Powiększony brzuch? To nie tylko kwestia nadmiaru kalorii, sprawdź o jakich chorobach świadczy
Nasze ciała to odzwierciedlenie tego, jak żyjemy: co jemy, jak się ruszamy, na co chorujemy. Czasem objawy niektórych problemów ze zdrowiem są nietypowe, a przez to można je przeoczyć lub sądzić, że wiążą się z innymi przyczynami, jak choćby stres, tempo życia, przebodźcowanie, o które współcześnie nietrudno. Dlatego dziś warto się na chwilę zatrzymać i sprawdzić... kondycję brzucha. Jego zaokrąglenie to może być skutek choroby, nie tylko nadmiaru kalorii.
Powiększony brzuch może być objawem chorób
Wygląd brzucha to „barometr” naszego zdrowia, kondycji, masy ciała. Fakt, że brzuch się powiększa, może, ale nie musi mieć związek z nadmiarem kalorii każdego dnia. Może też mieć związek z problemami zdrowotnymi.
Jeśli niespodziewanie, bez zmiany trybu życia czy żywienia zauważymy zwiększenie obwodu brzucha, może to być znak, że czas odwiedzić lekarza i rozszerzyć diagnostykę. O czym może świadczyć powiększony brzuch?
Zmiany hormonalne, które powodują tycie na brzuchu
Zaburzenia hormonalne to kolejna możliwa przyczyna powiększającego się obwodu brzucha. Może to dotyczyć m.in. kobiet w okresie menopauzy, mężczyzn w okresie andropauzy, ale też osób z zaburzeniami pracy tarczycy albo nadmiernym wydzielaniem kortyzolu.
CZYTAJ TEŻ: Masz wzdęty i wypukły brzuch? Dopiero trzeci objaw wskazuje na „brzuch stresowy”
Choroby wątroby a wygląd brzucha
Powiększony brzuch może być też skutkiem powiększenia wątroby, któremu mogą towarzyszyć bóle brzucha, uczucie nieuzasadnionego zmęczenia, uporczywe nudności.
To objaw, który pojawia się u osób, które za często sięgają po alkohol, ale też i u tych osób, które jedzą zbyt często produkty wysokoprzetworzone.
O czym świadczą uporczywe wzdęcia po jedzeniu?
Gazy i wzdęcia mogą być efektem zjedzenia posiłku zbyt szybko. Być może warto zwolnić tempo życia i jedzenia i zamiast w biegu, jeść posiłki w skupieniu, koncentrując się na dokładnym przeżuwaniu kęsów jedzenia.
Jeśli jednak wzdęcia nawracają, mimo spokojnego jedzenia, może to być znak, że cierpisz na nietolerancję pokarmową. Nie myśl, że jeśli dawniej po jakimś posiłku nic się nie działo, to niemożliwe, aby z czasem dany pokarm zaczął szkodzić.
Alergie i nietolerancje mogą pojawiać się i nasilać z wiekiem. Jest też i dobra wiadomość: niekiedy zdarza się też, że z wiekiem jakaś alergia czy nietolerancja pokarmowa mija, bo organizm lepiej sobie radzi z alergenem.