Masz trudności w połykaniu? Oto nietypowe objawy raka tarczycy, które warto znać

2024-10-17 13:16

Rak tarczycy stanowi około 1 proc. wszystkich złośliwych nowotworów. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce rok rocznie rejestruje się blisko 2000 przypadków raka tarczycy, a liczba ta wciąż wzrasta. Choroba częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój i skłonić do wizyty u lekarza?

Masz trudności w połykaniu? Oto nietypowe symptomy raka tarczycy, które warto znać
Autor: Getty Images

Czynniki ryzyka raka tarczycy

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, odpowiedzialnym za produkcję hormonów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Inne narządy tego typu to: przysadka mózgowa, trzustka, nadnercza, jądra, jajniki, szyszynka i grasica.

Tarczyca reguluje bilans energetyczny organizmu, kontroluje temperaturę ciała i potliwość, uczestniczy w procesach metabolicznych oraz wpływa na pracę serca, jelit i mięśni.

Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą prowadzić do zmian w metabolizmie, problemów z apetytem oraz trawieniem, a także negatywnie oddziaływać na kondycję skóry, włosów i paznokci. Choroby tarczycy mogą manifestować się chronicznym zmęczeniem, sennością, drażliwością i ciągłym uczuciem głodu.

Rak tarczycy jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym gruczołów dokrewnych. Kobiety są bardziej narażone, chorują średnio cztery razy częściej niż mężczyźni. Wiek także odgrywa istotną rolę, ponieważ jedynie 20 proc. przypadków dotyczy osób poniżej 30. roku życia.

Rokowania dla pacjentów z rakiem tarczycy są w większości pozytywne. Na przykład nowotwór brodawkowaty w stadium mikroraka jest całkowicie uleczalny. W przypadku większych guzów około 95 proc. pacjentów przeżywa co najmniej 10 lat po diagnozie.

Poradnik zdrowie: Choroby tarczycy

Charakterystyczne i nietypowe objawy raka tarczycy

Rak tarczycy często manifestuje się mało charakterystycznymi objawami, które mogą być mylone z innymi schorzeniami. Właśnie dlatego tak trudne bywa jego rozpoznanie. Nie należy ignorować żadnych odczuwanych dolegliwości, wczesne wykrycie raka tarczycy zwiększa bowiem szanse na wyleczenie do niemal 90 proc. Oto objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

  • spoisty guz na szyi - zwykle pojedyncze zgrubienie, wyczuwalne podczas badania palpacyjnego.
  • powiększenie tarczycy (wole tarczycowe) - widoczne zgrubienie szyi w dolnej części gardła,
  • nagły wzrost rozmiaru wola tarczycy - jest wskazaniem do wizyty lekarskiej,
  • powiększenie węzłów chłonnych na szyi - bez związku z infekcją powinno przykuć naszą uwagę,
  • nagłe duszności - problemy z oddychaniem mogą być objawem nowotworu,
  • chrypka - przewlekła chrypa bez obecności infekcji jest niepokojącym sygnałem,
  • dysfagia - trudności w połykaniu mogą wskazywać na problemy z tarczycą.

Monitorowanie tych objawów i ich zgłaszanie lekarzowi może znacząco zwiększyć szanse na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie raka tarczycy.

Czy wiesz wszystko o tarczycy?

Pytanie 1 z 10
Objętość zdrowej tarczycy u dorosłej osoby wynosi:
Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski