Od zmęczenia po bóle głowy. Tak ciało sygnalizuje niedobory składników odżywczych
Gastroenterolog, czyli lekarz od układu pokarmowego, wskazał pięć oznak, które mogą świadczyć o niedoborze składników odżywczych. Zmiana pory roku sprawia, że organizm jest osłabiony i narażony na infekcję. Dr Saurabh Sethi z Kalifornii podpowiada, jak rozpoznać te objawy oraz jakie kroki podjąć, by skutecznie zadbać o swoje zdrowie.
5 objawów niedoboru składników odżywczych
Dr Saurabh Sethi, specjalista od chorób układu pokarmowego z Kalifornii, opublikował na TikToku film, w którym wyjaśnia, jak niedobór kluczowych składników odżywczych może odbić się na zdrowiu. Wskazał pięć głównych sygnałów, które dają znać, że należy zareagować na ewentualne braki w diecie.
Łamliwe paznokcie
Jeśli zaledwie kilka dni po manicure paznokcie się łamią, może to świadczyć o niedoborze dwóch istotnych składników odżywczych. Dr Sethi podkreśla, że jest to sygnał niewystarczającej ilości białka i żelaza, które można dostarczyć organizmowi, jedząc produkty, takie jak mięso, tofu oraz orzechy.
Drganie powiek lub kończyn
WebMD sugeruje, że drobne drganie powiek może być związane ze stresem lub zmęczeniem, jednak według dr Sethi to częsty objaw niedoboru magnezu. Podobnie drżenie kończyn jest oznaką potrzeby zwiększenia ilości tego pierwiastka w diecie. Składnik ten można uzupełnić, spożywając ciemnozielone warzywa liściaste, brązowy ryż, banany oraz gorzką czekoladę.
Magnez jest niezbędny do przekazywania impulsów nerwowych
- dodał dr Sethi.
Trzeszczenie w stawach
Jeśli ostatnio podczas wstawania kolana wydały niepokojący dźwięk, który od razu skojarzył się ze starością, możesz jeszcze nie mieć powodów do zmartwień. Sethi wyjaśnia, że trzeszczenie może być sygnałem, że organizmowi brakuje witaminy D3 lub wapnia, składników kluczowych dla mocnych kości. Źródłem witaminy D3 są produkty, takie jak żółtka jaj, sery, grzyby i tłuste ryby, natomiast wapń można znaleźć w nabiale i warzywach.
Siwe włosy
To, że zauważasz siwe włosy, nie musi oznaczać przedwczesnego starzenia się. U niektórych osób jest to efekt niedoboru witaminy B12, substancji niezbędnej do produkcji czerwonych krwinek i transportu tlenu do mieszków włosowych.
Siwienie może też wynikać z niedoboru miedzi, która wspiera produkcję melaniny odpowiedzialnej za kolor włosów. Pierwiastek można znaleźć w skorupiakach, orzechach, nasionach i czekoladzie.
Częste powstawanie siniaków
Jeśli na ciele pojawiają się siniaki nawet po lekkim dotknięciu, może to sygnalizować brak witaminy C, która wspomaga produkcję kolagenu. Dr Sethi wskazuje także, że skłonność do siniaków może wynikać z niedoboru witaminy K1, ważnej dla prawidłowego krzepnięcia krwi.
Co zrobić, jeśli uważasz, że masz niedobór składników odżywczych?
Większość kluczowych dla zdrowia składników odżywczych można dostarczyć organizmowi poprzez dobrze zbilansowaną i różnorodną dietę.
Żaden suplement nie zastąpi zróżnicowanej diety
- powiedziała Dr Helen Wall z Wielkiej Brytanii w rozmowie z The Telegraph.
Podkreśliła, że jedzenie dostarcza unikalnych składników, jak fitochemikalia i błonnik, których suplementy nie są w stanie uzupełnić. Dodatkowo nadmiar niektórych substancji może być szkodliwy, a zdarza się, że w produktach odżywczych witaminy są powielane.