Piekący ból stopy to nie zawsze grzybica. Może oznaczać jedno z tych 8 schorzeń
Pieczenie stóp może mieć różne przyczyny. Problem piekących stóp najczęściej dotyczy osób, które korzystają z basenów, sauny czy siłowni, gdzie łatwo o zakażenie grzybicą. Jednak piekący ból stóp, który momentami przypomina chodzenie po rozżarzonych węglach, może być także objawem chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Sprawdź, jakie są przyczyny piekących stóp.
Spis treści
- Pieczenie stóp - modzele
- Pieczenie stóp - nagniotki
- Pieczenie stóp - grzybica stóp
- Pieczenie stóp - zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa)
- Pieczenie stóp - zespół niespokojnych nóg
- Pieczenie stóp - neuropatia
- Pieczenie stóp - zespół Guillaina-Barrego
- Pieczenie stóp - przewlekła niewydolność żylna
Pieczenie stóp to dolegliwość, której przyczyny są zróżnicowane. Problem z piekącymi stopami mają najczęściej osoby, które korzystają z basenu czy sauny, gdzie bardzo łatwo o zakażenie grzybicą stóp. Na piekący ból stóp mogą skarżyć się także osoby z nierozpoznaną i innymi chorobami ogólnymi. Pieczenie stóp może być także jednym z objawów reakcji alergicznej na materiał, z którego wykonane są skarpetki czy buty. Piekące stopy mogą dokuczać także latem, kiedy nosi się niezbyt przewiewne obuwie.
Pieczenie stóp - modzele
Modzele to odciski, które powstają na podeszwie stóp pod wpływem stałego ucisku (np. podczas chodzenia na obcasach) lub tarcia (temu zwykle są winne ciasne buty). Łatwo je rozpoznać, ponieważ są to dość duże, żółte, plackowate narośla zgrubiałej skóry. Gdy się na nie naciśnie, pojawia się piekący ból. Wówczas należy jak najszybciej zmienić obuwie na bardziej luźne i przewiewne. W przeciwnym razie pod modzelami może rozwinąć się stan zapalny i każde stąpnięcie będzie przypominało spacer po rozżarzonych węglach.
Pieczenie stóp - nagniotki
Nagniotki także powstają wskutek ucisku obuwia, jednak w przeciwieństwie do modzeli są zlokalizowane na stawach palców stóp. Różnią się także wyglądem. Nagniotki przypominają ziarniste, stwardniałe zgrubienia. Z tego względu niekiedy są mylone z brodawkami pospolitymi.
Pieczenie stóp - grzybica stóp
Pieczenie stóp najczęściej świadczy o zakażeniu grzybiczym. W najczęstszej postaci grzybicy stóp - grzybicy międzypalcowej, która nazywana jest "stopą sportowca", objawami współtowarzyszącymi są swędzenie, złuszczanie, maceracja naskórka i pęknięcia. Charakterystyczne jest także to, że na powierzchni skóry pojawia się białoszarawy nalot. W postaci potnicowej poza świądem i pieczeniem występują także ogniska zgrupowanych pęcherzyków wypełnionych płynem, które zlokalizowane są najczęściej na podeszwach stóp. Uczucie pieczenia, a nawet "palenia" się stopy jest charakterystyczne także dla grzybicy stóp złuszczającej, która objawia się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem się naskórka całej stopy, która sprawia wrażenie przysypanej mąką.
Pieczenie stóp - zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa)
Zapalenie rozcięgna podeszwowego (tzw. ostroga piętowa) to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych pięty. Początkowo ból ten nie jest bardzo intensywny, jednak z czasem może być odczuwany jako mocne pieczenie wewnątrz stopy, które przybiera na sile. Ból najbardziej nasilony jest rano, po wstaniu z łóżka oraz po okresie dłuższego siedzenia czy leżenia.
Pieczenie stóp - zespół niespokojnych nóg
Zespół niespokojnych nóg to choroba, w przebiegu której chory czuje przymus poruszania nogami. Chorzy wiercą się, machają nogami lub wykonują ruchy prostujące. Towarzyszą temu różne przykre doznania. Należą do nich rwący ból, drętwienie lub mrowienie kończyn dolnych, bolesne kurcze łydek, a także pieczenie stóp. Objawy te nasilają się zwłaszcza wieczorem, w okresie spoczynku lub snu.
Pieczenie stóp - neuropatia
Neuropatia to uszkodzenie nerwów obwodowych, czyli tych, które znajdują się w skórze i mięśniach. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia przewodzenia informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien nerwowych kończyn. Wówczas pojawiają się objawy, takie jak ból, drętwienie, mrowienie, pieczenie i palenie kończyn. Neuropatia jest poważnym schorzenie, które może doprowadzić nawet do zaniku czucia w kończynach.
- Neuropatia cukrzycowa - nadmiar cukru we krwi osłabia tempo przewodzenia przez układ nerwowy różnych bodźców. Początkowo doprowadza to do mrowienia stóp i rąk i zmniejszenia wrażliwości na temperaturę. Nieco później skóra zaczyna piec i intensywnie swędzieć. Staje się także bardzo wrażliwa na dotyk;
- Neuropatia przy niedoczynności tarczycy - niedoczynność tarczycy może doprowadzić do pogrubienia tkanki łącznej struktur anatomicznych stopy. Wówczas może dojść od ucisku nerwów, które przez nią przechodzą, co objawia się uczuciem mrowienia, drętwienia, pieczenia oraz osłabieniem mięśni stopy;
- Neuropatia przy przewlekłej niewydolności nerek - neuropatia obwodowa jest częstym powikłaniem niewydolności nerek w zaawansowanym stadium. Wówczas pojawiają się zaburzenia czucia na poziomie kończyn dolnych. Chorzy skarżą się na różne dolegliwości w stopach i nogach oraz mają tendencję do ciągłego poruszania kończynami dolnymi. Szczególną uwagę powinna zwrócić opuchlizna wokół kostek, która wyraźnie wskazuje na niewydolność nerek;
- Neuralgia półpaścowa może pojawić się po ustąpieniu objawów ospy lub nawet po kilku miesiącach od jej zakończenia. Wówczas pojawia się ból pasa skóry wcześniej zajętego przez chorobę, który może promieniować do stóp. Nie jest on jednak wywołany przez uszkodzenie skóry, ale zwoju czuciowego, który unerwia konkretny fragment skóry;
- Neuropatia alkoholowa jest wynikiem nadużywania alkoholu. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem neuropatii alkoholowej jest uczucie silnego pieczenia w kończynach, szczególnie dolnych. Dodatkowo chorzy skarżą się na zaburzenie czucia połączone z drętwieniem lub mrowieniem nóg, przypominającym przepływ prądu. Część chorych nie odczuwa zmian temperatury na skórze;
- Neuropatia z niedoboru witamin z grupy B - niedobór witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12, może przyczynić się do neuropatii, ponieważ mają one duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. W przypadku ich niedoboru pojawiają się drżenia i drgawki, zaburzenia równowagi, a także pieczenie kończyn;
Pieczenie stóp - przyczyną może być alergia na... skarpetki
Pieczenie stóp może być odpowiedzią alergiczną na kontakt skóry z niektórymi barwnikami i materiałami, z których są wykonane skarpetki. Jeśli swędzące krostki tworzą się na stopach od momentu założenia wełnianych skarpetek, prawdopodobnie sprawcą uczulenia jest wełna. Przyczyną uczulenia mogą też być gumowe nitki wchodzących w skład skarpetek. Potencjalnym alergenem jest również lycra, która po kontakcie ze skórą osoby cierpiącej na alergię, może wywołać egzemę kontaktową.
Pieczenie stóp - zespół Guillaina-Barrego
Zespół Guillaina-Barrégo to autoimmunologiczna choroba nerwów, w przebiegu której układ odpornościowy atakuje części obwodowego układu nerwowego. Początkowo pojawia się drętwienie lub mrowienie stóp, które stopniowo obejmuje ręce i górną część ciała (czasem także twarz). Po kilku dniach od wystąpienia tych symptomów następuje osłabienie mięśni w nogach, ramionach i na bokach twarzy.
Pieczenie stóp - przewlekła niewydolność żylna
Przewlekła niewydolność żylna pojawia się, gdy krew zbyt długo zalega w naczyniach. Pierwszym objawem choroby jest uczucie "ciężkości" nóg, które pojawia się pod koniec dnia. Objawami współtowarzyszącymi są opuchlizna stóp i kostek, bóle nóg, pieczenie oraz kurcze stóp i łydek, które pojawiają się w czasie długiego stania. Jeśli na skórze nóg pojawiają się poszerzone, fioletowe żyłki przypominające miotełki lub pierwsze żylaki, które są trwałymi poszerzeniami żył powierzchownych kończyn dolnych, można być pewnym, że przyczyną pieczenia stóp jest niewydolność żylna.
Porady eksperta