Objawy grypopodobne, chudnięcie i mdłości. Pacjenci latami nie wiedzą, co im dolega
Choroba wrzodowa to dolegliwość, która – o ile nie jest właściwie leczona – może powodować komplikacje zdrowotne i obniżać komfort życia. Niektóre objawy wrzodów żołądka lub dwunastnicy są jednak nieoczywiste. Jak rozpoznać chorobę wrzodową po nietypowych objawach?
Nietypowe bóle brzucha mogą być objawem wrzodów
Wrzody żołądka i dwunastnicy są nagminnie zbyt późno diagnozowane. Chorzy, dopóki mogą funkcjonować, lekceważą objawy. Doprowadzają się tym samym do poważniejszego stanu.
Tymczasem znajomość kilku charakterystycznych symptomów choroby wrzodowej pozwala na szybsze rozpoznanie. Jak objawia się choroba wrzodowa?
- bóle brzucha po posiłkach – u pacjentów z wrzodami żołądka
- bóle brzucha trzy godziny po posiłku – u pacjentów z wrzodami dwunastnicy
- bóle brzucha w górnej lub środkowej części brzucha
- bóle brzucha w godzinach nocnych
- bóle brzucha, którym towarzyszą wzdęcia
Mało znane objawy choroby wrzodowej
Bóle to niejedyne objawy choroby wrzodowej. Pacjenci mogą też doświadczać nudności, często na czczo. Zdarza się jednak, że nudności towarzyszą pacjentom przez cały dzień.
Niektórzy chorzy również wymiotują. Jeśli wrzód pęknie, wymioty mogą być z krwią. Taka sytuacja wymaga niezwłocznej opieki medycznej. Krew może też znajdować się w stolcu, powodując jego ciemne zabarwienie.
Osoby z wrzodami żołądka lub dwunastnicy mogą doświadczać też uczucia niestrawności, zgagi, odbijania, czkawki. W ustach może zaś pojawiać się nieprzyjemny posmak, który jest skutkiem cofania się zawartości żołądka w górę przewodu pokarmowego.
Wiele osób z wrzodami żołądka doświadcza też nieprzyjemnego uczucia pełności i ciężkości w żołądku. U niektórych dochodzi do „bulgotania” w żołądku, nawet kilka godzin po posiłku.
Wrażenie głodu, objawy podobne do grypy - to też mogą być objawy wrzodów
Nadmiar płynów trawiennych może zaś powodować wzmożone wrażenie głodu, mimo że pacjent zjada wystarczające posiłki. U innych zaś dochodzi do utraty apetytu i niechęci do jedzenia, szczególnie gdy posiłki sprzyjają powstawaniu dolegliwości bólowych.
U niektórych pacjentów z wrzodami, pojawiają się takie nieoczywiste dolegliwości, jak objawy grypopodobne, uczucie ogólnego rozbicia, osłabienie, uczucie wyczerpania, pogorszenie samopoczucia, podwyższona temperatura ciała.
Chorzy mogą też chudnąć, choć brak ku temu uzasadnionych przyczyn. Co ważne, nieuzasadnione chudnięcie może być objawem nie tylko wrzodów, ale też m.in. niektórych nowotworów, a więc nie należy takiego symptomu nigdy bagatelizować. Warto pamiętać, że u niektórych osób choroba wrzodowa przebiega całkiem bez objawów.
Choroba wrzodowa - przyczyny i skutki
Wrzody żołądka lub dwunastnicy mogą być skutkiem nadmiernej nadprodukcji kwasu żołądkowego, infekcji Helicobacter pylori, stosowania niektórych leków m.in. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLP). Skłonność do wrzodów może być też dziedziczona. Powstawaniu wrzodów sprzyja również palenie tytoniu.
Nieleczona choroba wrzodowa może sprzyjać powikłaniom, takim jak krwawienia, a w ich efekcie – anemia, może też przyczyniać się do niedrożności mechanicznej przewodu pokarmowego, do perforacji w układzie pokarmowym, a nawet do rozwoju niektórych nowotworów.