Problemy z żołądkiem? Sprawdź, czy to nie jeden z trzech groźnych nowotworów
Niepozorne objawy żołądkowe, takie jak ból, wzdęcia czy nudności, często bywają bagatelizowane. Tymczasem mogą świadczyć o poważnej chorobie. Rak żołądka, trzustki i jelita grubego to trzy podstępne nowotwory, które długo rozwijają się w ukryciu. Sprawdź, jak je rozpoznać.

Problemy żołądkowe mogą świadczyć o raku
Eksperci alarmują, że jeden z częstych objawów żołądkowych, na pozór błahy i łatwy do zignorowania, może w rzeczywistości sygnalizować obecność trzech groźnych i potencjalnie śmiertelnych nowotworów.
Dolegliwość ta bywa mylona z mniej poważnymi problemami trawiennymi, przez co wiele osób nie szuka pomocy medycznej, opóźniając właściwą diagnozę i leczenie. Specjaliści podkreślają, że taki sygnał ze strony organizmu powinien skłonić do dalszej diagnostyki, szczególnie jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas lub nasila.
Nowotwory złośliwe to bardzo zróżnicowana grupa chorób - obecnie wyróżnia się ponad 200 typów, które mogą rozwijać się praktycznie w każdej części ludzkiego ciała. Niestety wiele z nich przez długi czas nie powoduje żadnych dolegliwości lub objawy są na tyle niespecyficzne, że proces diagnostyki trwa wiele tygodni lub miesięcy.

Rak jelita grubego
Rak jelita grubego jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworu w Stanach Zjednoczonych, co roku zabija około 56 000 osób
- powiedział dr Peter Najjara, chirurg kolorektalny z Johns Hopkins.
Choroba przez długi czas rozwija się w ukryciu.
Zazwyczaj nie ma żadnych objawów, dopóki nowotwór nie postępuje
- dodał ekspert.
Wbrew pozorom pierwszym symptomem nie jest krew w stolcu, biegunka ani zaparcia. W wielu przypadkach to wzdęcia świadczą o problemach w obrębie jelit.
Wśród możliwych sygnałów wymienia się również ból brzucha i wyczuwalne zgrubienie w jamie brzusznej. W przypadku niedrożności jelit pacjenci mogą doświadczać bolesnych skurczów brzucha, trudności z oddaniem gazów, uporczywych zaparć oraz nudności. Taki stan wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, ponieważ nieleczony może prowadzić do powikłań zagrażających życiu.
Zmiany w rytmie wypróżnień, takie jak luźniejsze lub twardsze stolce, częstsze wizyty w toalecie albo przeciwnie długotrwałe zaparcia również powinny wzbudzić czujność. Alarmujące powinno być także uczucie niepełnego wypróżnienia, wyczuwalny guz w obrębie odbytnicy lub podbrzusza oraz niewyjaśniona utrata masy ciała.
Pacjenci często skarżą się również na przewlekłe zmęczenie oraz duszność, które mogą wynikać z niedokrwistości będącej konsekwencją przewlekłego krwawienia z przewodu pokarmowego. Wczesne wykrycie tych objawów i szybka diagnostyka zwiększają szanse na skuteczne leczenie.
Jeśli martwisz się którymkolwiek z powyższych objawów, udaj się do lekarza rodzinnego. Pamiętaj, że objawy te mogą być spowodowane innymi schorzeniami. Wiele z nich jest znacznie mniej poważnych niż rak, na przykład hemoroidy, infekcje lub zapalna choroba jelit
- wyjaśniła organizacja Cancer Research UK.
Rak żołądka
Rak żołądka może powodować różne objawy, które często pojawiają się dopiero w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Jednym z nich są uporczywe wzdęcia, szczególnie gdy nowotwór rozprzestrzenił się na otrzewną, czyli błonę wyściełającą jamę brzuszną.
W takim przypadku, jak zaznacza Cancer Research UK, dochodzi do nagromadzenia płynu w jamie brzusznej, co prowadzi do powstania wodobrzusza.
Obrzęk jest spowodowany gromadzeniem się płynu zwanego wodobrzuszem. Może sprawić, że ubrania będą wydawać się ciaśniejsze. Brzuch może być wzdęty. Możesz również mieć trudności z wygodnym siedzeniem lub poruszaniem się. Tego rodzaju objawy często są mylone z dolegliwościami o mniej poważnym charakterze, dlatego łatwo je zbagatelizować
- wyjaśniła organizacja.
Oprócz wzdęć i obrzęku brzucha, pacjenci z rakiem żołądka mogą doświadczać także innych, niepokojących symptomów. Należą do nich m.in. utrata masy ciała, która nie wynika ze zmiany diety ani zwiększonej aktywności fizycznej, a także obecność czarnych stolców (melena).
Do popularnych dolegliwości zalicza się również nudności, wymioty, uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku, bóle nadbrzusza, a także trudności w przełykaniu. Chorzy mogą odczuwać też przewlekłe zmęczenie, które często jest spowodowane niedokrwistością.
Polecany artykuł:
Rak jajnika
Organizacja Cancer Research UK zaznacza, że objawy raka jajnika mogą być trudne do prawidłowego zinterpretowania, ponieważ łatwo pomylić je z objawami mniej groźnych schorzeń. Mimo to, jednym z najbardziej charakterystycznych sygnałów ostrzegawczych jest utrzymujący się obrzęk lub powiększenie brzucha.
Uczucie wzdęcia lub zwiększenie rozmiaru brzucha, które nie ustępuje, może być objawem raka jajnika - i warto potraktować ten objaw poważnie, zwłaszcza gdy pojawia się nagle i nie znika z czasem
- wyjaśniła organizacja.
Oprócz wzdęć, na potencjalne zagrożenie mogą również wskazywać inne objawy, takie jak:
- ból brzucha lub miednicy,
- brak apetytu,
- szybkie uczucie sytości,
- częstsze oddawanie moczu,
- zmęczenie,
- nieregularne wypróżnienia,
- niezamierzona utrata wagi,
- nudności,
- niestrawność,
- nieprawidłowe krwawienie z pochwy.
Choć wszystkie te symptomy mogą mieć również inne, mniej poważne przyczyny, ich występowanie nie powinno być ignorowane.
Powinnaś udać się do lekarza, jeśli masz nietypowe objawy lub objawy, które nie ustępują. Prawdopodobnie nie są sygnałami raka, ale ważne jest, aby lekarz je sprawdził. Wczesna diagnoza daje większe szanse na skuteczne leczenie
- przypomniała Cancer Research UK.