Od zmęczenia po wysypkę. Pierwsze objawy białaczki
Niekończąca się infekcja, brak siły, a może siniaki, które biorą się znikąd? To tylko niektóre z objawów mogących sygnalizować nowotwór krwi. Wbrew pozorom białaczka nie zawsze ma ostry przebieg - może rozwijać się powoli, dając charakterystyczne objawy. Warto wiedzieć, jakie symptomy mogą na nią wskazywać.
Białaczka, inaczej leukemia, to wspólne określenie chorób nowotworowych krwi, do których rozwoju dochodzi w efekcie upośledzenia działania układu krwiotwórczego. Nowotwory te powstają, gdy w szpiku kostnym czy w węzłach chłonnych patologicznie rozrastają się komórki układu krwiotwórczego.
Z powodu komórek nowotworowych organizm nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej liczby krwinek i płytek krwi, stopniowo wypierają one również czerwone ciałka krwi i płytki krwi, a także rozprzestrzeniają się, naciekając inne narządy i upośledzając ich działanie.
Najczęstsze objawy białaczki
Na białaczkę można zachorować w każdym wieku. Ryzyko choroby jest jednak największe u dzieci i młodzieży, a także u osób w wieku powyżej 50 lat.
Jej objawy nie zawsze są takie same, różny może być również sam przebieg choroby, co ma związek przede wszystkim z typem białaczki. Przy ostrej białaczce objawy pojawiają się nagle i szybko nasilają, a bez leczenia chory może przeżyć zaledwie kilka miesięcy.
Z kolei przy białaczkach przewlekłych objawy mogą nasilać się stopniowo, przez co przez długi czas są praktycznie niezauważalne.
Istnieją jednak symptomy, które bezwzględnie powinny skłonić do wizyty u lekarza, gdyż mogą wskazywać na rozwój białaczki.
Pierwsze objawy białaczki to przede wszystkim:
- zmęczenie i osłabienie
- pogorszenie samopoczucia, ogólne rozbicie (jak przy przeziębieniu)
- łatwa męczliwość
- osłabiona odporność
- bóle brzucha
- bóle mięśni i stawów
- bóle głowy
- krwawienia z nosa
- utrzymujące się stany podgorączkowe
- chudnięcie bez wyraźnej przyczyny
- nadmierna potliwość, szczególnie w nocy
- wybroczyny i siniaki powstające bez urazu
- nawracające afty i opryszczki
- nudności
- brak apetytu
- wysypki i zmiany zapalne na skórze.
Osoby chorujące na białaczkę zgłaszają również takie objawy, jak:
- kołatanie serca, tachykardia
- duszności
- blada skóra
- powiększone węzły chłonne.
Jakie badania wykonać przy podejrzeniu białaczki?
W przypadku białaczki bardzo ważne jest szybkie wykrycie choroby - zwłaszcza, jeśli jest to białaczka ostra, która błyskawicznie postępuje (od pierwszych objawów do pełnoobjawowej postaci choroby może minąć kilka tygodni).
W przypadku podejrzenia białaczki lekarz zaleci przede wszystkim wykonanie pełnej morfologii krwi z rozmazem, a także badanie układu krzepnięcia. W trakcie diagnostyki konieczne będzie również wykonanie badania szpiku (pobranego z mostka lub biodra), który poddaje się następnie specjalistycznym analizom - badaniu cytologicznemu, cytometrycznemu, czy molekularnemu.
Oprócz badań krwi i szpiku wykonuje się również USG jamy brzusznej i zdjęcie RTG klatki piersiowej.