Objawy wysokiego cholesterolu widoczne na twarzy. Zwróć uwagę na okolice oczu

2024-11-25 12:06

Choć oczy często nazywane są zwierciadłem duszy, mogą również ujawniać problemy zdrowotne naszego organizmu. Tak jest w przypadku zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Jego nadmiar można podejrzewać, gdy na rogówce lub w okolicach powiek pojawiają się specyficzne zmiany. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Objawy cholesterolu widoczne na twarzy. Zwróć uwagę na okolice oczu
Autor: Getty Images

Objawy wysokiego cholesterolu zobaczysz w oczach

Specjaliści ds. zdrowia przestrzegają przed trzema specyficznymi zmianami na twarzy, które mogą świadczyć o poważnym zagrożeniu. Wysoki poziom cholesterolu, określany mianem „cichego zabójcy”, zwykle nie wywołuje wyraźnych objawów, choć istnieją mniej znane symptomy, na które warto zwrócić uwagę.

Jest to substancja tłuszczowa, która w umiarkowanej ilości jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak jej nadmiar prowadzi do zwężenia lub usztywnienia naczyń krwionośnych.

Niestety większość osób o tym, jak bardzo niebezpieczny może być podwyższony cholesterol, przekonuje się dopiero wtedy, kiedy z powodu zawału serca lub udaru mózgu trafia na oddział intensywnej terapii.

Okazuje się, że wysoki cholesterol może odpowiadać za trzy charakterystyczne objawy, widoczne w oczach:

  • Kępki żółte, znane także jako żółtaki lub xanthelasma, to podskórne złogi cholesterolu, które pojawiają się w postaci żółtych lub pomarańczowych grudek na powiekach, szczególnie w okolicach wokół oka. Ich powstawanie jest wynikiem hiperlipidemii, czyli wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Same w sobie nie stanowią zagrożenia ani nie powodują bólu, mogą również występować na innych częściach ciała, takich jak łokcie, kolana, pośladki czy stopy.
  • Arcus senilis, zwany również obwódką starczą oka, to jasnoszary, biały lub niebieskawy pierścień wokół tęczówki oka, który stanowi sygnał podwyższonego poziomu cholesterolu u osób bez względu na wiek. Jest to nagromadzenie tłuszczów, głównie cholesterolu, które wbrew pozorom nie wpływa na ostrość widzenia.
  • Pogorszenie widzenia, plamy lub mroczki w polu widzenia mogą być objawami niedrożności żyły siatkówki oka, która powstaje wskutek zablokowania głównej żyły siatkówki lub jej odgałęzień. Jednym z powodów tego schorzenia są zmiany miażdżycowe związane z wysokim poziomem cholesterolu.

Pozostałe objawy wysokiego cholesterolu

Kiedy nadmiar cholesterolu gromadzi się w ścianach tętnic, proces ten przez miesiące, a nawet lata prowadzi do powstania blaszki miażdżycowej. W wyniku tego ścianki naczyń stają się coraz bardziej sztywne, a naczynia same w sobie ulegają zwężeniu.

W rezultacie krew płynie wolniej, co może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak niedotlenienie tkanek i organów. Do najczęściej występujących objawów wysokiego poziomu cholesterolu należą:

  • ból w klatce piersiowej (zarówno w trakcie wysiłku, jak i odpoczynku),
  • kołatanie serca,
  • zawroty głowy,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • uczucie ciężkości nóg,
  • dotkliwy ból nóg,
  • lodowate stopy,
  • nocne skurcze łydek (mogą wynikać z choroby tętnicy obwodowych),
  • błyszcząca, blada skóra na nogach i stopach,
  • wolne gojenie się ran,
  • grube, wolno rosnące paznokcie u stóp.
Poradnik Zdrowie: Zawał serca - objawy, przyczyny, leczenie

Jakie badania na cholesterol warto robić?

Jeśli zauważysz objawy mogące sugerować podwyższony poziom cholesterolu, warto umówić się na wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci odpowiednie badania. Najczęściej zlecany jest lipidogram, czyli profil lipidowy z krwi. To badanie umożliwia pomiar cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL (lipoproteiny niskiej gęstości), cholesterolu frakcji HDL (lipoproteiny wysokiej gęstości) oraz trójglicerydów.

Zaleca się, aby kobiety po 45. roku życia oraz mężczyźni po 35. roku życia przeprowadzały to badanie raz w roku. Powinny wykonywać je również osoby osoby mało aktywne, z nadwagą lub otyłością, palacze, pacjenci przewlekle chorzy oraz osoby z rodzinnym obciążeniem chorobami sercowo-naczyniowymi lub hipercholesterolemią.