Przeszywający ból brzucha? To znak, żeby przyjrzeć się plecom
Bóle brzucha bywają kojarzone z problemami żołądkowymi, nerkami czy narządami rodnymi, choć w rzeczywistości źródło problemu może tkwić gdzie indziej. Pacjenci i pacjentki skarżą się na bóle, kłucie, kolki, które mogą uniemożliwiać nawet najprostsze czynności. Dlaczego kręgosłup powoduje takie objawy? Wyjaśniamy, jakie zmiany zwyrodnieniowe, przeciążenia oraz nieprawidłowe nawyki mogą prowadzić do bólu i jakie są sposoby radzenia sobie z tymi dolegliwościami.
Najczęstsze przyczyny bólu brzucha
Bóle brzucha należą do często spotykanych dolegliwości. Mogą być powodowane przez układ pokarmowy – to najczęstsza przyczyna podobnych problemów. Mogą też być skutkiem, w przypadku kobiet, objawem dolegliwości ze strony narządów rodnych.
Ponadto bóle brzucha mogą mieć podłoże psychosomatyczne i być skutkiem napięć i stresów. Niekiedy bóle brzucha to efekt zbyt intensywnych treningów lub innych form wysiłku fizycznego.
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że części układu pokarmowego, układu moczowego albo rozrodczego mogą boleć z uwagi na problemy z kręgosłupem. W jakich sytuacjach dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą rzutować na brzuch?
Bóle brzucha powodowane przez problemy z kręgosłupem
Bóle brzucha, których źródłem są dolegliwości ze strony odcinka lędźwiowego kręgosłupa, mogą robić mylne wrażenie, że przyczyną tych problemów są objawy ze strony nerek albo układu płciowego – kobiety mogą więc mylić te bóle z objawami zbliżającej się miesiączki.
Ból brzucha, płynący ze strony kręgosłupa, może koncentrować się w jednym rejonie, albo rozlewać po całym brzuchu, tym bardziej utrudniając diagnostykę i sugerując, że przyczyną dolegliwości mogą być inne objawy.
Jeśli szwankuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa, ból może objawiać się w sposób nieoczywisty. Niektóre osoby odczuwają bóle w pachwinach, inne promieniowanie w kierunku nóg, jeszcze inne rozpierający ból całego brzucha lub jego jednej strony, prawej czy lewej.
Ból może być tak dotkliwy, że uniemożliwia wykonywanie nie tylko treningów, ale też codziennych aktywności, zwykłych czynności, chodzenia, pracy, a nawet wstawania z łóżka czy zmiany pozycji w łóżku.
Jak boli brzuch przy problemach z kręgosłupem?
Nasilenie i rozmieszczenie bólu może powodować, że objawy są mylnie kojarzone z kolką, z problemami żołądkowymi, z chorobami nerek, wątroby, trzustki czy narządów rodnych. Pacjenci (a częściej pacjentki, bo opisane problemy statystycznie częściej dotyczą kobiet) skarżą się na bóle brzucha, skurczowe bóle, kłucie w brzuchu, kolki, nerwobóle, dolegliwości narządów miednicy.
Niekiedy pojawiają się objawy towarzyszące, jak wzmożone napięcie mięśni, także w innych rejonach ciała, wrażliwość na dotyk, bóle głowy, mrowienie kończyn, zaburzenia czucia kończyn. Dlaczego to kobiety częściej zmagają się z omawianymi problemami?
Wynika to z różnic w budowie anatomicznej, tj. umiejscowieniu narządów rodnych w jamie brzusznej, z przebiegu i skutków ciąży, jak m.in. rozstęp kresy / rozejście mięśni brzucha. Kobiety częściej przybierają nieprawidłową pozycję, np. nosząc dzieci, dźwigając je z podłogi, wnosząc wózki z dziećmi. Ponadto kobiety mają naturalnie słabsze mięśnie (nie tylko brzucha), co z kolei przekłada się na słabsze wsparcie kręgosłupa ze strony tkanki mięśniowej.
Dlaczego boli brzuch od kręgosłupa?
Dlaczego kręgosłup może dawać tak wiele objawów, które kojarzone są z innymi schorzeniami jamy brzusznej? To efekt zmian zwyrodnieniowych w rejonie części lędźwiowej kręgosłupa. Możliwą przyczyną może być też przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego.
Na listę potencjalnych przyczyn są także złamania osteoporotyczne kręgosłupa oraz przeciążenia odcinka lędźwiowego, zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze. W takich sytuacjach dochodzi do ucisku na nerwy wychodzące z kręgosłupa.
Stany zapalne, które powstają w miejscu ucisku na nerwy, sprzyjają blokowaniu struktur nerwowych. Natomiast funkcją omawianych nerwów jest m.in. wpływ na prawidłową pracę narządów wewnętrznych. To dlatego objawy mogą się różnić u poszczególnych osób, ponieważ są zależne od tego, jak duża jest przepuklina i który nerw jest uciskany.
Im bardziej posunięte są zmiany zwyrodnieniowe, tym większy może być zakres dolegliwości bólowych. W efekcie niektóre osoby cierpią z bólu, nawet pozostając bez ruchu.Skąd się biorą problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa? Na liście przyczyn można wymienić m.in.:
- siedzący tryb życia,
- zbyt mała aktywność fizyczna,
- nieregularna aktywność fizyczna (czyli przeciążenia na przemian z siedzeniem),
- zbyt intensywny trening,
- nieprawidłowo przeprowadzony trening,
- zaniedbanie rozciągania po treningu,
- genetyczne predyspozycje do stanów zapalnych i zmian zwyrodnieniowych w układzie kostno-stawowym,
- niewłaściwa pozycja przy dźwiganiu.