Oddychasz w ten sposób? To objaw poważnej choroby płuc
Rozedma płuc jest chorobą niezwykle podstępną, ponieważ może rozwijać się latami, nie dając o sobie znać. Najczęściej narażone są na nią osoby, które palą papierosy. Lecz nie tylko palacze są w grupie ryzyka. Do rozedmy mogą doprowadzić np. infekcje dróg oddechowych czy zanieczyszczenie powietrza. Podstawowym objawem tego schorzenia jest duszność, ale choroba powoduje także inne objawy, których nie powinno się bagatelizować.
Rozedma płuc powoduje uszkodzenie ścian pęcherzyków płucnych. Te małe struktury znajdują się głęboko w płucach. Normalnie człowiek ma ok. 300-500 milionów pęcherzyków płucnych, które odpowiadają m.in. za transport tlenu do krwi.
Gdy oddychamy, pęcherzyki kurczą się i wypychają dwutlenek węgla z organizmu. Jeśli mamy rozedmę płuc, nasze pęcherzyki ostatecznie zostają zniszczone. To powoduje problemy z oddychaniem, które objawiają się na wiele różnych sposobów.
Rozedma płuc jest przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
"Głód powietrza" to objaw rozedmy płuc
Na pierwszych etapach rozwoju choroby wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z postępującego zagrożenia. Często pacjenci dostrzegają problem, gdy dojdzie już do większości uszkodzeń. Pierwszymi objawami wskazującymi na rozedmę płuc jest duszność i zmęczenie.
Przy duszności pacjent może odczuwać brak możliwości nabrania wystarczającej ilości powietrza. Występuje wtedy tzw. "głód powietrza", któremu towarzyszy ucisk w klatce piersiowej. Najczęściej duszność odczuwamy po intensywnych ćwiczeniach, a nawet w trakcie przeziębienia.
Duszność może być także objawem problemów z sercem, dlatego nigdy nie powinniśmy jej ignorować.
Jak rozedma niszczy płuca?
Globalna inicjatywa na rzecz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (GOLD) dzieli POChP na etapy, które wiążą się z rozedmą płuc. Owe etapy opisują funkcjonowanie płuc, porównując działanie chorych narządów z płucami osób zdrowych, w tym samym wieku, tej samej płci i o tym samym wzroście.
Cztery etapy rozedmy płuc to:
- Etap 1. Najłagodniejszy etap rozedmy płuc. Płuca osoby funkcjonują co w 80 proc. tak dobrze, jak narządy innych osób w tym samym wieku, o tym samym wzroście i tej samej płci.
- Etap 2. Opisuje umiarkowaną rozedmę płuc. Płuca działają już w 50-79 proc.
- Etap 3. To już ciężka rozedma płuc. Płuca działają w 30-49 proc.
- Etap 4. Wskazuje na bardzo ciężką rozedmę płuc. Oznacza to, że płuca pacjenta, funkcjonują mniej niż w 30 proc.
Inne objawy rozedmy płuc
Kiedy choroba postępuje, może powodować także inne symptomy takie jak:
- długotrwały kaszel
- świszczący oddech
- ucisk w klatce piersiowej
- zwiększona produkcja śluzu
- żółty lub zielony kolor śluzu
- problemy ze snem
- niepokój
- utrata masy ciała.
Rozedma płuc zwiększa również ryzyko innych schorzeń. Należą do nich np. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i inne infekcje związane z tym narządem.