Paznokcie Muehrckego to zwiastun trzech problemów zdrowotnych. Łatwo je rozpoznać
Białe linie na paznokciach zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, gdyż najczęściej pojawiają się w wyniku urazu lub na skutek niedoboru pewnych składników odżywczych. Czasem mogą jednak zwiastować poważniejszy problem ze zdrowiem. Tak jest w przypadku paznokci Muehrckego - ich obecność może świadczyć m.in. o chorobach nerek i wątroby. Łatwo je odróżnić od innych zmian tego typu, gdyż są bardzo charakterystyczne.
Paznokcie Muehrckego są znane również jako linie Muehrckego. Po raz pierwszy opisał je amerykański lekarz Robert C. Muehrcke w wydaniu British Medical Journal z 1956 roku. Stwierdził on, że u pacjentów z przewlekłą hipoalbuminemią (a więc stanem, kiedy poziom albumin we krwi jest niepokojąco niski) paznokcie mają dziwny wygląd.
Albuminy są białkami produkowanymi przez wątrobę i uwalnianymi następnie do krwi. W ludzkim organizmie pełnią szereg funkcji, odpowiadają m.in. za transport hormonów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych, a także składników leków, ale ich głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia koloidoosmotycznego i zapobieganie wyciekaniu płynów z naczyń krwionośnych.
Tak wyglądają paznokcie Muehrckego
Robert C. Muehrcke zaobserwował, że na paznokciach osób, u których poziom albumin jest za niski, pojawiają się charakterystyczne poprzeczne białe linie, różniące się od tych, jakie pojawiają się na paznokciach w przypadku urazu płytki czy np. przy niedoborach magnezu.
W przypadku paznokci Muehrckego:
- białe linie ciągną się przez cały paznokieć od jednego do drugiego boku
- najlepiej widać je na drugim, trzecim i czwartym palcu
- nie przesuwają się wraz ze wzrostem płytki
- nie doprowadzają do wgnieceń płytki
- po naciśnięciu na płytkę paznokcia na chwilę znikają
- łożysko paznokcia wygląda na niezmienione.
O jakich problemach mogą świadczyć paznokcie Muehrckego?
Linie Muehrckego nie mają związku z uszkodzeniem macierzy paznokcia - późniejsze badania również powiązały je z niskim poziomem albuminy. Niski poziom tego białka obserwowany jest w przebiegu wielu chorób , przede wszystkim wątroby, ale też niektórych chorób ogólnoustrojowych.
Jedną z teorii, która tłumaczy powstawanie takich zmian na paznokciach jest ta, że choroby te doprowadzają do obrzęku łożyska paznokcia, które zaczyna uciskać naczynia krwionośne pod paznokciem, doprowadzając do charakterystycznych odbarwień.
Paznokcie Muehrckego mogą świadczyć o:
- chorobach wątroby, zwłaszcza marskości wątroby
- chorobach nerek, m.in. zespole nerczycowym i kłębuszkowym zapaleniu nerek
- poważnym niedożywieniu wynikającym z diety skrajnie niezrównoważonej.
Takie zmiany na paznokciach obserwowane są również u niektórych osób leczonych wieloma cytotoksycznymi środkami chemioterapeutycznymi z powodu nowotworu. W takich przypadkach poziom albumin jest jednak w normie.
Linie Muehrckego zazwyczaj zanikają, gdy poziom albuminy zostanie wyrównany lub jego zakres zbliży się do normalnych wartości. Wszystko zależy jednak od przyczyny tego, co doprowadziło do obniżenia poziomu tego białka, a co za tym idzie - zmian w wyglądzie paznokci.