Objaw po przebudzeniu. Lekarze ostrzegają, by go nie lekceważyć
Ślady śliny na poduszce po przebudzeniu to drobny szczegół, który często ignorujemy. Jednak taki objaw może skrywać ważne sygnały, jakie wysyła nam organizm. Zamiast bagatelizować, warto zastanowić się, co może kryć się za tym z pozoru nieistotnym znakiem.
Jak rozpoznać nadmierne ślinienie się?
Rozpoznanie nadmiernego ślinienia się, znanego również jako ślinotok, jest stosunkowo łatwe. Typowe oznaki tego problemu to:
- ślady śliny na poduszce zauważalne po przebudzeniu,
- mokra skóra wokół usta,
- mokre ubrania w okolicach kołnierzyka,
- uczucia dyskomfortu podczas snu,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- uczucie pełności w jamie ustnej,
- trudności w wyraźnym mówieniu,
- częste wycieranie ust.
Przyczyny nadmiernego wydzielania śliny
Każdego dnia produkujemy 1-2 litry śliny, która jest niezbędna do ochrony jamy ustnej i trawienia. W nocy jej produkcja znacząco spada, więc jeśli mimo to zauważymy oznaki ślinotoku, może być to sygnał różnych problemów zdrowotnych.
Czasem jest to efekt spania w określonej pozycji, która sprzyja otwieraniu ust. Jednak częściej nadmierna aktywność gruczołów ślinowych nocą bywa wynikiem bardziej złożonych problemów.
Portal Business Insider przytacza opinię dr Neala H. Patela, lekarza medycyny rodzinnej, który zwraca uwagę, że brak odpowiedniego nawodnienia w ciągu dnia może prowadzić do wzmożonej produkcji śliny, aby zniwelować uporczywą suchość w ustach. Wystarczy zadbać o regularne picie wody, aby złagodzić ten problem.
Zjawisko to może być również związane z refluksem żołądkowym, szczególnie gdy spożywamy obfite posiłki tuż przed snem. Nadmiar kwasów żołądkowych stymuluje gruczoły ślinowe w celu neutralizacji kwasu. Rozwiązaniem może być zmiana nawyków żywieniowych - wybieranie lżejszych posiłków bogatych w błonnik oraz unikanie jedzenia na krótko przed snem.
Inną możliwą przyczyną jest bezdech senny, który zakłóca prawidłowy przepływ powietrza w drogach oddechowych. W takich przypadkach kluczowa jest konsultacja ze specjalistą i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wzmożoną produkcję śliny mogą powodować także niektóre leki, takie jak preparaty przeciwpsychotyczne.
Dr Thomas Michael Kilkenny dodaje, że nocne ślinienie się bywa również wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych lub alergii sezonowych. Organizm w ten sposób próbuje zwalczać drobnoustroje i drażniące substancje. Zjawisko to może też być związane z chorobą Parkinsona czy przebytym udarem mózgu. Ślinienie się to objaw wielu różnych problemów zdrowotnych, z tego względu warto odwiedzić lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie odpowiednich badań.