Pięć problemów ze wzrokiem, które mogą świadczyć o cukrzycy typu 2. Ekspert wyjaśnia
Cukrzyca typu 2 u wielu osób jest wykrywana zbyt późno. Tymczasem już na wczesnym etapie daje objawy, które może zauważyć okulista podczas badania wzroku. Sam chory również może odczuć, że pogorszył mu się wzrok, a także dostrzec określone objawy, związane z narządem wzroku, które mogą świadczyć o cukrzycy typu 2.
Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną i ma wpływ na wiele narządów - jednym z nich są oczy. Przyczyną kłopotów ze wzrokiem, jakie odczuwają chorzy, jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, który uszkadza naczynia krwionośne i nerwy w obrębie narządu wzroku.
W efekcie dochodzi do uszkodzenia siatkówki. Zmiany charakterystyczne dla cukrzycy już na wczesnym etapie choroby może dostrzec okulista w trakcie badania dna oka i jego tylnej ściany - widoczne są niewielkie obrzęki i wylewy krwi, poszerzone żyłki czy anomalie w ich wyglądzie.
Charakterystyczne objawy cukrzycy typu 2 widoczne w oczach
Niektóre objawy związane z cukrzycą typu 2 może również dostrzec chory, wyjaśnia okulista, dr Shane Kannarr z sieci All About Vision. Jak tłumaczy, wysoki poziom cukru we krwi może wpływać na kształt soczewki oka, może prowadzić do zaćmy i jaskry wtórnej - a nieleczony grozi nawet utratą wzroku. Dlatego ważne jest, by reagować na wszystkie niepokojące objawy związane z oczami i bezpośrednio ze wzrokiem.
Do najczęstszych objawów cukrzycy typu 2, które można dostrzec w oczach, ekspert zalicza:
- wylewy krwi do ciała szklistego. Można je dostrzec w lustrze jako powiększone naczynka na białkach oczu, ale też jako ciemne plamki pojawiające się w polu widzenia. Wchłaniają się zazwyczaj w ciągu kilku, kilkunastu dni, ale niektóre zostają na dłużej.
- problemy z ostrością wzroku. Na początku są one przejściowe: zmieniający się poziom glukozy we krwi doprowadza do wahań w ostrości widzenia - podwyższony poziom cukru wywołuje krótkowzroczność, obniżony zaś dalekowzroczność.
- słabsze widzenie o zmierzchu. Wynikają z uszkodzeń mięśni sterujących rozszerzaniem się źrenicy, do których dochodzi na skutek podwyższonego poziomu cukru. W efekcie gorzej adaptuje się ona do zmian oświetlenia, zwłaszcza kiedy jest ono słabsze.
- zespół suchego oka - ma to związek z zaburzeniami w produkcji filmu łzowego.
- skłonność do infekcji. O rozwijającej się cukrzycy mogą świadczyć nawracające zapalenia spojówek o podłożu bakteryjnym, a także przewlekłe zapalenia brzegów powiek, jęczmienie i gradówki. Mają one związek z hipogligemią - cukier jest pożywką dla bakterii.
Pozostałe objawy cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 uznana została za chorobę cywilizacyjną - jest obecnie jedną z najczęstszych chorób w populacji światowej. Szacuje się, że tylko w Polsce chorują na nią blisko 3 miliony osób, wielu z nich nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. Tymczasem choroba ta daje wiele objawów, które rozwijają się latami i stopniowo nasilają.
Najczęstsze objawy cukrzycy typu 2 to:
- zmęczenie i apatia
- nadmierne pragnienie
- częste oddawanie moczu, również w nocy
- częsty głód i zwiększone łaknienie
- przyrost masy ciała lub jej spadek bez innej wyraźnej przyczyny
- skłonność do zmian skórnych
- mrowienie i drętwienie kończyn
- słabe gojenie się ran
- skłonność do nawracającej grzybicy
- świąd skóry
- częste infekcje intymne u kobiet
- zaburzenia erekcji u mężczyzn
- zaburzenia ukrwienia, skutkujące uczuciem zimnych stóp.
By postawić diagnozę wystarczy badanie krwi
Cukrzycy typu 2 nie zdiagnozujesz samodzielnie - można to zrobić wyłącznie badając poziom glukozy we krwi żylnej. Powinno być ono wykonane na czczo. Norma cukru w takim wypadku wynosi 72-99 mg/dl (4,0–5,5 mmol/l). Poziom powyżej 126 mg/dl we krwi badanej na czczo świadczy o cukrzycy, badanie trzeba jednak dla pewności powtórzyć.
Przy podejrzeniu cukrzycy typu 2 oznacza się również poziom cukru w ciągu dnia (na cukrzycę wskazuje wynik powyżej 200 mg/dl (11,1 mmol/l)), a także - jeśli lekarz uzna to za konieczne - doustny test obciążenia glukozą (OGTT), nazywany również krzywą cukrową. Dopiero na podstawie wyników badania lekarz stawia ostateczną diagnozę.