Nefrolog czyli nerki do kontroli - niepokojące objawy chorób nerek
Nefrolog to lekarz, specjalista nefrologii, z którym trzeba się skonsultować, gdy pojawiają się kłopoty z oddawaniem moczu, podpuchnięte oczy czy nadciśnienie - objawy towarzyszące schorzeniom nerek. Często zdarza się, że nerki chorują, ale poza uczuciem ciągłego zmęczenia lub oddawaniem moczu w nocy, nie dają wyraźnych niepokojących sygnałów. Jakie objawy mogą wskazywać na choroby nerek i powinny skłonić cię do wizyty u nefrologa?
Spis treści
- Niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobie nerek
- Chcesz mieć zdrowe nerki? Unikaj soli! [#TOWIDEO]
- Skierowanie do nefrologa - specjalisty chorób nerek
- Do nefrologa weź wyniki podstawowych badań
- Badania, które ujawniają nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu nerek
Nefrologia to dział medycyny, którego obiektem zainteresowań są choroby nerek. W przeciwieństwie do urologii, leczącej dolegliwości układu moczowego głównie metodami chirurgicznymi, jest specjalnością internistyczną, czyli niezabiegową. Oznacza to, że nefrolog w terapii schorzeń nerek najczęściej wykorzystuje się preparaty farmakologiczne. Ważna jest także odpowiednia dieta. Ale czasem konieczne bywa leczenie nerkozastępcze, głównie przy niewydolności nerek. Jej przyczyną są zwykle kłębuszkowe, śródmiąższowe zapalenie nerek, a także cukrzyca, która uszkadza ten narząd. Wówczas leczenie polega na zabiegach dializy lub przeszczepie. Warto wiedzieć, że nefrologia zajmuje się też nadciśnieniem tętniczym, które może być i przyczyną chorób nerek, i ich skutkiem (np. kłębuszkowego zapalenia lub niewydolności nerek).
Niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobie nerek
Czym prędzej zasięgnij porady lekarza, jeśli pojawiły się:
- obrzęki wokół oczu, opuchlizna rąk, stóp, kostek
- pieczenie i bolesność w trakcie oddawania moczu
- częstomocz
- oddawanie moczu w nocy
- ciemno podbarwiony, krwisty mocz
- mętny mocz o ostrej woni przypominającej zapach amoniaku
- bolesność poniżej żeber nienasilająca się podczas ruchu
- podwyższone ciśnienie krwi
Niestety, zdarza się, że nerki chorują w sposób podstępny i jedynym symptomem jest uczucie zmęczenia lub oddawanie moczu w nocy.
Chcesz mieć zdrowe nerki? Unikaj soli! [#TOWIDEO]
Skierowanie do nefrologa - specjalisty chorób nerek
Aby udać się do nefrologa, należy wziąć skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Na skierowaniu określa on rodzaj specjalizacji, nie wskazuje jednak konkretnego lekarza. Masz prawo do wyboru specjalisty, u którego chcesz się leczyć. Wykaz nefrologów znajdziesz w NFZ i jego oddziałach. Sprawdź tylko, czy specjalista ma podpisany kontrakt z Funduszem. Jeżeli nie, za wizytę będziesz musiał zapłacić.
Do nefrologa weź wyniki podstawowych badań
Idąc do nefrologa, trzeba zabrać ze sobą aktualne wyniki badań podstawowych. Najczęściej wymagane są:
- morfologia
- badanie ogólne moczu
- mocznik
- kreatynina
- jonogram
- poziom glukozy
- USG układu moczowego z oceną wielkości nerek.
Jeśli istnieje podejrzenie przewlekłej choroby nerek, należy dodatkowo wykonać badanie wapnia. Nefrolog będzie też chciał zobaczyć kartę kontroli ciśnienia tętniczego. Przy nawracających zakażeniach układu moczowego pacjent powinnien mieć ze sobą wyniki posiewu moczu i poziomu glukozy, a przy białkomoczu dodatkowo wynik dobowej utraty białka, badanie cholesterolu i wapnia. Natomiast przy nadciśnieniu tętniczym konieczne jest badanie dna oka.
Badania, które ujawniają nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu nerek
Nefrolog skieruje cię na kolejne specjalistyczne badania, które pokażą szczegóły budowy i funkcjonowania nerek. Ujawnią zniekształcenia w budowie, złogi, kamienie, torbiele, guzy. Tymi badaniami są:
- urografia (prześwietlenie promieniami RTG układu moczowego po podaniu kontrastu)
- USG (badanie za pomocą fal dźwiękowych)
- scyntygrafia (badanie wykorzystuje połączoną z komputerem gammakamerę, która „śledzi” znacznik izotopowy podany dożylnie).
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta