Nietypowy objaw nadmiaru witaminy B3. Łatwo go pomylić z uciążliwą chorobą
Witamina B3, podobnie jak inne witaminy z grupy B, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo niacyna bierze także udział w syntezie hormonalnej, a także wspomaga walkę z gronkowcem złocistym. Szkodliwy jest nie tylko niedobór witaminy B3, ale też jej nadmiar. Jeden z objawów nadmiaru niacyny łatwo pomylić z objawami atopowego zapalenia skóry.
Spis treści
- Objawy nadmiaru witaminy B3. Zwróć uwagę na skórę
- AZS czy nadmiar niacyny? Poznaj podobieństwa i różnice w objawach
- Nadmiar niacyny może skończyć się udarem
Niacyna, witamina B3, witamina PP, choć występuje pod trzema różnymi określeniami, to oznacza dokładnie to samo. Wytwarzana jest z tiaminy, pirydoksyny i tryptofanu, a największe jej dawki znajdują się w mięsie, rybach, roślinach strączkowych, orzechach, płatach zbożowych, czy jajkach.
Niedobór niacyny może doprowadzić do pelagry, czyli poważnej choroby, która objawia się także dolegliwościami dermatologicznymi. Natomiast jej nadmiar łatwo pomylić z AZS.
Objawy nadmiaru witaminy B3. Zwróć uwagę na skórę
Choć przedawkowanie niacyny na skutek diety bogatej w tę witaminę jest wręcz niemożliwe, to naukowcy wskazują, że kiedy poza żywnością decydujemy się na niekontrolowaną suplementację, narażamy swoje zdrowie. A zatem jeżeli nie mamy niedoborów witaminy B3 to zdecydowanie nie należy sięgać po produkty celowo wzbogacone tym dodatkiem, ani zażywać suplementów bez konsultacji z lekarzem.
Dr n. med. Stanley Hazen, przewodniczący Cardiovascular and Metabolic Sciences w Lerner Research Institute w Cleveland Clinic i współkierownik działu Preventive Cardiology w Heart, Vascular & Thoracic Institute zaznaczył, że w ostatnim czasie nasilił się poziom zainteresowania witaminą B3 nie tylko ze względu na korzyści pod względem redukcji cholesterolu, ale także poprzez domniemane benefity przeciwstarzeniowe. Uprzedza jednak, że działanie na własną rękę wiąże się z dużym ryzykiem przedawkowania niacyny.
Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wskazuje, że objawy nadmiaru witaminy B3 to:
- silne zaczerwienienie skóry połączone z zawrotami głowy,
- szybkie bicie serca,
- świąd,
- nudności i wymioty,
- ból brzucha,
- biegunka,
- dna moczanowa,
- wysypka.
AZS czy nadmiar niacyny? Poznaj podobieństwa i różnice w objawach
Przedawkowanie witaminy B3 wiąże się z dolegliwościami dermatologicznymi, w tym z uciążliwym swędzeniem skóry. Dlatego niektórzy mogą mylić ten stan z atopowym zapaleniem skóry (AZS) - swędzenie jest bowiem charakterystycznym objawem atopii, która może rozwinąć się również u osób dorosłych. Poniżej krótka charakterystyka.
Skórne objawy nadmiaru witaminy B3:
- tzw. flush niacynowy, czyli nagłe zaczerwienienie skóry obejmujące głównie okolice twarzy oraz szyi, czasem także klatki piersiowej (pojawia się uczucie pieczenia i gorąca),
- suchość,
- świąd,
- czasem wysypka i łagodna łuszczyca.
Objawy AZS:
- bardzo sucha skóra,
- pękanie skóry,
- łuszczenie,
- silne uczucie swędzenia trudne do opanowania,
- wykwity egzemy głównie znajdują się w miejscach zgięć (kolana, łokcie)
Nadmiar niacyny a AZS. Podobieństwa:
- świąd i zaczerwienienie,
- suchość i łuszczenie skóry.
Nadmiar niacyny a AZS. Różnice:
- w przypadku nadmiaru niacyny objawy ustępują po odstawieniu suplementacji, (objawy krótkotrwałe)
- AZS to choroba przewlekła, związana z defektem bariery naskórkowej i reakcją immunologiczną,
- zmiany skórne z powodu przedawkowania witaminy B3 mają bardziej jednolity charakter,
- w AZS zmiany skóry są zróżnicowane, pojawia się egzema, a nawet zapalne zgrubienie skóry
- inne rozmieszczenie zmian skórnych w przypadku nadmiaru niacyny - twarz, szyja klatka piersiowa, w przypadku AZS kolana, łokcie, fałdy skórne.
Nadmiar niacyny może skończyć się udarem
Osoby, które suplementują witaminę B3 bez konsultacji z lekarzem,powinny mieć świadomość, że narażają swoje zdrowie. Tegoroczne badania opublikowane na łamach Nature Medicine wykazują, że witamina PP zalecana wcześniej w celu redukcji poziomu cholesterolu w dużych dawkach może szkodzić sercu, zamiast wspierać jego pracę.
Zespół naukowców pod kierownictwem dr n. med. Stanleya Hazena odkrył, że jeden z produktów rozkładu nadmiaru niacyny, a ściślej 4PY był powiązany z większym ryzykiem zawału i udaru mózgu. Badacze ustalili również, że zbyt duże stężenie witaminy B3 wiąże się bezpośrednio ze stanem zapalnym obecnym w naczyniach krwionośnych, zwiększając ryzyko miażdżycy.
To, co jest ekscytujące w tych wynikach, to fakt, że ta ścieżka wydaje się być wcześniej nierozpoznanym, ale znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych
— wskazał dr Hazen..
Naukowiec dodaje, że przez dziesięciolecia w USA powstawały nowe produkty żywnościowe wzbogacane właśnie o niacynę. I tak większa dawka witaminy B3 trafiała do płatków śniadaniowych, czy mąk, aby zapobiegać chorobom związanym z niedoborami witaminy PP. Dziś wiemy, że nadmiar niacyny wiąże się z występowaniem chorób sercowo-naczyniowych i zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca.