Objawy raka trzustki, które pojawiają się miesiące przed diagnozą. Widzisz je, pędź do lekarza
Rak trzustki jest chorobą, która często diagnozowana jest w zaawansowanym stadium. Wynika to m.in. z faktu, że nowotwór początkowo nie daje oczywistych sygnałów. Mimo to lekarka wskazuje na kilka objawów raka trzustki, które mogą pojawić się nawet miesiące przed diagnozą.
Wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na skuteczne leczenie, ale w przypadku raka trzustki nie jest to takie proste. Lekarka Deborah Lee z "Dr Fox Online Pharmacy" zaznacza, że 80-90 proc. pacjentów diagnozuje się na późnym etapie choroby, gdy rak jest zaawansowany. W początkowych stadiach ten nowotwór może nie dawać o sobie znać.
Ekspertka podkreśla, że z powodu późnej diagnozy, rokowania są złe. Mimo to istnieją pewne symptomy, które mogą pomóc rozpoznać chorobę i zawsze powinny skłonić do wizyty z lekarzem.
Objawy, które ma bardzo wielu chorych
Lekarka podkreśla, że ból, który nasila się podczas jedzenia - zwłaszcza tłustych potraw - i picia, może zwiastować chorobę. - Badania pokazują, że 25 proc. pacjentów ma objawy w górnej części brzucha w ciągu sześciu miesięcy przed rozpoznaniem raka trzustki, a dalsze 15 proc. ma objawy jeszcze wcześniej – zaznaczyła ekspertka.
Dr Deborah Lee wskazuje na poniższe objawy, które mogą pojawić się nawet miesiące przed rozpoznaniem raka trzustki. Są to:
- biegunki,
- zaparcia,
- inne zmiany w wypróżnianiu, np. częstsze oddawanie stolca,
- wzdęcia,
- mdłości,
- skurczowe bóle brzucha.
Choć te objawy nie muszą wskazywać na nowotwór, ważne jest, by skonsultować ze swoim lekarzem wszelkie nowe, nietypowe sygnały, które daje organizm, by wykluczyć poważne problemy takie jak rak trzustki.
Ból brzucha może sygnalizować raka trzustki także na wczesnym etapie
Specjalistka podkreśla, że ból brzucha może pojawić się nawet na wczesnym etapie schorzenia i zależeć od dokładnej lokalizacji guza. - Może promieniować z górnej części brzucha do pleców, na przykład, jeśli guz naciska na kręgosłup – wyjaśniła i dodała, że "nowotwór może również powodować ból, jeśli uciska na inne narządy lub nerwy".
Wspomniany dyskomfort może być przerywany i pogarszać się nie tylko podczas spożywania pokarmów, ale nawet w trakcie leżenia i nieco się zmniejszać po pochyleniu do przodu. - U jednej trzeciej pacjentów ból jest łagodny do umiarkowanego, a u kolejnej jednej trzeciej ból jest ciężki – dodała.
- Powinieneś zachować czujność i zgłaszać swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu każdy nowy, łagodny/umiarkowany ból brzucha, jeśli nie ustąpi on w ciągu siedmiu dni – ostrzega ekspertka.