Kiedy ból głowy sygnalizuje guza mózgu? Lekarz o możliwych objawach

2022-10-07 12:37

Ból głowy to jeden z bardzo charakterystycznych objawów guza mózgu. Ale nawet jeśli jest bardzo silny, wcale nie musi świadczyć o rozwoju guza - może mieć bowiem wiele innych przyczyn. Istnieją jednak objawy, które mogą wskazywać, że warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Kiedy ból głowy sygnalizuje guza mózgu? Lekarz o możliwych objawach
Autor: Getty Images

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości. Pojawia się w różnych sytuacjach - w przypadku stresu, niewyspania, infekcji, przy odwodnieniu czy po długim czasie spędzonym przed monitorem komputera. By minął, wystarczy zwykle łyknąć tabletkę na ból głowy, a czasem po prostu wypić szklankę wody.

Zdarza się jednak, że ból głowy nie tylko nie mija, ale wręcz się nasila - cała głowa pulsuje, a towarzyszą mu inne objawy, które budzą niepokój. Część osób zastanawia się wtedy: czy to guz mózgu? Otóż - niekoniecznie.  

Ból głowy nie zawsze powinien niepokoić

- Ból głowy jest bardzo powszechny, a guzy mózgu są rzadkie - wyjaśnia dr Cameron Brennan, neurochirurg z Memorial Sloan Kettering Cancer Center. Dodaje, że co roku migrenę zgłasza siedem na dziesięć osób, tymczasem guza mózgu diagnozuje się u niespełna pięciu na 100 000 osób.

Przy czym nie każdy z nich to nowotwór - guzy mózgu to wszelkie obce struktury, które rozwijają się w tkankach mózgu i powodują określone objawy. Wśród nich są m.in. tętniaki, ropnie mózgu czy torbiel pajęczynówki, ale również rozwijające się w mózgu pasożyty. Wg danych American Cancer Society ryzyko rozwoju złośliwego guza mózgu lub rdzenia kręgowego wynosi mniej niż 1 proc.

W jakich przypadkach ból głowy może świadczyć o guzie?

Jak wyjaśnia z kolei dr Alyx B. Porter, neurolog z Mayo Clinic, ból głowy rzadko jest pierwszym lub jedynym objawem pierwotnego guza mózgu - o wiele częściej poprzedzają go lub towarzyszą mu inne objawy neurologiczne. To przede wszystkim problemy z widzeniem, niewyraźna mowa,  osłabienie mięśni po jednej stronie ciała czy drgawki.

Nie ma wzorca, dzięki któremu można byłoby odróżnić ból głowy związany z guzem mózgu od "zwykłego" bólu. Dr Cameron Brennan tłumaczy, że gdy dochodzi do rozwoju guza, w czaszce zaczyna brakować miejsca, podnosi się więc ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Wszystko, co podnosi to ciśnienie - kichanie, śmiech, zmiana pozycji - może więc zaostrzać ból głowy. "Ale obserwujemy to również w przypadku innych typów bólu głowy, w tym migrenowych" - mówi lekarz.

Zdaniem dr Alyx B. Porter ból głowy wywołany guzem rzadko występuje w ciągu dnia, może za to dokuczać w nocy lub we wczesnych godzinach porannych. Sam fakt odczuwania takiego bólu nie jest jeszcze powodem do niepokoju, zwłaszcza, jeśli trwa to już od jakiegoś czasu. Uwagę powinna jednak zwrócić sytuacja, kiedy oprócz bólu odczuwamy również wspomniane już objawy neurologiczne. I wtedy koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do neurologa?

Wskazaniem do wezwania pogotowia jest natomiast bardzo silny ból głowy, który pojawia się znienacka, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból szyi, trudności z mówieniem, splątanie, osłabienie lub wysoka gorączka. Takie objawy mogą świadczyć m.in. o tym, że doszło do udaru mózgu, mogą również wskazywać na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Z lekarzem warto się skontaktować również, jeśli ból głowy utrzymuje się przez dłuższy czas i nie sposób go złagodzić przy pomocy leków przeciwbólowych bez recepty.