Najczęstsze pierwsze objawy menopauzy. Wcale nie chodzi o uderzenia gorąca
Choć menopauza jest naturalną koleją rzeczy dla kobiet, to i tak wiele z nas jest zaskoczonych, kiedy i nas dopada. Jej najbardziej znanym symptomem są uderzenia gorąca. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że już wcześniej pojawiają się objawy.
Nie da się ukryć, że nagłe uderzenia gorąca są jednym z najbardziej znanych objawów menopauzy. Ciekawostką jest jednak, że według najnowszych danych, we wczesnym stadium występują one wyłącznie u dwóch na pięć kobiet.
Znacznie powszechniejsze są za to inne objawy, które wiele z nas bagatelizuje lub przypisuje czemuś innemu. Wśród nich wymienia się: zmiany nastroju, problemy trawienne czy trudności z zasypianiem.
Wczesne rozpoznanie objawów. Naukowcy dzielą się wynikami
Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 5 tysięcy kobiet, pytając je o ich doświadczenia związane z perimenopauzą - czyli pierwszym etapem menopauzy, w którym następują wahania hormonalne prowadzące do menopauzy.
Wiele kobiet zaczyna doświadczać jej zazwyczaj już po 40. roku życia, a stan ten trwa zazwyczaj od 5 do 10 lat. Warto jednak wiedzieć, że perimenopauza może również dotknąć kobiety już po 30. roku życia.
Eksperci przeprowadzili badania z nadzieją, że wyniki pozwolą nie tylko rozpoznawać objawy, ale również podpowiedzą kobietą kiedy należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się tych objawów.
Jakich wczesnych objawów doświadczają kobiety? Uderzenia gorąca nie są na podium
Jakich objawów doświadczały kobiety w okresie okołomenopauzalnym? Część z nich doświadczyła suchości pochwy lub bólu podczas stosunku. To objawy zgłaszały cztery na dziesięć kobiet.
Niewiele ponad połowa z ankietowanych przyznała, że przed menopauzą wystąpiły u nich nocne poty. Natomiast nieregularne miesiączki wystąpiły u około trzech na pięć kobiet.
Wiele z nich doświadczało natomiast innych problemów, które łatwo było zignorować, przypisując je stresowi. Najczęściej występującym objawem okazały się być zmiany nastroju. Aż ponad 84 procent odpytanych kobiet doświadczyło tego symptomu.
Na kolejnym miejscu z 78 procentami znalazły się problemy trawienne, jak wzdęcia, a tuż za nimi znalazły się problemy ze snem (77 proc.) i zamglenie umysłu (77 proc.). 74 procent badanych kobiet odczuwało ból mięśni i stawów.
Wśród innych objawów znalazły się również:
- zmiana popędu seksualnego,
- bóle głowy,
- sucha/swędząca skóra,
- częstomocz.
Te objawy bez wątpienia nie przywodzą od razy na myśl menopauzy. Wiele osób przyznało, że przypisywały je początkowo innym problemom, jak depresja czy zespół jelita drażliwego.