Kolor krwi miesiączkowej (podczas okresu) - co oznacza?

2022-07-25 14:46

Kolor krwi miesiączkowej (podczas okresu) może być różny - od jasnoczerwonego po brązowy, a nawet czarny. Nie każdy kolor krwi miesiączkowe jest prawidłowy. Sprawdź, co oznacza kolor krwi miesiączkowej i który powinien wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza.

Kolor krwi miesiączkowej
Autor: GettyImages Co oznacza kolor krwi miesiączkowej?

Spis treści

  1. Jasnoczerwona krew miesiączkowa
  2. Wodnista krew miesiączkowa
  3. Żywoczerwona krew miesiączkowa
  4. Brązowy lub czarny kolor krwi podczas okresu
  5. Różowa krew w czasie okresu
  6. Czerwona krew miesiączkowa ze skrzepami
  7. Szaro-czerwona krew menstruacyjna

Kolor krwi miesiączkowej (podczas okresu) może być różny - od jasnoczerwonego po brązowy, a nawet czarny. Na zmianę koloru, a także gęstości krwi wpływ ma wiele czynników, np. przyjmowane podczas miesiączki leki, przebyte w danym cyklu choroby. Na kolor krwi miesiączkowej ma wpływ aktywność fizyczna w czasie okresu. Im większa, tym krew będzie jaśniejsza krew i mniej będzie w niej skrzepów, bo nie dochodzi o jej zalegania.

Nie bez znaczenia jest także ilość przyjmowanych płynów - im więcej, tym rzadsza krew. Zmiana koloru i gęstości krwi miesiączkowej nie musi więc świadczyć o nieprawidłowościach i trudno tylko na podstawie tego objawu stawiać diagnozę. Specjaliści są zgodni, że od koloru krwi podczas okresu ważniejsze są zmiany długości miesiączek, ich nieregularność czy intensywność. Jednak naukowcy z American College of Obstetricians and Gynecologists, którzy opublikowali raport1, w którym zalecają postrzegać kolor krwi miesiączkowej jako istotny objaw chorobowy, na równi z ciśnieniem i temperaturą ciała. Zdaniem specjalistów, kolor krwi miesiączkowej wiele mówi o gospodarce hormonalnej, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Jasnoczerwona krew miesiączkowa

Na kolor krwi miesiączkowej ma wpływ aktywność fizyczna w czasie okresu. Im większa, tym krew będzie jaśniejsza i mniej będzie w niej skrzepów, bo nie dochodzi o jej zalegania.

Jeśli jednak krew podczas okresu nagle stała się jasnoczerwona, mimo iż wcześniej taka nie była, a dodatkowo jest jej mniej niż w moich poprzednich miesiączkach, warto skonsultować się z lekarzem. Może to wskazywać na krwawienie z szyjki macicy lub pochwy.

Wodnista krew miesiączkowa

Nie bez znaczenia jest także ilość przyjmowanych płynów - im więcej, tym rzadsza krew. Wodnisty okres może oznaczać niedobór witamin i składników mineralnych. Rozcieńczona krew menstruacyjna to objaw m.in. ciężkiej anemii, zwłaszcza jeśli miesiączka jest mniej obfita w porównaniu do poprzednich krwawień.

Żywoczerwona krew miesiączkowa

Jeśli krew podczas okresu jest żywoczerwona, zbliżona do koloru żurawiny, to znak, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Prawdopodobnie masz miesiączkę regularnie. Oczywiście w przypadku każdej kobiety comiesięczne krwawienie wygląda i przebiega odmienne, ale ogólnie rzecz ujmując: żywoczerwony kolor miesiączki jest sygnałem, że nie ma powodów do niepokoju.

Brązowy lub czarny kolor krwi podczas okresu

Brązowy kolor krwi miesiączkowej oznacza, że starsze kawałki błony śluzowej macicy i krwi zalegają w drogach rodnych, a płyn dopiero toruje sobie drogę ujścia z organizmu. Jest to normalny stan i nie ma powodów do niepokoju. Czasami zdarza się, że krew miesiączkowa opuszcza organizm kobiety powoli i ma dużo czasu na to, aby się utlenić. Z tego powodu po wydostaniu się z organizmu jest brązowa lub prawie czarna.

Różowa krew w czasie okresu

Różowa krew podczas miesiączki może oznaczać niski poziom estrogenów. Estrogeny to podstawowe hormony żeńskie. Produkowane są przez jajniki. Ich stężenie wzrasta w pierwszej fazie cyklu. Gdy jest ich za mało: pojawiają się problemy z miesiączkowaniem – cykle stają się nieregularne. Zbyt mała ilość tych hormonów może także wpływać na problemy z zajściem w ciążę.

Przyczyną niskiego poziomu estrogenów może być intensywny wysiłek fizyczny. Badania wykazały, że intensywne ćwiczenia mogą obniżać poziom tych hormonów, co czasami może skutkować zaburzeniami miesiączki, w tym brak okresu.

Czerwona krew miesiączkowa ze skrzepami

Krew miesiączkowa ze skrzepami może wskazywać na niski poziom progesteronu i wysoki poziom estrogenów. Ponadto czerwona krew ze skrzepami może być objawem zaburzenia krzepliwości krwi lub pojawienia się mięśniaków macicy. Skrzepy w krwi menstruacyjnej są wskazaniem do wizyty u lekarza.

Szaro-czerwona krew menstruacyjna

To może być objaw infekcji intymnej, być może choroby przenoszonej drogą płciową. Może jej towarzyszyć bardzo nieprzyjemny zapach. Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Źródło:

1. Raport specjalistów z American College of Obstetricians and Gynecologists: http://www.acog.org/Resources-And-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Adolescent-Health-Care/Menstruation-in-Girls-and-Adolescents-Using-the-Menstrual-Cycle-as-a-Vital-Sign

2. Nuñez A., 6 Things The Color Of Your Period Blood Says About Your Health, "Prevention": http://www.prevention.com/health/color-of-your-period-blood-and-health/slide/1