O czym świadczy plucie krwią? Te choroby mogą powodować odkrztuszanie krwi

2024-08-14 14:00

Plucie krwią to objaw, który zawsze budzi niepokój. Choć może być wynikiem drobnego urazu, nierzadko sygnalizuje poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak infekcje, choroby układu krążenia, a nawet nowotwory. Warto wiedzieć, kiedy ten symptom wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, aby nie przeoczyć groźnych schorzeń, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu.

O czym świadczy plucie krwią? Te choroby mogą powodować odkrztuszanie krwi
Autor: GettyImages O czym świadczy plucie krwią? Te choroby mogą powodować odkrztuszanie krwi

Spis treści

  1. Co może oznaczać plucie krwią?
  2. Co może oznaczać plucie krwią?
  3. Co oznacza flegma z krwią?
  4. Przyczyny plucia krwią 
  5. Rak płuca a plucie krwią 
  6. Choroby serca i układu krążenia a plucie krwią
  7. Choroby dróg oddechowych powodujące plucie krwią 
  8. Czy plucie krwią jest niebezpieczne? 

Co może oznaczać plucie krwią?

Krew powinna znajdować się wewnątrz naszych ciał, a dokładnie – wewnątrz naczyń krwionośnych. Wszelki wypływ krwi z naczyń krwionośnych, czy to na zewnątrz, jako krwotok zewnętrzny, czy wewnątrz do jam ciała, to niepokojący objaw, który może zagrażać zdrowiu i życiu. Nie bez powodu widok krwi powoduje instynktowny niepokój.

Jedną z sytuacji, w których krew pojawia się tam, gdzie nie powinna, jest spluwanie krwią lub obecność krwi w ślinie. Chociaż czasami przyczyna może być niezagrażająca życiu, to nierzadko krwioplucie okazuje się objawem poważniejszego schorzenia. O czym może świadczyć ślina z krwią?

Co może oznaczać plucie krwią?

Warto wziąć pod uwagę fakt, że krew, która pojawia się w ustach, może mieć różne źródła. Może pochodzić z:

  • krew z jamy ustnej, np. wskutek urazu dziąsła lub języka, podrażnień powstałych w czasie wizyty stomatologicznej, urazu,
  • krew z nosogardła, np. w przypadku krwotoków z nosa, może dojść do spływania krwi na gardło (podobnie jak w przypadku kataru), a następnie odkrztuszania tej krwi,
  • krew z układu pokarmowego – i taka sytuacja wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej,
  • krew z układu oddechowego – co również jest poważnym objawem wymagającym opieki medycznej.
Poradnik Zdrowie - Choroby płuc

Co oznacza flegma z krwią?

Zanim udamy się do gabinetu lekarskiego, aby zdiagnozować plucie krwią, warto się zastanowić:

  • czy odkrztuszamy samą krew,
  • czy odkrztuszamy wydzielinę podbarwioną krwią,
  • czy zauważamy ślinę z krwią,
  • czy krew jest świeża, jasnoczerwona,
  • czy zbrązowiała, czy są w niej skrzepy,
  • jak często pojawia się krew w ślinie, odkrztuszanej wydzielinie albo sama krew w jamie ustnej – czy są to określone sytuacje, incydentalne przypadki, czy są czynniki wyzwalające.

Przyczyny plucia krwią 

Przyczyną krwioplucia – prawdziwego krwioplucia, czyli odkrztuszania krwi lub wydzieliny z krwią - mogą być problemy z drogami oddechowymi, tj. krtanią, tchawicą, oskrzelami lub płucami.

Jeśli krwawienie z dróg oddechowych jest intensywne, może to być objaw krwotoku płucnego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Krew w jamie ustnej może się też pojawiać wskutek problemów z układem pokarmowym. Najczęściej wymienia się tu żylaki przełyku, ale również perforacje wrzodów żołądka.

Rak płuca a plucie krwią 

Krwioplucie towarzyszy również pacjentom, u których rozwijają się nowotwory, np. rak płuc. W takich przypadkach zwykle plucie krwią świadczy o zaawansowanej fazie rozwoju choroby nowotworowej.

Choroby serca i układu krążenia a plucie krwią

Może się też pojawiać krwioplucie u osób, które mają problemy kardiologiczne, np. wady serca - przykładowo, wzrost ciśnienia w lewym przedsionku może sprzyjać przedostawaniu się krwi do dróg oddechowych, podobnie dzieje się u osób z niewydolnością lewej komory serca. Ponadto może to być objaw u osób doświadczających zatorowości płucnej.

Najczęstsze objawy raka płuc

Choroby dróg oddechowych powodujące plucie krwią 

Także schorzenia i wady anatomiczne w układzie oddechowym, np. rozstrzenie oskrzeli w przebiegu mukowiscydozy czy pierwotna dyskineza rzęsek, mogą powodować odkrztuszanie krwi. W takim przypadku zdarza się często plucie krwią rano. 

Krwioplucie może też towarzyszyć pacjentom z infekcjami dróg oddechowych, ponieważ dochodzi wówczas do przekrwienia błony śluzowej. Przyczyną krwioplucia może być również nadużywanie środków obkurczających śluzówkę, aby zwalczyć katar. Wśród leków, które mogą sprzyjać pluciu krwią, są również środki wpływające na rozrzedzenie krwi.

Chociaż nie używa się już terminu „galopujące suchoty”, nie da się ukryć, że gruźlica to choroba, która wciąż się zdarza – a ostatnio nawet coraz częściej. Również w przebiegu gruźlicy może dochodzić do plucia krwią.

Czy plucie krwią jest niebezpieczne? 

Z uwagi na wielość potencjalnych przyczyn, które mogą leżeć u podłoża plucia krwią, warto omówić ten problem z lekarzem. Część możliwych przyczyn jest zbyt poważna, aby bagatelizować plucie krwią. A więc bez paniki, ale warto umówić się na „przegląd”. Pamiętajmy też, że regularne badania pozwalają wykrywać wiele schorzeń na wczesnym etapie, kiedy szanse na wyleczenie są znacznie wyższe niż w przypadku zaawansowanych chorób.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Krwioplucie – objaw, który zawsze zwiastuje coś złego

Listen on Spreaker.