Nie ignoruj tych znaków. Mogą wskazywać na krwiaka mózgu
Krwiak mózgu to poważne i potencjalnie zagrażające życiu schorzenie. Niestety nie zawsze łatwo jest rozpoznać, że doświadczane dolegliwości wskazują na obecność tego problemu. Istnieją jednak symptomy, które powinny wzbudzić niepokój i skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.
Co to jest krwiak mózgu?
Krwiak mózgu to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia krwi w tkankach mózgu lub przestrzeniach otaczających, jest to efekt uszkodzenia naczyń krwionośnych. Wyróżnia się trzy podstawowe typy krwiaków mózgu:
- krwiak nadtwardówkowy (nadoponowy) - krew gromadzi się pomiędzy czaszką a oponą twardą, co wywiera nacisk na mózg, zwykle wynika z uszkodzenia tętnicy oponowej,
- krwiak podtwardówkowy (podoponowy) - krew zbiera się pomiędzy oponą twardą a pajęczynówką, najczęściej jest to efekt pęknięcia żył w mózgu, do którego dochodzi wskutek ciężkich urazów głowy,
- krwiak śródmózgowy (udar) - krew wylewa się bezpośrednio do tkanki mózgowej, krwotoki śródmózgowe występują z częstotliwością 10-20 przypadków na 100 000 osób i stanowią 10-15 proc. wszystkich udarów.
Przyczyny krwiaków mózgu
Krwiak mózgu najczęściej powstaje w wyniku urazu głowy, takiego jak wypadek samochodowy, upadek czy uderzenie. Istnieją jednak także inne czynniki, które mogą prowadzić do jego powstania:
- nadciśnienie tętnicze,
- tętniaki i malformacje naczyniowe,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- skazy krwotoczne, białaczka, anemia aplastyczna,
- choroby wątroby,
- nowotwory mózgu.
U młodych dorosłych częstymi przyczynami są nadciśnienie tętnicze, alkohol i narkotyki. W średnim i starszym wieku krwawienie śródmózgowe zwykle ma związek z nadciśnieniem tętniczym, angiopatią amyloidową, guzami mózgu, malformacją naczyniową, tętniakami, a także zmianami zapalnymi w naczyniach mózgowych. Do czynników predysponujących należą także otyłość oraz cukrzyca
- czytamy w pracy pt.: „Krwotok śródmózgowy” autorstwa Magdaleny Karwackiej, Mariusza Siemińskiego i Walentego Michała Nyki.
Objawy krwiaka mózgu
Objawy krwiaka mózgu różnią się w zależności od jego lokalizacji i rozmiaru. Mogą obejmować:
- silny, nagły ból głowy - często opisywany jako najbardziej intensywny ból, jaki kiedykolwiek odczuwano,
- zaburzenia neurologiczne - takie jak osłabienie kończyn (niedowład), drętwienie, utrata czucia, trudności w mówieniu (afazja), problemy ze wzrokiem, np. podwójne widzenie,
- zmiany świadomości - mogą obejmować senność, dezorientację, utratę przytomności,
- objawy związane z ciśnieniem śródczaszkowym - nudności, wymioty, sztywność karku, nieregularny oddech czy nierówne źrenice.
Objawy mogą różnić się w zależności od rodzaju problemu. Przykładowo, w przypadku krwiaka podtwardówkowego pacjent zwykle najpierw odczuwa silny ból głowy, a następnie mogą wystąpić zaburzenia świadomości, drgawki i niedowłady.
Krwiak nadtwardówkowy może objawiać się niedowładem połowicznym, utratą przytomności, trudnościami z oddychaniem, bradykardią, rozszerzeniem źrenicy po stronie krwiaka, wymiotami czy drgawkami. Z kolei krwiak śródmózgowy charakteryzuje się przeciwstronnym niedowładem połowiczym.
Choć objawy krwiaków mogą być podobne, ich tempo występowania, charakter oraz lokalizacja pomagają lekarzom wstępnie rozpoznać rodzaj problemu. Kluczowa jest szybka diagnostyka obrazowa, która umożliwia dokładne określenie rodzaju i wielkości krwiaka oraz zaplanowanie dalszego leczenia.