Nadmierna senność w ciągu dnia? Pierwszy sygnał rozwijającej się demencji
Nadmierna senność w ciągu dnia może być zaskakującym, lecz istotnym sygnałem problemów zdrowotnych, w tym ryzyka demencji. Choć często kojarzy się z przemęczeniem i niedoborem snu, w niektórych przypadkach może wskazywać na wczesne objawy zaburzeń poznawczych. Ważne jest, by nie bagatelizować tego symptomu.
Senność w ciągu dnia objawem demencji
Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku doszli do wniosku, że osoby w starszym wieku, które są senne w ciągu dnia i nie mają motywacji do wykonywania codziennych czynności są bardziej narażone na rozwój zespołu motorycznego ryzyka poznawczego - MCR.
Jest to stan, który powoduje wolniejszy chód i problemy z pamięcią, a wraz z upływem czasu może przekształcić się w demencję. Badania opublikowane w piśmie "Neurology" mają pomóc w jak najwcześniejszym wykryciu oznak ryzyka otępienia, by zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia.
Autorzy zrekrutowali 445 dorosłych bez demencji w wieku powyżej 65 lat, ze średnią 76 lat. Raz w roku przez średnio trzy lata uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące pamięci, snu i wykonywania codziennych czynności. Dodatkowo ich prędkość chodzenia była śledzona za pomocą bieżni.
Okazało się, że 35,5 proc. uczestników cierpi na nadmierną senność w ciągu dnia i brak ochoty na wykonywanie codziennych czynności, zdiagnozowano u nich MCR. U uczestników spoza tej grupy zespół rozwinął się u zaledwie 6,7 proc. Osoby z MCR mają około trzy razy większe ryzyko rozwoju demencji, szczególnie otępienia naczyniowego, wynikającego z upośledzonego przepływu krwi do mózgu.
O czym może świadczyć nadmierne zmęczenie?
Nadmierna senność i uczucie ospałości w ciągu dnia mogą być wczesnymi oznakami MCR. Należy jednak pamiętać, że każda osoba ma indywidualne potrzeby dotyczące snu. Dla niektórych wystarcza sześć godzin, by poczuć się wypoczętym, podczas gdy inni potrzebują aż dziewięciu godzin, by normalnie funkcjonować.
Istnieje wiele powodów zmęczenia. Zimą jest to szczególnie trudny okres, ponieważ przez większość dnia panuje ciemność, a do tego jest zimno. To obniża naszą aktywność, spowalnia metabolizm i zmniejsza poziom energii. Brak światła słonecznego wpływa również na nasz rytm okołodobowy.
Uczucie wyczerpania może również wynikać z niedoboru żelaza, wahań poziomu cukru we krwi, zespołu przewlekłego zmęczenia, problemów z tarczycą lub zaburzeń depresyjnych. Jeśli zmęczenie i senność utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Wiele chorób podstawowych można skutecznie leczyć, podobnie jak zaburzenia snu.