Problemy z jelitami, wypryski, wahania nastroju? 6 czerwonych flag, żeby ograniczyć jeden składnik
Nadmiar niektórych składników w diecie widać gołym okiem. Nawracające lub długotrwale utrzymujące się dolegliwości to ważny znak. Poznaj 6 czerwonych flag, które mówią o tym, że czas na zmiany.
Cukier obecny jest w większości produktów spożywczych, niezależnie od tego, czy wybierasz owoce czy słodycze. To sprawia, że dość trudno jest go uniknąć. O ile jest spożywany w kontrolowanych ilościach, nie powinien wyrządzić zdrowemu człowiekowi krzywdy. Jednak jego nadmierna konsumpcja może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.
Jak podaje NHS, powinniśmy spożywać nie więcej niż 30 gramów wolnych cukrów dziennie (około sześciu łyżeczek). Wolne cukry to te dodawane do żywności i napojów oraz takie, które naturalnie występują w miodzie, syropach, sokach czy koncentratach owocowych.
Znaki, że czas odstawić cukier
O objawach wskazujących na konieczność ograniczenia ilości spożywanego cukru w rozmowie z "The Sun" opowiedziała dietetyczka Jess Hillard.
1. Wahania nastroju
Ekspertka wyjaśniła, że wahania nastroju mogą być wskazówką, że musisz ograniczyć cukier.
- Cukier często powoduje wahania i spadki naszego nastroju. Wynika to z faktu, że jego spożycie powoduje krótki wzrost poziomu cukru we krwi, po którym najprawdopodobniej następuje natychmiastowy spadek - mówi Jess.
Taki stan może negatywnie wpłynąć na poziom hormonów odpowiadających za regulację nastroju i wywoływać uczucie przygnębienia i braku motywacji.
- Może również zaostrzyć objawy lękowe, ponieważ spadek poziomu cukru we krwi może powodować zdenerwowanie i roztrzęsienie - dodała.
2. Zwiększony apetyt
Masz większy apetyt niż dotychczas lub odczuwasz głód nawet po obfitym posiłku? Być może powinieneś rozważyć ograniczenie cukru w codziennej diecie.
- Jeśli spożywasz zbyt dużo cukru, bardziej prawdopodobne jest, że doświadczysz zwiększonego poziomu głodu i zachcianek - mówi Jess.
Organizm szybko trawi i wchłania cukier, powodując gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. To sprawia, że mamy ochotę na więcej.
3. Spadek energii
Spadek energii to kolejny ważny objaw, który może świadczyć o tym, że spożywasz zbyt dużo cukru. Zwłaszcza, jeśli troszczysz się w prawidłowy sposób o higienę snu, a mimo to w ciągu dnia odczuwasz brak energii do działania.
- Badania potwierdzają, że cukier powoduje zmęczenie, a także obniża poziom energii.
4. Wypryski skórne
O "relacji" z cukrem dużo mówi nasza skóra. Jego nadmiar można zauważyć gołym okiem.
- Jeśli doświadczasz wyprysków lub stanów zapalnych skóry, może to oznaczać, że musisz ograniczyć ilość spożywanego cukru - mówi dietetyczka.
Wszystko przez to, że glukoza odgrywa ważną rolę w wyglądzie naszej skóry. Spożywanie produktów bogatych w duże ilości cukru może prowadzić do zatykania porów oraz wywoływać wypryski i stany zapalne.
5. Problemy stomatologiczne
Nie jest tajemnicą, że nadmierne ilości cukru w codziennej diecie mogą powodować próchnicę zębów, przebarwienia i nieświeży oddech.
- Cukier jest przekształcany przez zęby w kwas, który niszczy szkliwo zębów i może prowadzić do ubytków, a nawet nieświeżego oddech. (...) W niektórych przypadkach nadmierne spożycie cukru może powodować choroby dziąseł i związany z tym dyskomfort – wyjaśniła ekspertka.
6. Problemy z jelitami
Spożywanie zbyt dużej ilości cukru może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie jelit.
- Możesz odczuwać pewne nieprzyjemne objawy związane ze złym stanem jelit, takie jak skurcze lub ból brzucha. (...) Cukier może często podrażniać jelita i niszczyć dobre bakterie, które zwykle znajdują się w żołądku - podsumowała.