Nocna hiperhydroza to groźny objaw. Może wskazywać nawet na raka
Pojawia się gdy śpisz i może być tak nasilona, że wybudza ze snu. Hiperhydroza - czyli po prostu nadmierna potliwość - występująca w nocy to objaw różnych stanów i chorób. To również jedna z ważniejszych "czerwonych flag" świadczących o rozwoju nowotworu.
Pocenie się jest naturalną funkcją organizmu, który w ten sposób się chłodzi. Jednak nadmierna potliwość to zawsze niepokojący sygnał. Nocna hiperhydroza może mieć związek ze zbyt grubą kołdrą, za mocno ogrzaną sypialnią czy wilgocią panującą w pomieszczeniu. Zwykle też towarzyszy infekcji i gorączce, dobrze znają je również kobiety w ciąży czy te w okresie menopauzy.
Zlewne nocne poty mogą być też efektem przyjmowania niektórych leków, są również typowe dla chorób endokrynologicznych (w tym nadczynności tarczycy), obturacyjnego bezdechu sennego, niektórych schorzeń reumatologicznych czy choroby refluksowej przełyku.
Ale nie tylko - wzmożone pocenie w nocy bywa również objawem niektórych typów raka.
Co powinno niepokoić? Lekarka wyjaśnia
Nadmierna potliwość, która występuje w trakcie snu, jest - jak wyjaśnia dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy - jednym z wyraźniejszych sygnałów mogących świadczyć o rozwoju nowotworu.
Niepokoić powinna zwłaszcza sytuacja, kiedy nocne poty wybudzają ze snu i są tak obfite, że trzeba wstać, zmienić pościel i wziąć prysznic. Jak wyjaśniła lekarka, nie wolno ich lekceważyć, zwłaszcza gdy:
- trwają od dłuższego czasu
- wybudzają ze snu
- są bardzo obfite
- towarzyszy im gorączka, ale bez innych objawów infekcji.
Nocne poty mogą wskazywać na kilka rodzajów raka
Ekspertka tłumaczy, że silna nocna potliwość nie musi - ale może - świadczyć o kilku typach nowotworów. Objaw ten jest bardzo charakterystyczny m.in. dla białaczki, chłoniaka, guza chromochłonnego nadnerczy, ale też może występować w raku jajnika i niektórych nowotworach wątroby oraz w raku płuca.
Rzadko zdarza się, by był to objaw samodzielny - zwykle hiperhydrozie towarzyszą również inne objawy, w tym nadmierna męczliwość i osłabienie, swędzenie i bladość skóry, powiększenie węzłów chłonnych, utrata masy ciała czy ból węzłów chłonnych po wypiciu alkoholu.
Ale, co podkreśla lekarka: „Istnieje wiele innych przyczyn nocnych potów, które nie są spowodowane rakiem – zdecydowanie najczęstsze to na przykład uderzenia gorąca w okresie menopauzy i nocne poty”. Dlatego ważne jest, by przyczynę nocnej hiperhydrozy zawsze ustalał lekarz.
Polecany artykuł: