorobie serca

Szumy w uszach są stosunkowo powszechnym zjawiskiem. Mogą być spowodowane różnymi przyczynami - zarówno wadami słuchu, jak i uszkodzeniami związanymi z przewlekłą ekspozycją na hałas, przyjmowaniem niektórych leków, a nawet skrzywieniem kręgosłupa czy nowotworem.

To natrętne, słyszalne tylko przez chorego, dźwięki, które opisywane są w bardzo różny sposób - jako szum, dzwonienie, świszczenie czy piski. Jedną z rzadszych odmian tej dolegliwości jest szum pulsujący, który pojawia się w rytmie bicia serca i może świadczyć o dość poważnych problemach ze zdrowiem.

Szumy uszne: jak sobie z nimi poradzić?

Pulsujący szum w uszach może wskazywać na różne choroby

Pulsujący szum w uszach opisywany jest jako słyszenie bicia własnego serca - nie bez powodu, ponieważ ma on związek z szybszym niż normalnie pulsowaniem krwi w żyłach i tętnicach znajdujących się w okolicy uszu - np. w naczyniach ulokowanych na szyi, u podstawy czaszki i bezpośrednio w uszach. Zazwyczaj nie ustępuje samoistnie i wymaga kontaktu z lekarzem.

Pulsujący szum w uszach może wskazywać na:

  • miażdżycę - charakterystyczne dudnienie słyszalne w uszach powstaje, gdy na skutek nagromadzenia blaszki miażdżycowej zwęża się światło tętnic
  • zbyt wysokie ciśnienie krwi
  • malformacje tętniczo-żylne - czyli nieprawidłowych poszerzeniach naczyń krwionośnych
  • niedokrwistość - może ona zwiększyć przepływ krwi
  • niedoczynność tarczycy - w przypadku tej choroby za pulsujący szum w uszach odpowiedzialne jest przyspieszone bicie serca i związany z nim szybszy przepływ krwi
  • guzy ucha środkowego - wówczas chory słyszy dudnienie krwi przepływającej przez naczynia krwionośne guza
  • idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe
  • uraz głowy
  • chorobę Pageta - pulsujące szumy uszne są wykrywane u ok. 20 proc. chorych.

Diagnoza pulsującego szumu w uszach

Ten typ szumu nie tylko jest uciążliwy - jego zaniedbanie może mieć opłakane skutki. Dlatego każda osoba, która go odczuwa, powinna być obejrzana przez lekarza. Początkowa diagnostyka jest bardzo prosta: lekarz osłuchuje szyję i czaszkę za pomocą stetoskopu.

Dalsze badania dotyczą bezpośrednio narządu słuchu: by zmierzyć pulsowanie i ocenić, czy jest one zgodne z tętnem, wykorzystywana jest tympanometria.

W zależności od objawów towarzyszących konieczne mogą być również inne testy i badania, w tym angiografia pozwalająca na ocenę stanu naczyń krwionośnych, angiografia rezonansem magnetycznym sprawdzająca stan naczyń w głowie i szyi, USG Dopplera, badanie rezonansem magnetycznym czy tomografia komputerowa. Badania te pozwalają szczegółowo obejrzeć naczynia krwionośne głowy i szyi lub innych części ciała i pozwolić na ustalenie przyczyny.

Leczenie zależy od choroby podstawowej

Leczenie pulsującego szumu w uszach polega na identyfikacji i leczeniu stanu, który do niego doprowadził. Dlatego metody terapii są różne - na przykład w przypadku miażdżycy tętnic stosowane są leki obniżające poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL - np. statyny.

Istnieją też sposoby, które pomagają radzić sobie z takim szumem wówczas, gdy badania nie wykażą żadnej innej choroby - to m.in. specjalne generatory dźwięku i urządzenia wzbogacające dźwięki otoczenia, które pomagają zamaskować hałas, a także techniki relaksacyjne.