O czym świadczy katar, który się nie kończy? Sprawdź, jakie nowotwory mogą objawiać się katarem
Przewlekły katar to dolegliwość, która może znacznie wpływać na codzienne życie, powodując dyskomfort, trudności w oddychaniu oraz problemy ze snem. Choć często kojarzy się go z alergiami lub sezonowymi infekcjami, uporczywy nieżyt nosa może być także objawem poważniejszych schorzeń, w tym chorób nowotworowych. Sprawdź, o czym może świadczyć niekończący się katar.
O czym świadczy długotrwały katar
Katar – o ile pojawia się sezonowo – to (zwykle) nic szczególnie groźnego. Może być skutkiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może być też efektem alergii. Co istotne, objawy alergiczne mogą się pojawiać nie tylko w sezonie wiosennym i letnim, ale mogą towarzyszyć osobom wrażliwym przez cały rok.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Jaki nowotwór powoduje ból gardła w nocy? Sprawdź listę możliwych chorób
Zdarza się jednak, że niektóre osoby cierpią z powodu kataru przez długi czas. Jeśli nieżyt nosa jest przewlekły, może to świadczyć o różnych schorzeniach.
Poza tym, uporczywy niekończący się katar powoduje trudności w codziennym funkcjonowaniu, powodując dyskomfort albo ból, a także generując problemy ze snem, co także przekłada się na samopoczucie, koncentrację i funkcjonowanie za dnia.
Jakie mogą być przyczyny uporczywego przewlekłego kataru? Lepiej to sprawdzić, bo na liście potencjalnych dolegliwości są nawet choroby nowotworowe.
Dlaczego ciągle mam katar?
Ciągły katar lub stałe uczucie zatknanego nosa może być skutkiem alergii np. na rośliny, które znajduą się w domu, kurz, roztocza lub domowe zwierzęta. Bywa, że alergia pojawia się lub nasila w wiekiem i zaczyna dotyczyć osoby, która wcześniej nie miała takich problemów.
W niektórych przypadkach wirusy, takie jak wirus grypy, mogą powodować przewlekły katar, gdy organizm długo nie radzi sobie z infekcją. Długotrwały katar może również wynikać z częstych infekcji wirusowych, które osłabiają błonę śluzową nosa.
Przewlekły katar przy chorych zatokach
Zapalenie zatok, zwłaszcza jeśli jest długotrwałe, może prowadzić do przewlekłego kataru, często o gęstej konsystencji. Zatoki produkują śluz, którego trudno się pozbyć, co może skutkować stałym katarem, bólem w okolicy zatok, uczuciem zatkanego nosa oraz nieprzyjemnym zapachem wydzieliny. Przyczynami przewlekłego zapalenia zatok mogą być infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze.
Rozgrzewające przyprawy na kaszel, katar i przeziębienie
Nietypowe przyczyny kataru - polipy, refluks, zanieczyszczenia
U niektórych osób refluks kwasu żołądkowego do przełyku i gardła może prowadzić do podrażnienia górnych dróg oddechowych, w tym nosa, wywołując przewlekły katar, kaszel lub uczucie zatkanego nosa.
Inną przyczyną przewlekłego nieżytu nosa mogą być polipy, a także wady anatomiczne w obrębie nosa lub zatok. W niektórych przypadkach konieczny może być zabieg, który pozwoli usunąć nieprawidłowości i przyniesie ulgę.
Wdychanie zanieczyszczeń powietrza, w tym dymu papierosowego, smogu czy chemikaliów, może powodować przewlekłe podrażnienie błony śluzowej nosa. W takich przypadkach katar jest reakcją obronną na szkodliwe substancje, które drażnią śluzówkę.
Jaki rak może powodować katar? Przy jakim nowotworze ma się katar?
Ciągły katar może być objawem niektórych nowotworów. Nowotwory nosa i zatok przynosowych mogą dawać takie objawy, jak m.in. krwawienie z nosa, ból w obrębie nosa i twarzy.
U pacjentów z nowotworami nosa lub zatok zachodzą także zmiany, jeśli chodzi o odbieranie zapachów, mogą pojwiać się różnego typu zaburzenia węchu.
Rak zatok przynosowych może powodować ich blokadę, co prowadzi do przewlekłego kataru oraz bólu twarzy, obrzęku i ropnego wycieku z nosa.
Nowotwory w obrębie głowy i szyi, takie jak rak gardła czy krtani, mogą również wywoływać przewlekły katar oraz inne objawy ze strony dróg oddechowych, takie jak chrypka, ból gardła, trudności w połykaniu czy duszność.
CZYTAJ TEŻ: Przybywa chorych na raka głowy i szyi. 9 objawów, które powinny wzbudzić czujność
Niektóre chłoniaki, czyli nowotwory układu limfatycznego, mogą prowadzić do powiększenia węzłów chłonnych w okolicy szyi lub klatki piersiowej, co z kolei także może skutkować objawami ze strony dróg oddechowych.
Nowotwory płuc, choć rzadziej prowadzą do przewlekłego kataru, mogą wywoływać objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel i duszność. W niektórych przypadkach mogą prowadzić do wtórnych infekcji, które objawiają się katarem.