"Palce jak flaczki" sygnalizują groźne nowotwory. Na liście rak płuca
Warto od czasu do czasu przyjrzeć się swoim palcom, gdyż mogą nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia - zwłaszcza, jeśli ich wygląd na przestrzeni czasu bardzo się zmienił. Uwagę powinny zwrócić zwłaszcza "flaczkowe palce". Mogą one bowiem sygnalizować chorobę nowotworową.
"Flaczkowe palce" lub "flaczki palmowe" (bo takie określenie również można znaleźć) nie są nazwą medyczną, lecz potocznym określeniem przypadłości znanej jako acanthosis palmaris.
Porównanie skóry do "flaczków", czyli popularnej zupy, pochodzi od jednego z angielskich pacjentów, który w 1963 roku skomentował, że jego ręce wyglądają jak typowe danie z flaków wołowych.
Stan ten występuje stosunkowo rzadko - w literaturze medycznej jak dotąd opisano niewiele jego przypadków. Jednak większość z nich pojawiła się u osób, u których wykryto również nowotwór - raka płuca lub raka żołądka, rzadziej raka piersi i raka układu moczowo-płciowego.
Dlatego właśnie acanthosis palmaris zaliczana jest do grupy tzw. dermatoz paranowotworowych, czyli schorzeń, których podłożem jest choroba nowotworowa. Zmiany skórne mogą poprzedzać rozpoznanie nowotworu lub rozwinąć się już po diagnozie. Niekiedy występują również w chorobach nienowotworowych, takich jak łuszczyca, złuszczające zapalenie skóry lub pemfigoid pęcherzowy.
"Flaczkowe palce" mają charakterystyczny wygląd
Nazwa "flaczkowe palce" wzięła się stad, że tekstura skóry przypomina gotowane flaczki: jest pomarszczona, gruba, dużo jaśniejsza - niekiedy wręcz aksamitnie biała.
Pierwszy człon łacińskiej nazwy tej przypadłości - acanthosis palmaris - to akantoza, oznaczająca pogrubienie warstwy kolczystej nabłonka, przede wszystkim naskórka.
Jeśli zajęte są tylko dłonie, najprawdopodobniej choroba ma podłoże nowotworowe, a przyczyną może być rak płuca. Przypadłość ta może bowiem rozwijać się również na stopach.
Skąd się biorą flaczkowe palce?
Jak dotąd nie poznano mechanizmu, który sprawia, że skóra przyjmuje tak dziwny wygląd. Prawdopodobnie jest tak dlatego, że komórki nowotworowe wydzielają czynniki wzrostu, w tym naskórkowy czynnik wzrostu, który doprowadza do rozrostu komórek skóry, konkretnie keratynocytów.
To ważna wskazówka zdrowotna
Jak stwierdzili badacze, opisujący przypadek pacjenta z takimi palcami na łamach Oncology Practice - An American Society of Clinical Oncology Journal, stwierdzenie takich palców u chorego zazwyczaj wiąże się ze złym rokowaniem.
Jednak zmiany te mogą w wielu przypadkach poprzedzać diagnozę, dlatego mogą służyć jako ważna wskazówka obecności :"ukrytego raka".
- Zarówno onkolodzy, jak i szersza społeczność lekarzy powinni być świadomi tego rzadkiego, ale ważnego stanu, aby zapewnić szybkie rozpoznanie i leczenie podstawowego nowotworu złośliwego. - podsumowali badacze.