Pluskwy z pociągu, grzybica spod prysznica i kiła po upojnej nocy. Oto choroby, które przywozimy z wakacji

2024-06-16 9:01

Wakacje, odpoczynek, luz, relaks, a potem przywiezione do domu pamiątki. Nie zawsze te pożądane, niestety. Wśród niewątpliwie niepożądanych pamiątek prym wiodą choroby, z którymi możemy wrócić z wakacyjnego wypoczynku. Na co szczególnie uważać i jakich schorzeń się strzec?

Pluskwy z pociągu, grzybica spod prysznica i kiła po upojnej nocy. Oto choroby, które przywozimy z wakacji
Autor: GettyImages Pluskwy z pociągu, grzybica spod prysznica i kiła po upojnej nocy. Oto choroby, które przywozimy z wakacji

Choroby, które można przywieźć z wakacji

Jadąc na wypoczynek, zwykle staramy się zabrać ze sobą małą apteczkę, na wypadek oparzeń słonecznych, ugryzień owadów, czy dolegliwości żołądkowych.

Można by rzec: taki urok wakacji, gdyż na wyjazdach często spotykamy owady, bakterie, wirusy, z którymi w miejscach zamieszkania nie mamy aż tak do czynienia.

Ale wśród tych niepożądanych „uroków” są też takie, których skutki mogą być o wiele poważniejsze niż chwilowa niedyspozycja w trakcie wypoczynku. Sprawdzamy, jakie „pamiątki”, jeśli chodzi o choroby, najczęściej przywozimy z wakacji i jak im zapobiegać.

"Zjadłam zatruta galaretę"

Biegunki i wymioty na wakacjach  

Szczególnie uciążliwe mogą być zatrucia różnej proweniencji. W niektórych krajach tzw. zemsty faraona dopadają szerokie rzesze turystów, ale możemy się przed nimi ustrzec i zmniejszyć ryzyko.

Jednym ze sposobów jest zażywanie probiotyków już kilka tygodni przed wyjazdem i w trakcie wypoczynku. To może sprzyjać zachowaniu właściwej kondycji naszych jelit. Obowiązkowo należy też pamiętać o myciu rąk i sięganiu po żywność ze sprawdzonych źródeł.

Także salmonelloza objawia się gorączką, biegunką, wymiotami. W przebiegu choroby pojawiają się charakterystyczne kurczowe bóle brzucha.

Niestety, wakacje mogą sprzyjać zakażeniu bakteriami Salmonelli, a to za sprawą lokali gastronomicznych, w których są nienależyte warunki sanitarne. Dbajmy więc o mycie rąk przed i po jedzeniu i korzystajmy tylko z rekomendowanych lodziarni czy punktów serwujących gofry.

CZYTAJ TEŻ: Czy lodami można się zatruć? Wyniki kontroli niepokoją, ale nie to jest najgorsze

Kleszcze, komary i przenoszone przez nie choroby 

O kleszczach powiedziano już wiele, ale nigdy dość. Zarówno borelioza, jak i kleszczowe zapalenie mózgu to problemy, z którymi można zmagać się długo, a ich przebieg może być bardzo poważny.

Można zmniejszyć ryzyko, stosując odpowiednie repelenty, robiąc przegląd ciała po spacerach, a także stosując profilaktyczne szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Pamiętajmy, że w przypadku podróży zagranicznych, mogą zagrażać nam także inne owady, np. komary przenoszące malarię w Kenii czy Tanzanii. Odpowiednią profilaktykę mogą zapewnić leki przepisane przez specjalistę medycyny podróży i repelenty z wysokim stężeniem DEET.

Z kolei komary przenoszące dengę bywają spotykane nawet na terenach administracyjnie należących do Europy, jak portugalska wyspa Madera. Nie lekceważmy zagrożenia, stosując repelenty i ochronną odzież.

Wszy i pluskwy czekają na ciebie w pociągu albo w szatni 

Myślisz, że wszy albo pluskwy w żaden sposób cię nie dotyczą? Niestety – to błąd w założeniu, bo z każdej podróży autobusem czy pociągiem możemy wyjść z tymi żyjątkami.

Możemy na nie trafić w szatniach, w muzeum, teatrze i na basenie. Zwracaj uwagę na świąd w włosach, bo tak objawia się wszawica. Z kolei pluskwy zostawiają charakterystyczne czerwone ugrzecznienia podobne do wiśni.

Jak się strzec przed tymi „wrogami”? Preparaty odstraszające owady to jedno z rozwiązań. Zaleca się też przyjrzenie się walizkom po podróży, żeby nie zainfekować mieszkania przywiezionymi przypadkiem pluskwami.

Grzybica, liszajec i brodawczak 

Liszajec zakaźny albo grzybica to kolejne schorzenia, które mogą na nas czyhać w obiektach, gdzie nocujemy. Czy to niedoprane wykładziny czy wspólne łazienki, korzystanie z basenu hotelowego albo wędrówka boso po molo – musimy mieć się na baczności. 

Brodawki na stopach powstają głównie w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Może to nastąpić poprzez bezpośredni kontakt z osobą zainfekowaną lub poprzez używanie przedmiotów, z których korzystała.

Nie zapominajmy więc o używaniu klapków pod prysznic czy w ogóle poruszając się po nie swojej podłodze. Nie lekceważmy zmian skórnych i obserwujmy ciało, jeśli pojawi się rumień albo świąd. Pamiętajmy, że jeśli w porę nie zareagujemy, możemy zarazić pozostałych domowników.

Choroby przenoszone drogą płciową

Wakacyjny romans? Czemu nie, pod warunkiem, że zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Nie godź się na seks bez zabezpieczenia prezerwatywą, nawet stosując antykoncepcję hormonalną. Zapobieganie ciąży to nie wszystko!

Na liście chorób przenoszonych drogą płciową znajdują się m.in. chlamydia, rzeżączka, ropień weneryczny, kiła, wirusowe zapalenie wątroby typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu C, zakażenie wirusem HIV, a także brodawczaki płciowe.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Kiła i rzeżączka w natarciu. Po wakacjach może być gorzej