Mają „kij bambusowy” zamiast kręgosłupa. Ministerstwo pracuje nad refundacją leku

2024-08-13 11:39

Spondyloartropatie – problem, którego wiele osób nie zna, przez co bywa, że diagnoza pada zbyt późno i pacjent ma objaw... „kija bambusowego”. Czym są spondyloartropatie i jak można je leczyć?

Mają „kij bambusowy” zamiast kręgosłupa. Ministerstwo pracuje nad refundacją leku
Autor: GettyImages Mają „kij bambusowy” zamiast kręgosłupa. Ministerstwo pracuje nad refundacją leku

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad procedurą refundacyjną dla kolejnego leku zarejestrowanego w leczeniu problemu, jakim są spondyloartropatie. Konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii, prof. Brygida Kwiatkowska, zwraca uwagę, że to szansa na rozszerzenie opcji terapeutycznych, także dla tych pacjentów, u których dotychczasowe leczenie nie było wystarczająco skuteczne.

Spondyloartropatie - co to jest? Najczęstsze objawy

Spondyloartropatie charakteryzują się bólem zapalnym kręgosłupa. Ten ból nasila się nocą, u niektórych osób – rano. Jak się człowiek „rozrusza”, to mija. Ale gdy myśli, że odpoczywając, przeczeka – jest w błędzie, bo wtedy ból nie przechodzi. Leczenie nie jest takie proste, podobnie jak diagnostyka.

Wformie: zdrowy kręgosłup

Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii, kierowniczka Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, zwraca uwagę, czym różnią się spondyloartropatie (SpA) od innych dolegliwości bólowych kręgosłupa. - Spondyloartropatie są grupą zapalnych schorzeń reumatycznych, w których dochodzi do zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych i stawów kręgosłupa bądź zapalenia stawów obwodowych – wyjaśnia specjalistka.

Jednym z problemów, jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie, jest fakt, że przebieg może być różny, w zależności od zmian dominujących w obrazie klinicznym. Ale podłoże spondyloartropatii zawsze jest takie samo – to proces zapalny.

CZYTAJ TEŻ: Stawy lub kręgosłup bolą po chorobie? Osteopata potwierdza: to nie przypadek

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Procesy zapalne powodują choroby współistniejące

Problem polega także na tym, że niektóre procesy zapalne generują szerokie spektrum problemów, jak choćby łuszczycowe zapalenie stawów, które może spowodować współistnienie zespołu metabolicznego, a w konsekwencji – cukrzycy, nadciśnienia, choroby otyłościowej, niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, a nawet stanów depresyjnych.

Po wystąpieniu łuszczycy może dojść do nieswoistego zapalenia jelit – NZJ, albo zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej oka. Jeśli mamy do czynienia z spondyloartropatiami osiowymi, to mogą się pojawiać problemy kardiologiczne, jak stany zapalne aorty wstępującej albo zastawek serca. Dlatego leczenie powinno być interdyscyplinarne, żeby hamować stany zapalne w różnych narządach.

Pacjenci czekają na diagnozę nawet ponad 7 lat 

- Z opóźnieniem diagnostycznym borykają się wszystkie systemy ochrony zdrowia. W naszym kraju to opóźnienie w SpA jest duże - wynosi średnio 7 lat, ale są i większe – wyjaśniła prof. Brygida Kwiatkowska. - Do Instytutu nadal trafiają pacjenci bez rozpoznania, ale już z objawem kija bambusowego, czyli całkowicie usztywnionym kręgosłupem i zarośniętymi stawami krzyżowo-biodrowymi.

Dlaczego pacjenci dochodzą do etapu „kija bambusowego”? Bo lekarze sądzą, że problem to dyskopatia. Badania, które mogłyby wykazać początki spondyloartropatii - jak MRI stawów krzyżowo-biodrowych - nie są zlecane. Choroba się rozwija, a pacjent cierpi.

Dyskopatie a spondyloartropatie - różnice

Jaka jest podstawowa różnica, jeśli chodzi o ból dyskopatyczny? Taki ból pojawia się wieczorem, jako efekt przeciążeń i ustępuje, gdy pacjent leży. Ból zapalny nasila się nocą, rano, a leżenie go nie niweluje. W dodatku spondyloartropatia często dotyczy młodych pacjentów: 20-, 30-letnich. To wiek, w którym rzadko występuje dyskopatia. Pacjenta należałoby skierować do reumatologa. W zależności od tego, na jakim etapie choroba zostanie zdiagnozowana, leczenie pozwala zahamować niekorzystne zmiany, zwiększyć sprawność pacjenta, poprawić komfort życia, zmniejszyć ból.

- W tej chwili w procesie refundacyjnym w Ministerstwie Zdrowia znajduje się bimekizumab. To lek będący inhibitorem interleukiny 17A i interleukiny 17F. Stosowany wcześniej w leczeniu łuszczycy, uzyskał w 2023 r. w Europie rejestrację do stosowania w łuszczycowym zapaleniu stawów i spondyloartropatii osiowej oraz obwodowej, jako lek łączący tego typu wskazania – wyjaśniła prof. Kwiatkowska. - Novum polega na tym, że dotychczas stosowane leki z tej grupy blokują interleukinę 17A, natomiast bimekizumab hamuje również interleukinę 17F, co oznacza, że działa silniej – zauważyła reumatolożka.

Listen on Spreaker.