Niedobór kolagenu to problem nie tylko starszych osób. Zwróć uwagę na te objawy

2024-09-27 14:02

Czujesz stale zmęczenie? Zauważasz, że skóra traci elastyczność? Może odczuwasz bóle stawów? Twoje włosy i paznokcie stały się osłabione? To tylko niektóre z niepokojących objawów, które mogą świadczyć o problemach w organizmie - problemach, za którymi może stać niedobór kolagenu. Jakie są objawy niedoboru kolagenu u młodych osób?

Niedobór kolagenu to problem nie tylko starszych osób. Zwróć uwagę na te objawy
Autor: GettyImages Niedobór kolagenu to problem nie tylko starszych osób. Zwróć uwagę na te objawy

Czy niedobór kolagenu u młodych osób jest możliwy

Niedobór kolagenu to problem kojarzony zwykle z upływem czasu. Jednak może zdarzać się też u relatywnie młodych osób. Po czym poznać, że brakuje nam kolagenu, mimo że wiek sugerowałby, że nie powinniśmy mieć jeszcze tego problemu?

CZYTAJ TEŻ: Na czczo czy po posiłku? Wyjaśniamy, jak najlepiej przyjmować kolagen

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Objawy niedoboru kolagenu u młodych osób

  • Oto kilka objawów, które mogą wskazywać na niedobór kolagenu u młodych osób:
  • Pojawiają się problemy ze skórą. Niedobór kolagenu może prowadzić do utraty elastyczności skóry, co skutkuje jej wiotkością, zmarszczkami i ogólnym osłabieniem. Skóra może być również sucha i matowa.
  • Mogą pojawiać się też bóle stawów, nieuzasadnione innymi przyczynami. Kolagen jest kluczowym składnikiem chrząstki, która amortyzuje stawy. Młode osoby z niedoborem kolagenu mogą odczuwać bóle stawów, sztywność lub obrzęki, szczególnie po wysiłku fizycznym.
  • Osoby z niedoborem kolagenu mogą zauważyć u siebie osłabienie włosów i paznokci. Niski poziom kolagenu może prowadzić do wypadania włosów oraz łamliwości paznokci. Włosy mogą być cienkie i pozbawione blasku, a paznokcie łamliwe i rozdwajające się.

CZYTAJ TEŻ: Czym grozi nadmiar kolagenu? Oto, jak może objawiać się przedawkowanie

Nietypowe objawy kolagenu u młodych osób

Na tym nie koniec symptomów, które mogą towarzyszyć młodym osobom z niedoborami kolagenu. Wśród objawów można wymienić również takie dolegliwości, jak słabe gojenie się ran. Wynika to z faktu, że kolagen odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji tkanek. Jeśli rany goją się dłużej niż zwykle lub pojawiają się blizny, może to być oznaką niedoboru kolagenu.

Nietypowym objawem zbyt niskiego poziomu kolagenu w organizmie mogą być problemy z wydolnością fizyczną.  Uczucie ogólnego zmęczenia, słabej wydolności lub łatwej utraty energii podczas ćwiczeń może być spowodowane brakiem kolagenu w organizmie.

U osób, u których poziom kolagenu jest niewystarczający, mogą się też pojawiać częstsze kontuzje. Dlaczego osoby z niskim poziomem kolagenu mogą być bardziej podatne na kontuzje, w tym skręcenia i naciągnięcia mięśni? Wynika to z faktu, że niedobory kolagenu rzutują m.in. na osłabienie tkanek łącznych.

Ponadto, część osób zmagających się z niskim poziomem kolagenu, może mieć też problemy z układem pokarmowym, gdyż kolagen wspiera zdrowie jelit. Objawy takie jak wzdęcia, niestrawność czy problemy z wchłanianiem składników odżywczych mogą sugerować niedobór kolagenu.

Co zrobić mając objawy niedoboru kolagenu w młodym wieku? 

Jeśli młoda osoba zauważa te objawy, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ocenić poziom kolagenu i rozważyć wprowadzenie zmian w diecie lub suplementacji. Warto pamiętać, że zdrowa dieta bogata w białko, witaminę C, cynk i inne składniki odżywcze może wspierać naturalną produkcję kolagenu w organizmie.