Nie mógł chodzić, ledwo mówił. Przyczyna kompletnie zaskoczyła lekarzy

2024-10-22 15:40

50-letni mężczyzna, tydzień po wyjściu ze szpitala, trafił na SOR. Ledwo chodził, z trudem mówił, miał drżenie kończyn, a badaniu wykazano zmiany w mózgu. Okazało się, że dolegliwości spowodowało... podanie kroplówek podczas poprzedniego pobytu w szpitalu. Co dolegało pacjentowi?

Nie mógł chodzić, ledwo mówił. Przyczyna kompletnie zaskoczyła lekarzy
Autor: GettyImages Nie mógł chodzić, ledwo mówił. Przyczyna kompletnie zaskoczyła lekarzy

Ledwo mówił, nie mógł chodzić, gdy trafił do szpitala

50-latek trafił do szpitala z zaburzeniami, które można skojarzyć m.in. z dolegliwościami neurologicznymi. Miał problemy z nogami i poważne zaburzenia chodzenia, a przy tym trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów rękami, a także ogólne osłabienie. Ponadto rodzina przyznała, że od kilku dni mówi ciszej, mniej wyraźnie i wolniej.

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

U pacjenta odnotowano leczenie chorób przewlekłych: nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii. Zażywał na stałe kilka leków. Dodatkowo okazało się, że jest uzależniony od alkoholu.

Zaledwie tydzień wcześniej mężczyzna opuścił szpitalny oddział chorób wewnętrznych. Przyjęto go wówczas z powodu osłabienia, któremu towarzyszył brak apetytu, nudności i wymioty. U pacjenta stwierdzono zaburzenia elektrolitowe: hiponatremię - niedobór sodu, hipokaliemię - niedobór potasu oraz hipochloremię - niedobór chloru.

W chwili przyjęcia był również pod wpływem alkoholu – miał 2,14 promila we krwi. W postaci kroplówek podawano m.in. sód i potas. Stężenia elektrolitów zostały wyrównane, a pacjenta wypisano do domu.

Wczesne oznaki demencji

Wyszedł ze szpitala, tydzień później trafił na SOR

Gdy po tygodniu pacjent ponownie trafił na oddział ratunkowy, wykonano badania neurologiczne. Chory był przytomny, spełniał proste polecenia i odpowiadał na pytania.

Występowało jednak spowolnienie mowy, zaburzenia artykulacji oraz lekki oczopląs. Zauważono również m.in. drżenie kończyn górnych, chodzenie drobnymi krokami, szuranie stopami, których nie mógł oderwać od podłoża, oraz pochylenie postawy.

W 5. i kontrolnie w 12. dobie hospitalizacji wykonano rezonans magnetyczny głowy z kontrastem. Uwidoczniono zmiany w mózgu, odpowiadające m.in. demielinizacji. Ostatecznie stwierdzono zespół osmotycznej demielinizacji z mielinolizą środkową mostu. Trzy miesiące później w kontrolnym badaniu zauważono u pacjenta poprawę.

Zmiany w mózgu z powodu zaburzeń elektrolitowych 

Mielinoliza środkowa mostu (ang. central pontine myelinolysis – CPM) to niezapalna choroba demielinizacyjna, w której dochodzi m.in. do symetrycznego uszkodzenia osłonek mielinowych włókien nerwowych w obrębie mózgu, szczególnie w rejonie podstawy mostu.

Przyczyną najczęściej są zaburzenia elektrolitowe i zbyt szybkie wyrównanie hiponatremii trwającej dłużej niż dwie doby. Wynika to z przemieszczania się wody do przestrzeni zewnątrzkomórkowej z wnętrza komórek mózgowych, co prowadzi do odwodnienia i obkurczania komórek ośrodkowego układu nerwowego.

Wiele przypadków dotyczy pacjentów uzależnionych od alkoholu, ponieważ towarzyszą im zaburzenia wodno-elektrolitowe. Możliwe objawy, jak w przypadku opisanego pacjenta, to m.in. nudności, wymioty, uczucie zmęczenie, jak również senność, splątanie, bóle głowy, drgawki, śpiączka, nudności bez wymiotów.