Od dzwonienia w uszach po "mrówki" pod skórą. 5 najdziwniejszych objawów menopauzy
Wahania nastroju, obniżone libido, uderzenia gorąca - o tych objawach menopauzy słyszała chyba każda kobieta. Mało kto jednak wie, że klimakterium może objawiać się również zupełnie inaczej, w naprawdę nietypowy sposób.
Menopauza, inaczej klimakterium, to dzień ostatniej miesiączki - tą nazwą często określa się również okres, który go poprzedza, i w trakcie którego w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian.
Dzieje się tak za sprawą obniżonego poziomu estrogenu i progesteronu, żeńskich hormonów, do czego dochodzi zazwyczaj między 45, a 55 rokiem życia, choć nie jest to regułą. Objawy menopauzy są nie tylko uciążliwe, ale mogą również wpływać na życie rodzinne czy relacje towarzyskie.
Nietypowe objawy menopauzy
Spadek poziomu estrogenu i progesteronu wywiera duży wpływ na organizm, dlatego objawy menopauzy mogą być nieraz bardzo zaskakujące. Do najdziwniejszych objawów menopauzy można zaliczyć:
- dzwonienie w uszach. Szumy uszne, które pojawiają się u niektórych kobiet w trakcie menopauzy, mają prawdopodobnie związek z ograniczeniem dopływu krwi do naczyń znajdujących się w uchu wewnętrznym, do czego dochodzi za sprawą nagłego spadku poziomu estrogenu. Jednak bezpośrednia przyczyna tego objawu w tym przypadku nie została jeszcze ustalona.
- "mrówki" pod skórą. Część kobiet w okresie okołomenopauzalnym czuje, jakby pod skórą pełzały im mrówki - uczucie to opisywane jest jako mrowienie, dziwne swędzenie, najczęściej na twarzy, ale również w różnych innych częściach ciała. Objaw ten zwykle znika po ostatniej miesiączce i prawdopodobnie ma związek z naturalnymi zmianami, jakie zachodzą w skórze - gdy brakuje estrogenu, spada również produkcja kolagenu, a skóra się wysusza, powodując wspomniane dolegliwości.
- uczucie "rażenia prądem". Opisywane jest jako nagłe, dziwne poczucie "pękania gumki" pod skórą - najczęściej na czole, ale również na rękach czy nogach. Wrażenie to prawdopodobnie ma związek z wahaniem poziomu hormonów, co zaburza pracę układu nerwowego, w niektórych przypadkach mogą za nie odpowiadać również preparaty przepisywane w celu zmniejszenia uderzeń gorąca. Objaw ten nie ma związku z neuralgią nerwu trójdzielnego, występującego najczęściej u kobiet po 60. roku życia, odczuwanego w jamie ustnej.
- pieczenie języka. Opisywane jest jako uczucie "palenia języka podobne do tego, jakie odczuwa się np. przy poparzeniu herbatą. Może mu towarzyszyć ból, a samo pieczenie może objąć również podniebienie czy wargi. Częściej dotyka kobiety, które odczuwają także suchość w ustach lub metaliczny posmak. Ma związek ze spadkiem poziomu estrogenu, co aktywuje nerwy wokół kubków smakowych na języku.
- zmiana zapachu skóry. W trakcie menopauzy może również zmienić się zapach ciała, co ma związek z poceniem się, do jakiego dochodzi na skutek uderzeń gorąca - wiele kobiet doświadcza w tym czasie również nadmiernej potliwości. W tym okresie zmieniają się proporcje hormonów i nieco wyższy jest poziom testosteronu - męskiego hormonu płciowego, a przez to zwiększa się również ilość bakterii w pocie. Z tego powodu zapach skóry może być nieco inny - ostrzejszy, bardziej nieprzyjemny. Zdaniem ekspertów pomóc może stosowanie antyperspirantu.
Pozostałe objawy menopauzy
Każda kobieta przechodzi menopauzę inaczej, większość doświadcza również zaledwie kilku - do dziesięciu - jej objawów. A jest ich - jak obliczyli eksperci - niemal czterdzieści. Do objawów menopauzy zaliczane są m.in.:
- uderzenia gorąca
- nocne poty
- wahania nastroju
- obniżenie libido
- suchość pochwy
- dyskomfort w trakcie stosunku
- zaburzenia snu
- nastroje depresyjne
- lęk
- ataki paniki
- bóle głowy
- trudności z koncentracja
- mgła mózgowa
- mimowolne oddawanie moczu
- przybieranie na wadze
- nadmierna utrata włosów
- bolesność piersi
- utrata pełności piersi
- wzrost włosów w dziwnych miejscach (np. na twarzy)
- nieregularne bicie serca
- bóle mięśniowo-stawowe.
Objawy te mogą pojawiać się i znikać wraz z upływem czasu.
Objawy menopauzy można złagodzić za pomocą leków i suplementów
Menopauza może objawiać się w bardzo dokuczliwy sposób, ale nie jesteśmy bezradne - uciążliwe objawy można bowiem złagodzić. W tym okresie bardzo ważna jest stała opieka doświadczonego lekarza, który zaleci odpowiedni preparat zmniejszający objawy menopauzy.
Najczęściej stosowane są obecnie fitoestrogeny, których działanie jest podobne do estrogenów, i które bazują na wyciągach z roślin. W przeszłości kobietom w okresie menopauzy często podawano preparaty estrogenów, jednak badania dowiodły, że ta metoda nie do końca jest bezpieczna, zwiększała bowiem ryzyko zachorowania na zakrzepicę czy nowotwory piersi.
Terapia dobierana jest indywidualnie. Jej wsparciem mogą być domowe sposoby na menopauzę, które łagodzą jej poszczególne objawy. Na przykład w przypadku bezsenności pomagają techniki wyciszenia przed snem, z kolei na uderzenia gorąca skuteczne mogą być napary ziołowe - warto jednak skonsultować się wcześniej z lekarzem, gdyż niektóre zioła mogą mieć negatywny wpływ na działanie leków lub suplementów przepisywanych w ramach hormonalnej terapii zastępczej.