Kaszel, świszczący oddech i gorączka. To może nie infekcja, tylko pasożyt

2024-07-24 13:13

Pasożyty kojarzymy najczęściej z układem pokarmowym, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mogą one rozwijać się także w płucach, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Pasożyty w układzie oddechowym mogą pozostawać niewykryte przez lata, powodując nieswoiste objawy. Jakie pasożyty najczęściej atakują płuca i w jaki sposób się tam dostają?

Kaszel, świszczący oddech i gorączka. To może nie infekcja, tylko pasożyt
Autor: GettyImages Kaszel, świszczący oddech i gorączka. To może nie infekcja, tylko pasożyt

Pasożyty w układzie oddechowym - przyczyny

Gdy mówimy o pasożytach, pierwsze skojarzenie to zwykle te, które bytują w układzie pokarmowym. Kolejne to te, które mogą bytować we włosach, jak wszy (każdy rodzic przedszkolaka i dziecka w wieku szkolnym o tym wie).

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że pasożyty mogą rozwijać się w układzie oddechowym i powodować w ten sposób nawet śmierć.

Poradnik Zdrowie - Pasożyty

Płuca mogą być dla pasożytów jedyną lokalizacją albo jedną z kilku lokalizacji w ludzkim ciele. Jakie pasożyty najczęściej wędrują do płuc?

To m.in. bąblowiec - Echinococcus granulosus i multilocularis, glista ludzka - Ascaris lumbricoides. Ale lista jest dłuższa, choć inne pasożyty zwykle można spotkać, podróżując w inne rejony globu, poza Polskę.

CZYTAJ TEŻ: Olbrzymia narośl w głowie nastolatka. Lekarze orzekli, że trzeba operować

W jaki sposób pasożyty w ogóle trafiają do płuc? Możliwe drogi wnikania to układ pokarmowy, skóra, kontakt z zakażonymi zwierzętami, brudne ręce czy zanieczyszczona odchodami zwierząt ziemia lub piasek – czyli to, co dzieci lubią najbardziej. Ale zakażeń u dorosłych też nie brakuje. 

Wiesz kto Cię wyleczy? Przypasuj chorobę do lekarza i sprawdź jak dobrze się na tym znasz! QUIZ

Pytanie 1 z 10
Który lekarz zajmuje się problemami z tarczycą?
Endokrynolog

Pasożyty w płucach - skutki 

Czy choroby pasożytnicze układu oddechowego stanowią duże zagrożenie? To zależy, gdyż w teorii są relatywnie rzadkie, w praktyce jednak możliwe. Rocznie mówi się o kilkudziesięciu takich przypadkach w skali kraju. Zakażenia zdarzają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Mogą mieć dramatyczny przebieg, gdy zostanie zainfekowany ważny narząd. Pisaliśmy o bąblowicy w mózgu w artykule Czym grozi jedzenie niemytych truskawek? WZW i pasożyty to początek listy.

Jak rozpoznać pasożyta układu oddechowego

Przebieg może być przez wiele lat bezobjawowy. Symptomy, gdy się pojawią, to najczęściej kaszel, podwyższona temperatura, świszczący oddech. Ale – trzeba przyznać – to objawy nieswoiste.

Jak zyskać pewność, że w drogach oddechowych znajduje się pasożyt? Niezbędne są dodatkowe badania i konsultacje oraz wykluczenie innych przyczyn opisanych symptomów za pomocą m.in. wywiadu środowiskowego (czy dziecko może mieć kontakt ze zwierzętami), badania krwi, badania histopatologicznego, badań radiologicznych, które mogą ujawnić torbiele i nacieki zapalne typowe dla bąblowicy.

Jak pozbyć się pasożytów z płuc

Leczenie polega na eradykacji, czyli usunięciu pasożyta z organizmu za pomocą stosowania leków przeciwpasożytniczych lub zabiegu operacyjnego.

Większość przypadków kończy się skutecznym wyleczeniem, ale kluczem do sukcesu jest też m.in. zmiana nawyków, czyli wprowadzenie takich zwyczajów, jak regularne mycie rąk, mycie owoców zbieranych w lesie czy zakupionych na straganach, a także cykliczne odrobaczanie zwierząt domowych i badanie ich kału na obecność pasożytów. 

Listen on Spreaker.