Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust - czy to objaw choroby?
Nieprzyjemny zapach z ust może być pierwszym objawem wrzodów, choroby nerek lub cukrzycy. Czy wiesz, jakie są najczęstsze przyczyny brzydkiego zapachu z jamy ustnej? Nie lekceważ go, gdyż może sygnalizować początek choroby.
Brzydki zapach z ust jest najczęściej skutkiem niedostatecznej higieny jamy ustnej. Jeśli zęby są zdrowe, niemiła woń może pochodzić z przestrzeni międzyzębowych, których się nie nitkuje. Powodem mogą być nieszczelności pod koronami zębowymi, choroby dziąseł (szczególnie paradontoza daje charakterystyczny zapach nieświeżego mięsa) i kamień na zębach.
Spis treści
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust
Aby pozbyć się kłopotu, należy wyleczyć schorzenia zębów i dziąseł. Nieprzyjemny zapach może też pochodzić z grzbietu języka, gdzie gromadzi się złuszczony nabłonek i fermentują bakterie obecne w jamie ustnej. Język należy czyścić specjalną łopatką, a usta płukać płynami stomatologicznymi.
Przykra woń może pochodzić z migdałków zmienionych przez częste anginy. Są w nich nisze, w których gromadzą się resztki jedzenia. Gdy pod wpływem bakterii rozkładają się, w oddechu czuć zgniliznę.
Jeśli płukanie gardła nie daje dobrego efektu, laryngolog może zaproponować usunięcie migdałków. Inną przyczyną przykrego oddechu jest głodzenie się. Już po kilku godzinach unikania jedzenia i picia może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust związany z metabolizmem drobnoustrojów fizjologicznie bytujących w naszych ustach. Rozwiązaniem jest unikanie długich przerw w jedzeniu, picie wody z cytryną.
Brzydki zapach z ust to objaw jakiej choroby?
Woń owoców (sfermentowanych jabłek lub acetonu) w wydychanym powietrzu świadczy o nierozpoznanej lub źle leczonej cukrzycy.
Stęchły, słodkawy zapach (tzw. zapach świeżej ziemi) z ust towarzyszy chorobom wątroby, może też występować przy refluksie żołądkowo-przełykowym.
Niemiła woń, która pojawia się razem z bólami brzucha, sugeruje wrzody żołądka lub dwunastnicy.
Konieczna jest wizyta u gastrologa, wykonanie USG brzucha, czasem gastroskopii i przyjmowanie odpowiednich leków. Ropne zapalenie zatok może być przyczyną pojawienia się w wydychanym powietrzu zapachu zgniłego mięsa. Jedynym rozwiązaniem takiego problemu jest wyleczenie podstawowej choroby.
Zapach amoniaku w oddechu świadczy o chorobie nerek, której zwykle towarzyszą niewydolność krążenia, świąd skóry i zaburzenia elektrolitowe.
Czytaj też:
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta