Przemarznięcie: jak go uniknąć? Sposoby na uniknięcie przemarznięcia

2014-01-24 8:11

O przemarznięcie zimą łatwo. A to najprostsza droga do złapania infekcji. Co robić, by nie przemarznąć? Przede wszystkim warto znaleźć sposób, by pogodzić wymagania mody z mroźną pogodą. Naprawdę nie warto z powodu dbałości o fryzurę czy chęci pokazania nóg w mini narażać się na chorobę. Poznaj proste sposoby na uniknięcie przemarznięcia.

Przemarznięcie: jak go uniknąć? Sposoby na uniknięcie przemarznięcia
Autor: Photos.com O  przemarznięcie zimą  łatwo. Co robić, by nie przemarznąć? Poznaj proste  sposoby na uniknięcie przemarznięcia .

Spis treści

  1. Jak uniknąć przemarznięcia? Ubieraj się na cebulkę
  2. Jak uniknąć przemarznięcia? Zawsze noś rękawiczki
  3.  Jak uniknąć przemarznięcia? Osłaniaj głowę
  4. Jak uniknąć przemarznięcia? Zabezpieczaj twarz
  5. Jak uniknąć przemarznięcia? Noś ciepłe buty

Chcesz uniknąć przemarznięcia? Przytupujesz, rozcierasz ręce i chuchasz w nie. Robisz wszystko, żeby tylko się rozgrzać. Czasem te proste czynności wystarczają, ale bywa i tak, że mimo licznych zabiegów ciągle jesteś zmarznięta "na kość". To nie tylko dyskomfort, ale także niebezpieczeństwo złapania infekcji. Poznaj sposoby na uniknięcie przemarznięcia.

Jak uniknąć przemarznięcia? Ubieraj się na cebulkę

Dlaczego najlepiej na cebulkę? Kilka warstw odzieży - a nie jedna nadmiernie gruba – stworzy najlepszą izolację ciała przed zimnem. Poza tym zawsze możesz coś dołożyć lub zdjąć. Zimowa bielizna powinna być wykonana z włókien naturalnych (bawełny, wełny) lub rhovylonu (materiału chroniącego przed zimnem i izolującego pot od ciała). Zapewniają one prawidłowe warunki wymiany ciepła z otoczeniem, zapobiegają przegrzaniu i wychłodzeniu. Bluzy, kurtki – najlepiej gdy są z goreteksu, polaru, lub włókien utrzymujących ciepło, np. dry-fit, clima-fit.

Jak uniknąć przemarznięcia? Zawsze noś rękawiczki

Dłonie są bardzo wrażliwe na oziębienie i niedokrwienie. Musisz więc je chronić. Co najmniej kwadrans przed wyjściem z domu smaruj je kremem ochronnym do rąk. Nigdy nie zapominaj o rękawiczkach - przy dużym mrozie najlepiej sprawdzają się te z jednym palcem, z grubej wełny lub na kożuchu. Jeżeli wrócisz do domu ze zmarzniętymi dłońmi, bardzo ostrożnie przyzwyczaj je do ciepła. Postój chwilę w korytarzu, potem lekko rozmasuj ręce, a następnie włóż je pod strumień bieżącej wody: najpierw letniej, a potem coraz cieplejszej. Jednak "nie bądź w gorącej wodzie kąpana" – oswajanie skóry i stawów rąk z wyższa temperaturą powinno trwać przynajmniej kwadrans. Po rozgrzaniu możesz ręce nasmarować tłustym kremem.

 Jak uniknąć przemarznięcia? Osłaniaj głowę

Najwięcej ciepła tracimy zimą poprzez skórę głowy, dlatego:

  • noś czapkę zakrywającą bardzo wrażliwe na odmrożenia uszy oraz czoło - to zapobiegnie m.in. zapaleniu zatok
  • jeżeli myjesz włosy rano, tuż przed wyjściem do pracy, musisz zimą wstawać chociaż pół godziny wcześniej i rozpoczynać dzień od prysznica. Potem susz mocniej włosy i jeszcze zostaw im czas na "samodosuszenie".

Jak uniknąć przemarznięcia? Zabezpieczaj twarz

Gwałtowne zmiany temperatury i mróz źle wpływają na cerę: pękają naczynka krwionośne (powstają “pajączki), dochodzi do odmrożeń. By temu zapobiec:

  • unikaj dużych różnic temperatur (wchodzenie z mrozu do mocno nagrzanego pomieszczenia i odwrotnie).
  • nie myj twarzy wodą, ale mleczkiem kosmetycznym,
  • zimą nie rób zbyt często peelingów,
  • 15-20 minut przed wyjściem na mróz nakładaj ochronny krem do twarzy (np. Aquastop chroniący przed mrozem).

Jak uniknąć przemarznięcia? Noś ciepłe buty

  • Ruszaj palcami w butach. Buty zimowe powinny być nieco za duże, z szerokimi czubkami, na niezbyt wysokim obcasie, ale na grubszej podeszwie - izolują stopy od zimnego podłoża, nie uciskają stóp i umożliwiają ruchy palców, a to zapewnia lepsze krążenie krwi i chroni przed odmrożeniem. Do większych butów zmieszczą się też wełniane skarpety, które stanowią świetną warstwę izolacyjną. Sam but powinien być wykonany z naturalnej skóry, bo to zapobiega poceniu się stopy, lub z materiałów które przepuszczają powietrze, ale nie przemiękają.
  • Gdy czujesz, że stopy marzną – przytupuj, biegaj, ruszaj się – to pobudza krążenie.
  • Po wielu godzinach w mocno zabudowanych butach stopy bywają opuchnięte, obolałe. Po przyjściu do domu jak najszybciej zmień buty na kapcie (np. Adanex – obuwie dla stóp wrażliwych).
  • Codziennie wieczorem wymocz stopy w ciepłej wodzie, dokładnie osusz je i wmasuj w skórę odżywczy krem do stóp (np. Scholla).
  • Gdy masz odparzone stopy, zafunduj im kąpiel olejową. Dodaj do miski z ciepłą wodą 2 łyżki oleju roślinnego wymieszanego z 2-3 kroplami olejku aromatycznego, np. eukaliptusowego.
  • Kiedy stopy są opuchnięte i zaczerwienione – wykonuj naprzemienne ciepłe i zimne prysznice, a także mocz nogi w wodzie z dodatkiem naparu przyrządzonego z: rozmarynu, mięty, kopru włoskiego i rumianku (wsyp po łyżeczce ziół do naczynia, zalej mieszankę pół litrem wrzątku i zostaw pod przykryciem na kwadrans. Odcedź i wlej napar do miski z ciepłą wodą).
Ważne

W zimie chroń oczy

Śnieg odbija aż 85 proc. promieni UVA i UVB. Żeby uniknąć oślepienia i ochronić oczy przed ostrym światłem, w słoneczne zimowe dni noś przyciemnione okulary. Najlepsze są ze szkłami gradalnymi (u dołu ciemniejsze, a u góry jaśniejsze) lub fotochromowe (przyciemniają się same w zależności od natężenia światła). Jeżeli szkła są ciemne, w mieście wystarczy 75 proc. ich przyciemnienia, ale wyjeżdżając w góry możesz zabrać o 10-15 proc. ciemniejsze. W wysokich górach najlepsze są gogle, które chronią przed podrażnieniem oczu przez światło docierające z boków.

miesięcznik "Zdrowie"