Ściśnij palec i czekaj. Ten test powie ci, czy masz problemy z krążeniem

2023-09-12 14:10

Masz zimne stopy? Wbrew pozorom nie jest to banalny problem, ale często również oznaka poważniejszych problemów ze zdrowiem, takich jak cukrzyca, a nawet choroba serca. To, czy krew w stopach krąży prawidłowo, czy raczej żyły są "zapchane", można sprawdzić w domu w ciągu kilku sekund. Jak to zrobić? Zobacz na krótkim filmie.

Mężczyzna trzyma się za duży palec u stopy
Autor: GettyImages Jak sprawdzić czy masz dobre krążenie? Ściśnij palec u stopy i czekaj

Spis treści

  1. Czym jest nawrót kapilarny?
  2. Czy masz dobre krążenie w stopach?
  3. Co poprawia krążenie?

Wygląd i kondycja stóp może sporo powiedzieć o stanie zdrowia, gdyż pewne choroby są często widoczne właśnie na nich. Obrzęki stóp mogą np. świadczyć o nieprawidłowej pracy nerek, stopy zimne i suche sugerują problemy z tarczycą, z kolei sucha, popękana i łuszcząca się skóra, liczne zrogowacenia i trudno gojące się rany mogą oznaczać powikłania nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy.

Podobnie zimne stopy – jeśli skóra na nich wiecznie jest chłodna to prawdopodobnie znak, że krążenie krwi w stopach jest zbyt słabe. To również poważny sygnał ostrzegawczy, który może świadczyć m.in. o problemach z sercem. Dlatego nie należy go lekceważyć.

Czym jest nawrót kapilarny?

To, czy czy przepływ krwi w organizmie jest prawidłowy, może stwierdzić tylko lekarz lub ratownik medyczny. Taką ocenę można przeprowadzić bez żadnego specjalistycznego sprzętu i jest ono wykorzystywane głównie w medycynie ratunkowej po to, by ocenić, czy stan pacjenta wymaga szybkiej interwencji medycznej.

Test na nawrót kapilarny (nawrót włośniczkowy) polega na uciśnięciu – z taką siłą, by skóra zbladła – przez pięć sekund palca ręki ułożonej na wysokości serca. Po zwolnieniu ucisku trzeba zmierzyć czas, w jakim kolor skóry pod paznokciem wróci do normy. To tzw. nawrót kapilarny, który w prawidłowych warunkach powinien wynosić mniej, niż 2 sekundy.

Jeśli trwa to dłużej, świadczy o zaburzeniach krążenia. Warto jednak wiedzieć, że taki test może dać wynik fałszywie dodatni, np. za sprawą niskiej temperatury otoczenia, czy słabego oświetlenia lub podeszłego wieku osoby badanej.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Czy masz dobre krążenie w stopach?

Podobny test – tym razem jednak dotyczący krążenia w stopach – opracowali lekarze z oddziału hematologii jednego ze szpitali należących do sieci Manipal Hospitals w Indiach.

Na filmie zamieszczonym w serwisie YouTube wyjaśniają, że o słabym krążeniu krwi w stopach świadczyć mogą określone objawy – ból, drętwienie, ale również zimna skóra czy jej zbyt blady kolor. Eksperci pokazują też prosty test na krążenie krwi – znany jako test wypełniania naczyń włosowatych – z pomocą którego można ocenić krążenie krwi w stopach i nogach. 

Jak go przeprowadzić? Wystarczy mocno ścisnąć czubek dużego palca u stopy, a gdy przybierze biały kolor – puścić. Po 2-3 sekundach skóra powinna odzyskać normalną barwę. Jeśli tak się nie stanie to znak, że czas napełniania naczyń włosowatych krwią jest z jakiegoś powodu wydłużony – a to już może świadczyć o zbyt słabym ukrwieniu tkanek.

Co poprawia krążenie?

By w prosty sposób poprawić krążenie, wystarczy się poruszać. Zamiast windy wybierz schody, przejdź się na krótki spacer czy pouprawiaj jogging. Na lepsze krążenie dobrze wpływa też odpowiednia dieta, a zwłaszcza błonnik. Szczególnie dużo znajduje się go w produktach pełnoziarnistych, ale też w kaszy gryczanej, brązowym ryżu, siemieniu lnianym, otrębach ryżowych czy nasionach chia.

Co prawda wynik tego testu sam w sobie nie stanowi diagnozy, gdyż tę może postawić tylko lekarz. Pozwala jednak wstępnie ocenić, czy konieczna jest wizyta u specjalisty, co zresztą zalecają autorzy filmu podkreślając, że konsultacja jest zalecana również w przypadku zauważenia u siebie opisanych wyżej objawów.