Kiedy iść do lekarza z kołataniem serca? Kardiochirurg odpowiada

2024-10-08 10:09

Kołatanie serca może być dla wielu osób czymś przerażającym i niezwykle niepokojącym. Jednak kardiochirurg uspokaja, że rzadko kiedy jest ono rzeczywiście niebezpieczne lub zagrażające życiu. Kiedy jednak powinno nas zaniepokoić?

Kiedy iść do lekarza z kołataniem serca? Kardiochirurg odpowiada
Autor: fot. Getty Images Kiedy iść do lekarza z kołataniem serca? Kardiochirurg odpowiada

Kołatanie serca jest dla wielu przerażające. A teraz wielkimi krokami zbliża się czas, kiedy nasze serce może zacząć bić szybciej. Objadanie się, picie alkoholu czy kawy oraz stres to czynniki, które sprzyjają kołataniu.

Kołatanie serca. Wiele czynników może wpływać na występowanie

Dr Jeremy London, kardiochirurg z Georgii, wyjaśnił jednak, że bardzo rzadko kołatanie serca jest niebezpieczne lub zagrażające zdrowiu. Podkreślił, że zazwyczaj jest ono związane ze stresem emocjonalnym, kofeiną, alkoholem, a nawet brakiem snu. W większości przypadków nie trwa jednak to zbyt długo.

Samo kołatanie serca opisywane jest jako szybkie trzepotanie, podskakiwanie lub łomotanie w klatce piersiowej. Możemy czuć, jakby nasze serce przeskakiwała lub nie pulsowało w normalny sposób.

Co więcej, kołatanie serca występuje o wiele częściej u kobiet. Wszystko przez wzgląd na zmiany hormonalne związane z miesiączką, ciążą albo menopauzą.

Wielu ekspertów jest zdania, że kołatanie serca może być spowodowane intensywnym wysiłkiem fizycznym, stresem, depresją, spożywaniem kofeiny, alkoholu lub tabletek odchudzających, paleniem tytoniu, nadczynnością tarczycy, gorączką, niskim ciśnieniem krwi, chorobą serca lub reakcją na niektóre leki.

Co lubi nasze serce i czym jest "rzeka życia"? Proste odpowiedzi naszej ekspertki.

Kiedy do lekarza z kołataniem serca? Tych objawów warto wyglądać

Warto podkreślić, że nie ma pewności jak częste jest kołatanie serca, ponieważ wiele osób nie udaje się do lekarza przy zauważeniu, że ich serce bije szybciej. Kołatanie jest jednak najpowszechniejsze w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Zyskało nawet swoją własną nazwę, jaką jest holiday heart syndrome.

Kiedy jednak powinniśmy zwrócić się o pomoc lekarską? Według eksperta będzie to wtedy, kiedy kołatanie serca nie będzie ustępować lub będzie występować częściej. Również zawroty głowy, omdlenia lub ból w klatce piersiowej promieniujący od żuchwy, ramienia lub pleców.

Jeśli zmagamy się z częstym kołataniem serca, a w naszej rodzinie występuje historia chorób serca, warto będzie wykonać badanie ekg. Czasami kołatanie może być objawem znacznie poważniejszego problemu, jak na przykład arytmii.

W większości przypadków jednak kołatanie serca ustępuje samoistnie. Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko jego pojawienia, warto znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem i unikać czynników wyzwalających, jak alkohol czy pikantne potrawy.

Listen on Spreaker.