Krostki, świąd i atak astmy. Skutki wakacyjnej mody mogą być opłakane

2024-08-16 11:45

Wakacje bez pamiątek? Niemożliwe. Wśród najchętniej przywożonych drobiazgów z wakacji jest biżuteria – tania, niekoniecznie elegancka, ale kojarząca się z wakacyjnym luzem. Niestety, może być także potencjalnie niebezpieczna, gdyż może zawierać substancje uczulające. Na co warto zwrócić uwagę i dlaczego?

Krostki, świąd i atak astmy. Skutki wakacyjnej mody mogą być opłakane
Autor: GettyImages Krostki, świąd i atak astmy. Skutki wakacyjnej mody mogą być opłakane

Uczulenie na biżuterię - objawy 

Swędzenie skóry, katar, zaczerwienienie naskórka, podrażnienia, a nawet wysypka i krostki – to mogą być objawy alergii na tanią biżuterię. W przypadku przekłutych uszu może dojść do wydzieliny uniemożliwiającej noszenie kolczyków. Inne objawy to duszności, pokasływanie, a nawet ataki astmy. Co gorsza, problem nie zawsze pojawia się od razu – czasami objawy występują dopiero po kilku dniach od kontaktu z biżuterią. To utrudnia zidentyfikowanie źródła problemu.

CZYTAJ TEŻ: Pluskwy z pociągu, grzybica spod prysznica i kiła po upojnej nocy. Oto choroby, które przywozimy z wakacji

Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić? Dermatolog wyjaśnia

Uczulenie na biżuterię - przyczyny 

Najczęstszym alergenem jest nikiel, który często znajduje się w sztucznej biżuterii, szczególnie w kolczykach. Kontakt z niklem może powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób, które miały z nim styczność już w dzieciństwie, np. przez noszenie kolczyków. 

CZYTAJ TEŻ: Lekarze w szoku. 5-letnie dziecko miało to na powiekach po wakacjach

Uczulenie na nikiel występuje częściej u kobiet oraz osób pracujących z narzędziami zawierającymi nikiel, np. w serwisach lub gabinetach stomatologicznych. Wrażliwość na nikiel może być także dziedziczna.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do alergologa?

Objawy alergii na nikiel to zaczerwienienie skóry, wysypka, świąd i ból. W skrajnych przypadkach spożycie posiłku zawierającego nikiel może wywołać atak astmy lub inne reakcje alergiczne, takie jak katar, pokrzywka, duszności czy zapalenie spojówek. Reakcje te mogą pojawić się nawet po 12 godzinach od kontaktu, co znacznie utrudnia diagnostykę. Zdarza się, że między kontaktem a objawem alergicznym upływa kilka dni. 

Alergia na sztuczną biżuterię - leczenie 

Leczenie polega na łagodzeniu objawów alergii oraz unikaniu kontaktu z niklem. Oznacza to rezygnację z taniej biżuterii z metali nieszlachetnych. Ważne jest również uważne czytanie składu produktów i stosowanie środków ochronnych, np. rękawic, jeśli kontakt z niklem jest nieunikniony. 

CZYTAJ TEŻ: Modne, ale ryzykowne. Poznaj zagrożenia związane z tatuażami z henny

Niestety nie ma możliwości odczulania, jeśli chodzi o dolegliwości związane z alergią na nikiel. Co więcej, problem może się nasilać podczas kolejnego kontaktu z tym składnikiem. Oznacza to, że zdarza się, że osoba, która w dzieciństwie czy młodości bez problemu mogła nosić sztuczną biżuterię z dodatkiem niklu, z wiekiem zacznie cierpieć z tego powodu. 

Listen on Spreaker.