Pęcherz na stopie nie znika? To sygnał alarmowy, którego lepiej nie ignorować
Pęcherze na stopach to powszechny problem, który najczęściej pojawia się w okresie letnim i powoduje uporczywy ból w trakcie chodzenia. U większości osób zmiany te znikają samoistnie w ciągu kilku dni i nie wymagają leczenia. Okazuje się, że niekiedy proces gojenia się opóźnia, warto wówczas rozważyć wizytę u specjalisty.
Przyczyny powstawania pęcherzy na stopach
W okresie wiosenno-letnim spędzamy coraz więcej czasu na świeżym powietrzu. Pęcherze na stopach mogą powstawać z różnych przyczyn. Najczęściej są efektem noszenia niewłaściwego obuwia, które powoduje nadmierne tarcie i podrażnienia skóry.
Inne przyczyny to potliwość stóp, długotrwałe chodzenie lub stanie, a także choroby skóry, takie jak łuszczyca czy egzema. Infekcje grzybicze, oparzenia słoneczne lub chemiczne, cukrzyca i zaburzenia krążenia również mogą prowadzić do powstawania pęcherzy.
Nie ignoruj pęcherzy
Pęcherze wydają się błahym problemem, który co prawda boli, ale znika w ciągu kilku dni. Wystarczy zabezpieczyć go specjalnym plastrem i nieco więcej odpoczywać.
W aptece można znaleźć również specjalne maści i preparaty, które ułatwiają proces gojenia. Dr Alex Kor, amerykański pediatra, zaleca codzienne mycie stóp wodą z mydłem, osuszanie pęcherza i zakładanie opatrunku.
Jednak niekiedy nawet regularne stosowanie specjalnych preparatów nie powoduje zniknięcia pęcherza. Co powinno szczególnie wzbudzić naszą czujność?
Okazuje się, że pęcherze mogą mieć różne przyczyny. Jeśli towarzyszy im swędzenie, może to sugerować grzybicę, w takim przypadku konieczne jest zastosowanie kremów lub maści przeciwgrzybiczych.
Gojenie się pęcherzy może być utrudnione przez różne schorzenia, takie jak cukrzyca, zaburzenia krążenia czy neuropatia. Wizyta u lekarza jest wskazana, gdy oprócz pęcherzy pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak dreszcze, gorączka czy nocne poty, ponieważ mogą wskazywać na rozwijającą się infekcję.
Niepokojąca jest również ropa, zaczerwienienie skóry i opuchlizna, a także dotkliwy ból, który uniemożliwia zrobienie nawet kilku kroków. Niekiedy zdarza się, że zmiana na stopie powoduje dolegliwości bólowe nawet, gdy nie jest wywierany na nią żaden nacisk, to również jest sygnał alarmowy.