Możesz je mieć i o tym nie wiedzieć. Najważniejsze objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C

2022-09-26 7:55

Nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu C - czyli WZW C - może doprowadzić do marskości wątroby i raka. O chorobie tej można jednak nie wiedzieć, gdyż wyraźne objawy zakażenia pojawiają się u nielicznych osób i często są niespecyficzne. Dlatego warto wiedzieć, co powinno zwrócić uwagę i skłonić do wizyty u lekarza.

Możesz je mieć i o tym nie wiedzieć. Najważniejsze objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C
Autor: Getty Images

WZW typu C wywoływane jest przez wirusa HCV (Hepatitis C Virus), który dostaje się do organizmu różnymi drogami. Do zakażenia dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu z krwią osoby zakażonej lub jej płynami ustrojowymi.

Dlatego wirusem HCV można zarazić się wszędzie tam, gdzie dochodzi do naruszenia ciągłości skóry - np. w szpitalu, gabinecie kosmetycznym, czy gabinecie tatuażu, ale również używając przyborów toaletowych osoby zakażonej (zwłaszcza golarki) czy podczas kontaktów seksualnych.

Najczęstsze objawy WZW C

Gdy wirus wniknie do organizmu, doprowadza do stanu zapalnego w komórkach wątroby czyli hepatocytach. Jego następstwem są zmiany martwiczo-zapalne w wątrobie. U wielu chorych choroba może nie dawać objawów - szacuje się, że jej ostra postać rozwija się u ok. 20 proc. zakażonych.

Część ostrych zakażeń samoistnie ustępuje, jednak u nawet 60-80 proc. osób przechodzi ona w stan przewlekły. O przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby typu C można mówić, jeśli zakażenie trwa dłużej, niż 6 miesięcy.

Objawy ostrego WZW C mogą być niespecyficzne. Należą do nich:

  • gorsze samopoczucie
  • osłabienie
  • bóle mięśni i stawów
  • brak apetytu
  • nudności
  • bóle brzucha
  • odbarwienie stolca
  • ciemny mocz
  • zażółcenie skóry i białek oczu.

Przewlekłe WZW C u większości osób nie daje zazwyczaj żadnych objawów. Jeśli objawy już się pojawią, to zazwyczaj trudno skojarzyć je z wątrobą.

Możliwe objawy przewlekłego WZW C to:

  • osłabienie i łatwa męczliwość
  • uczucie przewlekłego zmęczenia
  • obniżony nastrój.

Choroba może okresowo ulegać zaostrzeniu i wówczas chory może odczuwać dolegliwości typowe dla ostrego WZW C.

Co szkodzi wątrobie?

Te badania wykrywają zakażenie HCV 

Nieleczone WZW C może prowadzić do groźnych następstw - rozwoju marskości wątroby, czy raka wątrobowokomórkowego (HCC – hepatocellular carcinoma). Dlatego jeśli podejrzewasz, że możesz mieć WZW C (np. po wizycie w gabinecie kosmetycznym, który nie sterylizuje narzędzi, czy po przypadkowym kontakcie seksualnym), nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego, który po szczegółowym wywiadzie zleci określone badania.

Najważniejszym z nich jest badanie przeciwciał anty-HCV we krwi, które pojawiają się średnio 7 tygodni po zakażeniu. W okresie 1-3 tygodni po potencjalnym zakażeniu można oznaczyć we krwi materiał genetyczny wirusa (RNA HCV), jednak pojawia się on we krwi tylko okresowo, dlatego ujemny wynik nie wyklucza zakażenia.

Lekarz zleci również badania wskaźników stanu wątroby takie jak ALT, AST, bilirubina, GGTP, gdyż ich wyniki pokazują, jak funkcjonuje wątroba. Charakterystyczne dla WZW C jest podwyższone stężenie ALT.