Nietypowy objaw niedoboru witaminy B12. Może pojawiać się, gdy odpoczywasz

2024-12-29 17:45

Witamina B12, znana również jako kobalamina, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, odgrywa bowiem kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych. Jej niedobór może dawać bardzo różne objawy – w tym również takie, które kojarzą się z chorobą lub urazem. Jednym z takich objawów jest silny ból barku.

Nietypowy objaw niedoboru witaminy B12. Może pojawiać się, gdy odpoczywasz
Autor: Getty Images

Witamina B12 jest jedną z najważniejszych witamin. Jej wszystkich zadań nie sposób krótko opisać, gdyż jej działanie jest wszechstronne.

Uczestniczy w wytwarzaniu kwasów nukleinowych i czerwonych krwinek oraz osłonki mielinowej włókien nerwowych (ubytki w tej osłonce występują w stwardnieniu rozsianym), bierze też udział w wytwarzaniu serotoniny i dopaminy - ważnych neuroprzekaźników, wpływających m.in. na nasz nastrój. Jest niezbędna dla przemiany materii i wytwarzania energii, sprawnej pracy mięśni i aktywności umysłowej.

Nietypowy objaw niedoboru witaminy B12 - ból ramienia 

Objawy niedoboru witaminy B12 są dość dobrze poznane, aczkolwiek badania na ten temat stale są prowadzone. Wyniki jednego z badań pokazały, że gdy poziom witaminy B12 spada poniżej określonego poziomu, może pojawić się objaw, który do tej pory nie był kojarzony z niedoborem tej kluczowej witaminy. Objawem tym jest silny ból w ramieniu, który występuje najczęściej w trakcie odpoczynku i może utrudniać sen, a także przeszkadzać w codziennych czynnościach.

Jak ustalili autorzy badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie BMC Musculoskeletal Disorders, niedobór witaminy B12 powoduje wzrost stężenia aminokwasu homocysteiny, a to z kolei może zakłócać integralność ścięgna i w efekcie doprowadzić do uszkodzenia stożka rotatorów.

Stożek rotatorów to grupa mięśni i ścięgien otaczających staw barkowy. Jego głównym zadaniem jest stabilizacja głowy kości w stawie, dzięki czemu możemy ruszać ramieniem. Uszkodzenie skutkuje bólem, odczuwalnym początkowo w trakcie spoczynku, a następnie ciągle, a także niestabilnością stawu i problemami z wykonywaniem codziennych czynności. Na uszkodzenie stożka rotatorów mogą wskazywać: 

  • Ból w barku - zazwyczaj odczuwany podczas unoszenia ramienia, szczególnie nad głowę. Może być obecny w spoczynku, zwłaszcza podczas leżenia na uszkodzonym ramieniu.
  • Ograniczenie ruchomości - trudności w wykonywaniu ruchów takich jak sięganie za plecy czy podnoszenie cięższych przedmiotów.
  • Osłabienie mięśni - utrudnione unoszenie ramienia lub utrzymywanie obciążenia. Może dotyczyć szczególnie rotacji zewnętrznej i wewnętrznej ramienia.
  • Trzaski i przeskakiwanie - niektóre osoby zauważają dźwięki w stawie barkowym podczas poruszania ramieniem.
  • Obrzęk lub uczucie sztywności - szczególnie po urazie lub intensywnej aktywności.
  • Przewlekły dyskomfort - ból i sztywność mogą stopniowo się nasilać w przypadku przewlekłych zmian degeneracyjnych.

Stan ten może mieć różne przyczyny, przede wszystkim uraz, jednak niedobór witaminy B12 jest jedną z nich - tego dowiodło badanie, przeprowadzone na próbie 87 pacjentów z urazem barku i bez niego, w którym oceniono wszystkie możliwe czynniki ryzyka. Okazało się, że grupa pacjentów ze zwyrodnieniem stożka rotatorów miała znacznie niższy poziom witaminy B12, niż grupa kontrolna bez tej przypadłości. Autorzy doszli do wniosku, że niski poziom witaminy B12 jest niezależnie powiązany ze zwyrodnieniem stożka rotatorów.

Pozostałe objawy niedoboru witaminy B12

Deficyt witaminy B12 może mieć nawet 20 proc. osób. Daje dużo bardziej charakterystyczne objawy, niż ból ramienia - jednak nie wszystkie pojawiają się u tej samej osoby. Niedobór witaminy B12 wpływa bowiem na szereg układów i narządów w organizmie. Do najczęstszych objawów niedoboru tej witaminy zaliczane są:

  • zaburzenia zmysłu węchu, czucia, słuchu
  • zawroty głowy, np. w trakcie nagłego wstawania
  • drętwienie rąk i nóg
  • utrata apetytu i spadek wagi
  • nudności
  • biegunki lub zaparcia 
  • bladość skóry, uczucie duszności, osłabienie, zaburzenia koncentracji i przyspieszona akcja serca związane z niedokrwistością megaloblastyczną, jednym z rodzajów anemii
  • bladożółty odcień skóry lub bielactwo nabyte
  • wahania nastrojów, nastroje depresyjne
  • skłonność do infekcji.
Poradnik Zdrowie: Witaminy z grupy B

Kto jest najbardziej narażony na niedobór witaminy B12?

Witamina B12 występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego na jej niedobór narażone są osoby, które nie jedzą mięsa. Ale nie tylko one: może jej brakować także osobom chorującym na cukrzycę lub z insulinoopornością, które przyjmują metforminę - lek ten wypłukuje wit. B12 z organizmu - a także osoby stosujące leki osłonowe na żołądek.

Jej deficyt grozi również przewlekle chorym (np. na zapalne choroby jelit, celiakię, chorobę Leśniowskiego-Crohna) a także tym, których dieta opiera się w dużej mierze na przetworzonej żywności, w której zaburzone jest przyswajanie tej witaminy, wreszcie - osobom po 50. roku życia, gdyż wtedy słabnie jej wchłanianie.

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12?

By uzupełnić niedobór witaminy B12, konieczna jest jej suplementacja w dawce zalecanej przez lekarza, a także spożywanie produktów spożywczych, które zawierają jej duże ilości - a więc przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego.

Pierwsze efekty przyjmowania suplementów lub dawki leczniczej witaminy B12 powinny pojawić się po dwóch tygodniach kuracji - w zależności od stopnia niedoboru.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Czy to objawy niedoboru witaminy B12?
Pytanie 1 z 9
Czy masz uczucie drętwienia i mrowienia rąk i nóg (tzw. parestazje)?

Źródło: BMC Musculoskeletal Disorders

SuperZdrowi
ABC zdrowych włosów na zimę. SuperZdrowi