Palce puchną, a z twarzy znikają zmarszczki. Lista zaskakujących objawów rzadkiej choroby
Pokaż mi, jak wyglądasz, a powiem, na co chorujesz – tak można sparafrazować znane powiedzenie. Często nie mamy świadomości, że z pozoru nieznaczne zmiany wizualne, jak np. puchnięcie palców albo przebarwienia wokół mieszków włosowych, mogą zwiastować rozwijającą się poważną chorobę. Sprawdź, o czym mogą świadczyć takie zmiany i czym może się skończyć ta choroba.
Nieznane przyczyny, nietypowe objawy choroby
Twardzina układowa to mało znana choroba. Jest przewlekłym autoimmunologicznym schorzeniem tkanki łącznej. Jak w przypadku szeregu innych chorób o podłożu autoimmunologicznym, również w tym przypadku przyczyny nie są do końca poznane.
Sugeruje się, że podłożem mogą być czynniki genetyczne, a także ekspozycja na niektóre substancje chemiczne. Obecna wiedza medyczna nie pozwala na skuteczne leczenie.
O czym mogą świadczyć przebarwienia na dłoniach i stopach?
Pierwsze objawy bywają nieswoiste. U wielu pacjentów pojawia się przebarwienie skóry palców stóp i/lub dłoni: blednięcie, sinienie, zaczerwienienie. Te przebarwienia pojawiają się pod wpływem zimna.
Zmiany mogą się rozszerzać i nasilać, rozprzestrzeniając się na ręce od dłoni do łokci i nogi od stóp do kolan.
Skóra staje się nie tylko przebarwiona, ale również częściej puchnie, twardnieje, staje się grubsza, czemu mogą towarzyszyć przykurcze i ograniczenie mobilności stawów.
Na skórze pojawiają się charakterystyczne przebarwienia, zwane „sól i pieprz”, bo obok ciemniejszych znamion, widoczne są jasne ślady.
Sukcesywnie na skórze przybywa zmian zanikowych, rozwijają się owrzodzenia, rany, które nie chcą się goić.
Na twarzy dochodzi do napięcia skóry, nos staje się mniejszy, mimika ograniczona, zanikają zmarszczki. W przebiegu choroby dochodzi też do zaniku gruczołów potowych i mieszków włosowych.
Jakie zmiany w organizmie powoduje twardzina układowa
Kwestie wizualne to widoczny objaw, ale wewnątrz organizmu dzieje się więcej: składniki pokarmowe mogą być nieprawidłowo wchłaniane, pacjentom mogą towarzyszyć stany zapalne dziąseł, trudności z przełykaniem pokarmów i zaburzenia smaku oraz uporczywe zaparcia i choroby płuc, które są powodowane włóknieniem tkanki łącznej.
Ponadto u pacjentów może pojawiać się arytmia, częste zasłabnięcia, choroba niedokrwienna. Chorzy skarżą się na dolegliwości bólowe kostno-stawowe i mięśniowe. Stawy sztywnieją, a ich mobilność jest coraz bardziej ograniczona.
Na ten moment nie znaleziono skutecznych lekarstw, a pacjenci mogą liczyć jedynie na złagodzenie dolegliwości, dzięki leczeniu objawowemu.